20.4.2018 | Svátek má Marcela


SVĚT: Inside job 9/11 jako politický mem (1)

17.5.2011

Byl nebyl horký červen roku 2009 - měsíc, kdy se stal pan Petr Hájek z Hradu hned dvakrát tak slavným, že jsem se o něm dozvěděl dokonce i já.

Ponechme stranou jeho tehdejší laickou filipiku proti darwinistické evoluční teorii, jejíž význam zhodnotil nejlépe biolog Jan Zrzavý slovy „i úředník má právo na názor“, a vzpomeňme znovu na tehdy vydanou Hájkovu knihu Smrt ve středu. Zazněly v ní mj. dnes už známé věty „jedenácté září v New York City se tak, jak nám bylo předvedeno, zdůvodněno a zafixováno, nikdy nestalo“ a „existuje dosti reálná možnost, že 11. září zorganizovaly tajné služby USA“.

Pozvedl jsem obočí. Neměl jsem předtím tušení, že kolují taková podezření, a samotného mě to ani při stém pohledu na padající Dvojčata nějak nenapadlo, natolik jsem byl zpozdilý. Ten člověk je z Hradu, třeba má nějaké supertajné informace, pomyslel jsem si a zkusil to zjistit. Na bůhvíjak tajemné či tajné zdroje ale Hájek nijak neodkazoval a pouze trousil vágní větičky typu "Přečetl jsem spoustu knih, viděl hodně dokumentů o 11. září a slyšel výpovědi svědků.“

Co dokáže ve veřejných zdrojích přečíst, vidět a slyšet Hájek, dokážu i já, umínil jsem si. A se zpětnou platností mu děkuju, protože se z konspiračních hypotéz kolem 11. září stalo moje nové malé hobby. Také já jsem o věci přečetl nějaké ty knihy (i když na rozdíl od něj ne spoustu), viděl kdejaký ten dokument a hlavně pročetl spoustu konspiračních i pár protikonspiračních webů včetně bouřlivých diskuzí.

Jedním z témat dne jsou po smrti Usámy Bin Ládina, znovu sterým způsobem zpochybňované i jinak nevrle traktované, opět mediální manipulace. Dovolte proto, abych v té souvislosti uvedl svůj závěr ze svého amatérského samostudia. Dobrá, třeba jsem jednou z obětí mediálních manipulací, proč bych nakonec měl být výjimkou, musím tu horu informací taky nějak vstřebat a bez toho, aby mi ji předžvýkala nějaká média, se prakticky neobejdu. Ale výjimkou rozhodně není ani Petr Hájek, pokud hlavně na základě studia konspiračních médií dospěl k názoru, že si Američané nejspíš Dvojčata shodili sami a spáchali i ona další zvěrstva. Z mého hlediska tedy: úředník měl jen zase názor a jistě ho můžu mít i já.

Abychom se v tom trochu „vyznali“

Nechme proto už nyní víceméně stranou Petra Hájka, není nakonec ve věci tzv. „inside jobu 9/11“ zas tak důležitý už proto, že nikde detailně a věcně neargumentuje a jen vznáší ona dosti neurčitá podezření. Všimněme si spíš toho, že hypotézy o zlovolném americkém spiknutí proti Americe i potažmo i celému světu nejen s časem neutichají, ale naopak jsou asi čím dál vlivnější i mimo samotný svět konspirátorů a žijí už svým poněkud parazitickým životem - pomalu, ale jistě, se stávají důležitými politickými memy, novou virtuální realitou a zdrojem „faktů“ pro nezanedbatelnou část politického spektra.

Napíšu-li, že to nepřímo vyplývá i z dlouhých a neklidných diskuzí u každého internetového článku, který se 11. září (nyní také smrti Usámy Bin Ládina) dotkne, možná namítnete, že z anonymních netových debat nelze cokoliv důležitého vyvozovat a já jsem jen zaujatý, protože mě to zkrátka zajímá a fascinuje. Nemyslím si ale, že by to bylo možné jen tak snadno smést ze stolu. A tím méně pak lze čekat, že konspirátoři umlknou po Bin Ládinově smrti, která je – jak se dalo čekat - stejnou měrou rozhořčuje, jako jí nevěří. Ostatně zadáme-li do Googlu např. dosti omezující klíčovou frázi „truth 9/11“, získáme téměř 4 miliony odkazů, přičemž při méně specifickém hledání už dnes narazíme na desítky milionů více či méně relevantních linků.

Patrně zdaleka ne všichni čtenáři Neviditelného psa mohli věnovat konspiračním hypotézám o 11. září tolik zajímavě promarněného volného času jako já, a tak dovolte, abych se pokusil nejdřív nastínit, jak se mi celá tato „informační scéna“ zhruba jeví.

V první řadě je třeba rozlišit následující dva základní druhy konspiračních domněnek:

1) „Lehká“ varianta LIHOP (Let It Happen On Purpose) staví na tom, že jisté americké kruhy sice teroristické útoky nenaplánovaly, ale věděly o nich, nechaly je proběhnout, případně jim promptně napomohly a později z nich zlovolně těžily. Patří sem i domněnky, že dotyční Američané takto rozsáhlé útoky nečekali a byli tím zaskočeni. Všichni máme příliš málo informací, než aby kdokoli mohl něco takového spolehlivě vyvrátit, ale není to nakonec tak důležité. Varianta LIHOP totiž většinou konspirátorů příliš nezajímá, protože je málo barvitá a neposkytuje dostatečný prostor pro opravdu výživné spekulace.

2) „Tvrdá“ varianta MIHOP (Made It Happen On Purpose) jde rovnou k věci a je to to pravé ořechové pro mnoho milionů konspirátorů: jisté americké kruhy útoky z 11. září samy naplánovaly a také provedly. Zastáncem tvrdé varianty je podle svých výroků i Petr Hájek a jen jí se dále budeme zabývat.

V názorovém spektru ohledně údajného megaspiknutí 9/11 lze dále rozlišit velmi zhruba následující proudy, aniž pro přehlednost uvedeme konkrétní jména či názvy.

1) Zejména americké zájmové a odborné spolky tzv. trutherů (např. architektů, pilotů, hasičů, novinářů atd.), kteří shledávají odborné nedostatky, chyby, mezery či jiné závady v proběhlých vyšetřováních, volají po vyšetřováních nových, případně konstruují svoje alternativní hypotézy, jak se to či ono seběhlo. Mnozí z nich jsou odborně zdatní a myslí to zcela poctivě, jiní si na tom spíš založili živnost nebo by to rádi udělali, řekl bych.

2) Političtí i jiní aktivisté a jejich zastánci hlavně na velmi levých, pravých a/nebo anarchistických pozicích, často se silně protižidovským a/nebo protiamerickým zaměřením. Nepřekvapí, že ze za spiknutím tuší kromě amerických tajných služeb např. i izraelský Mossad.

3) Záhadologové, esoterici, novodobí chiliasté apod., z nichž někteří v inside job 9/11 věří spíš jen tak ze sportu, zatímco jiní rádi vidí v Americe říši zla, kvůli níž se lidstvo řítí do záhuby, a zase další jsou spíše vizionáři lepších zítřků (např. skupina inspirovaná vlivným filmem Zeitgeist). Nejčastěji ze všeho viní reálné i polomystické (v každém případě všemocné) nadstátní a nadnárodní politické, obchodní, finančnické či armádní spolky, konkrétně např. Illumináty, Zednáře, skupinu Bilderberg, skupinu NWO (New World Order) atd.

Jádro konspiračního pudla

Podezření na inside job 9/11 měla v uplynulých deseti letech desítky podob a zahrnují mnoho set jednotlivých argumentačních položek. Pro jednoduchost ale uveďme, že postupem času se jádro „konspiračního mainstreamu MIHOP“ ustálilo na třech nejdůležitějších argumentech, jak je patrné i z každé diskuze pod jakýmkoliv internetovým článkem.

1) Věže WTC1 a WTC2 se nemohly zřítit jen kvůli nárazům boeingů letů AA11 a UA175, následným explozím a požárům, navíc téměř rychlostí volného pádu a do svého půdorysu. To prý odporuje fyzikálním zákonům, stejně jako i závěrům stavební statiky či mechaniky apod. Kromě letadel proto byla ke stržení věží použita i nějaká utajená forma řízené demolice, kterou museli mít na svědomí sami Američané, protože islamističtí teroristé tak rozsáhlé možnosti jistě neměli. Také formy oné „pomocné“ demolice mají mnohé podoby a některé z nich jsou skutečně bizarní: do WTC nenarazila civilní, ale vojenská letadla s náložemi či bombami, nenarazila do nich vůbec žádná letadla, případně byly dokonce strženy malými nukleárními náložemi. Kvalifikovanějším konspirátorům tak přehnaně divoké smyšlenky vesměs vadí, protože snižují kredit trutherů a považují je (asi částečně právem) za podvratné dílo „antitrutherů“ („debunkerů“) či tajných služeb. Sami se v poslední době zejména na základě názorů architekta Richarda Gage (zde) a pozdější publikace týmu dánského chemika Nielse Harrita (zde) kloní k názoru, že k demolici byla použita nějaká forma pyrotechnické směsi na bázi termitu, údajně jakéhosi tajemného nanotermitu. Sluchu se ale stále dostává i těm, kdo propagují použití klasických trhavin či výbušnin a mezi „nanotermitisty“ a „klasickými explozionisty“ probíhá už delší dobu živá „flame war“.

2) Kromě Dvojčat se zřítila 11. září (zhruba o 7 hodin později) také výšková budova WTC7, stojící asi sto metrů od severní věže Dvojčat, a to podobným způsobem jako WTC1 a WTC2, ačkoliv do ní žádné letadlo nenarazilo. Také za tím proto konspirátoři jasně vidí řízenou demolici, patrně pod taktovkou majitele nemovitostí WTC Larryho Silversteina.

3) Do Pentagonu nenarazil boeing letu AA77, protože byla zabavena skoro všechna video- či fotodokumentace, která by to dokázala, a uvnitř Pentagonu ani v jeho okolí se nenašly žádné zbytky onoho letadla. Prvotní zóna impaktu ve vnější zdi (před brzkým zřícením zasažené části budovy) o průměru kolem 6 metrů navíc zdaleka neodpovídá velikosti příslušného boeingu, takže na budovu zaútočila buď naváděná raketa, nebo menší vojenský letoun, možná bezpilotní.

(pokračování zítra)

Ivan Kmínek


denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Diskuse


J. Tic
21:23
17.5.2011

S. Ševeček
20:10
17.5.2011

M. Koutný
16:36
17.5.2011

L. Orlita
16:08
17.5.2011

J. Tejkl
16:55
17.5.2011

J. Pašek
15:42
17.5.2011

J. Zeman
15:15
17.5.2011

I. Schlägel
15:54
17.5.2011

J. Zeman
23:33
17.5.2011

J. Zeman
23:50
17.5.2011

J. Tejkl
16:38
17.5.2011

J. Zeman
23:16
17.5.2011

J. Tejkl
9:08
18.5.2011

J. Zeman
13:29
18.5.2011

J. Tejkl
16:49
17.5.2011

J. Zeman
23:18
17.5.2011

J. Tejkl
Hmm
12:12
17.5.2011

J. Schwarz
10:22
17.5.2011

J. Kanioková
13:26
17.5.2011

J. Tejkl
7:49
17.5.2011

V. Novák
12:02
17.5.2011

počet příspěvků: 24, poslední 18.5.2011 01:29

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.