16.4.2024 | Svátek má Irena


SVĚT: Hysterie západních médií kvůli smrti palestinského teroristy

25.2.2010

Světová média v posledních týdnech zaměstnává atentát na vojenského velitele teroristického Hamasu Mahmúda Mabhúha v Dubaji, z něhož tamější policie obvinila izraelskou tajnou službu Mosad. Zejména britská média kolem případu rozpoutala takovou protiizraelskou hysterii, že nad ní rozum zůstává stát.

Mabhúh byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Hamasu, jehož programem je zničení Izraele a který je na evropském a americkém seznamu teroristických organizací. Svůj život zasvětil vraždění Izraelců a v posledních čtyřech letech byl hlavním zprostředkovatelem zbraní pašovaných do pásma Gazy, kterými Hamas ostřeluje izraelské civilisty. 19. ledna přijel do Dubaje, ubytoval se v luxusním hotelu a téhož dne zemřel. Dubajské policii trvalo deset dní, než zjistila, že byl zavražděn - patrně znehybněn elektrickým paralyzérem a pak udušen. Vzápětí se policie vybičovala k úchvatné vyšetřovací aktivitě a její náčelník oznámil angličtinou komisaře Clouseaua, že vraždu na 99% spáchal Mosad a policie zná jména i podobu jedenácti údajných pachatelů. Zároveň světu představil kalnou videonahrávku hotelových bezpečnostních kamer, na které se zcela nepodezřele pohybují nezřetelné postavy a která nedokazuje naprosto nic.

Izrael obvinění nepotvrdil, nepopřel ani nekomentoval. A tak se tohoto úkolu s vervou chopila západoevropská média v čele s britskými.

Údajní agenti byli podle dubajského Clouseaua držiteli britských, francouzských, německých a irských pasů, pravých i padělaných, a vystavených na jména skutečných Izraelců s dvojím státním občanstvím, kteří však vyhlížejí úplně jinak než pasové fotografie naskenované Spojenými arabskými emiráty. Británie, Francie a Irsko si předvolaly izraelské velvyslance a protestovaly proti použití pasů svých státních příslušníků při operaci. Jako kdyby jejich tajné služby při podobných akcích používaly pasy svých vlastních zemí.

Britská média se ve své hysterii uchýlila k takovým výrokům, jako že akce "ohrozila bezpečnost Britů v zahraničí". Účast Mosadu "dokazují" domněnkami pochybného britského "experta na izraelské tajné služby" Gordona Thomase, který proslul tak divokými spekulacemi, jako že Mosad poslal Moniku Lewinsky, aby dostala Billa Clintona z Bílého domu, nebo že zosnoval smrtelnou nehodu princezny Diany. Z reakcí britských médií získá člověk dojem, že byl zavražděn proslulý humanista, jehož smrt je pro lidstvo nenahraditelnou ztrátou, a ne notorický vrah, který se krátce před smrtí v televizi Al-Džazíra přiznal k únosu a vraždě dvou izraelských vojáků v roce 1989.

Mabhúhova smrt měla drtivý psychický dopad na Hamas. Jeho velení doslova propadlo panice, že se izraelským agentům podařilo proniknout do jeho nejvyššího vedení, protože o činnosti, pohybu a plánech Mabhúha věděl jen velmi úzký okruh lidí. Infiltraci Hamasu v neděli naznačila dokonce i Dubaj.

Operace byla výborně naplánovaná a profesionálně provedená. Členové likvidačního komanda z Dubaje zmizeli a neexistuje jediný důkaz, že by vraždu provedl Izrael. Tento týden si to uvědomily i Evropská unie a Dubaj a utlumily tón. Přestože v soukromí jsou evropští představitelé nadmíru rozhořčeni, v pondělí unie vydala nečekaně mírné prohlášení, ve kterém odsoudila zneužití evropských pasů, ale o Izraeli se vůbec nezmínila, a to na žádost Spojených arabských emirátů, které ještě nedávno volaly po mezinárodním zatykači na náčelníka Mosadu Meira Dagana, a dokonce i na premiéra Benjamina Netanjahua. Podle neoficiálních informací přispělo k vlažnosti evropského komuniké varování západních zpravodajských služeb, že další rozdmýchávání Mabhúhova případu by mohlo vést k odhalení jiných likvidací teroristů, které neprovedl Mosad, a ohrozit boj Západu proti terorismu.

Mabhúhova likvidace zasadila Hamasu těžkou ránu - měla obrovský odstrašovací účinek a alespoň dočasně narušila jeho systém přísunu zbraní. Stejný dopad měl atentát na druhého nejvyššího velitele libanonského Hizballáhu Imáda Mugníju před dvěma lety v Damašku, který Hizballáh rovněž připisuje Mosadu. Izrael však dobře ví, že tito teroristé budou brzy nahrazeni. I Mabhúh svou pozici získal po Izzadínovi Chalílovi, který v roce 2006 zahynul při pumovém útoku v Damašku.

Není důležité, zda operaci provedl Mosad nebo někdo jiný; Hamas nemá v oblibě řada zemí, včetně Egypta nebo Jordánska. A Sýrie v pondělí zatkla nejbližšího Mabhúhova spolupracovníka - ze samotného Hamasu. Rozhodující je však výsledek: operace byla úspěšná, a díky dubajské mediální show dokonce zvlášť úspěšná, protože vyslala nepřehlédnutelné poselství nejen Hamasu, ale i Hizballáhu, Sýrii a Íránu. Mabhúhova smrt zachránila život mnoha lidem, kteří by zahynuli v důsledku jeho další teroristické činnosti. Bez Mabhúha je na světě mnohem lépe. Jestli operaci provedl Mosad, lze mu jen blahopřát.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6