28.3.2024 | Svátek má Soňa


SVĚT: Goldstone odvolal obvinění Izraele

6.4.2011

Po dlouhodobé mezinárodní kritice a soustavném odsuzování se Izrael o víkendu dočkal velkého zadostiučinění a vítězství. Jihoafrický soudce Richard Goldstone, autor zprávy pro Radu OSN pro lidská práva, která obvinila Izrael z válečných zločinů při operaci v Gaze na přelomu let 2008 a 2009, své závěry po půldruhém roce odvolal a Izrael očistil.

Jeho neobjektivní a předpojatá zpráva poškodila Izrael víc než kterákoli rezoluce OSN a premiér Binjamin Netanjahu ji označil za největší strategickou hrozbu země vedle Íránu. Pracovala výhradně s informacemi teroristického Hamasu, zcela opominula fakt, že operace byla odvetou za ostřelování izraelských civilistů, na které za osm let dopadlo 12 000 raket, a přešla i skutečnost, že Hamas používal palestinské civilisty jako lidské štíty a odpaloval rakety i z nemocnic a škol. Zejména však zpochybnila právo Izraele na sebeobranu, které mu svět od té doby soustavně upírá, a zkomplikovala tak jeho boj proti terorismu.

Goldstone v pátečním úvodníku amerického deníku Washington Post přiznal, že se zmýlil. Kdyby prý věděl, co ví dnes, nedospěl by ke svým tehdejším závěrům. Dnes už ví, že Izrael vědomě neútočil na civilisty, jak tvrdí zpráva. K jeho prozření přispělo i letošní vyjádření nezávislých expertů pod vedením bývalé americké soudkyně Mary McGowen Davis, které konstatuje, že Izrael velmi důkladně vyšetřil na 400 obvinění z nezákonného postupu svých vojáků v Gaze, zatímco Hamas neprověřil vůbec nic. Goldstone připouští, že byl naivní, když šetření od Hamasu čekal, a uznává, že hnutí ostřelovalo izraelské civilisty záměrně a dodnes v tom pokračuje. Tvrdí také, že Izrael s ním v době vyšetřování odmítl spolupracovat a on měl k dispozici jen informace Hamasu. To ale není pravda, protože relevantní fakta včetně videonahrávek útoků od Izraele měl.

K údivu Izraelců soudce rovněž napsal, že s vyšetřováním pro Radu OSN pro lidská práva souhlasil proto, aby „zahájil novou éru objektivity tohoto orgánu, o jehož minulém protiizraelském zaměření nemůže být pochyb“. A vyzval radu, aby odsoudila pokračující ostřelování Izraele i „neomluvitelnou a odpornou“ vraždu izraelské rodiny s třemi malými dětmi v Itamaru.

V Izraeli bylo Goldstoneovo prohlášení přijato vděčně i s hořkostí, protože přiznání omylu přišlo příliš pozdě. Politikové i média se ale shodují, že článek ve Washington Postu nestačí – Goldstone by měl své závěry odvolat především v OSN a stáhnout svou zprávu, která Izraeli tolik ublížila. Netanjahu chce zahájit rozsáhlou mezinárodní kampaň s cílem očistit dobré jméno země. Parlament hodlá vyzvat OSN ke zničení Goldstoneova dokumentu, který přirovnal k Protokolům siónských mudrců, a prezident Šimon Peres požaduje Goldstoneovu oficiální omluvu. Ke stažení zprávy nebo změně jejích závěrů vyzvaly i některé mezinárodní židovské organizace v čele s vlivným Americkým židovským výborem.

Notoricky protiizraelská Rada OSN pro lidská práva však zprávu stáhne stěží – Goldstone jen plnil její zadání, kterým byla delegitimizace Izraele. Svůj smysl mělo i to, že je sám židovského původu – nikdo nemohl komisi nařknout z antisemitismu. Naposledy před deseti dny rada přijala v jediný den hned čtyři protiizraelské rezoluce, ale bez povšimnutí přechází nejen vraždu v Itamaru, ale i fakt, že teroristé z pásma Gazy letos na Izrael vypálili už přes 150 raket. Zprávu navíc schválilo Valné shromáždění, které by ji tak muselo i anulovat – a to je vzhledem k všeobecně nepřátelskému postoji vůči Izraeli prakticky vyloučené.

S očištěním Izraele nepospíchají ani světová média. Zatímco Goldstoneově zprávě věnovala zcela neadekvátní prostor, soudcova odvolání jejích závěrů si povšimlo málokteré – například v Česku ani jediné.

Škodu, kterou Goldstoneova zpráva napáchala, už nelze napravit. Zvýšila mezinárodní izolaci Izraele, vtiskla světu názor, že armáda vraždí civilisty, a dodnes slouží řadě skupin a jedinců, kteří se snaží postavit před mezinárodní soudy izraelské politiky a armádní velitele. Bývalá ministryně zahraničí Cipi Livni proto musela před časem zrušit návštěvu Británie, minulý týden se s podobnou pohrůžkou setkal ve Švýcarsku Šimon Peres a vojenští představitelé raději necestují vůbec. Zpráva však především dodala odvahu teroristům k zabíjení Izraelců bez rizika mezinárodního odsouzení, a značně tak zvýšila smrtelnou hrozbu, s kterou musí obyvatelé země trvale žít.

Osud Goldstoneovy zprávy naznačila palestinská samospráva. Prohlásila, že „soudce podlehl nátlaku židovských organizací“, a proto hodlá dokument dál používat jako podklad k odsuzování takzvaných „izraelských válečných zločinů“.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6