23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


SVĚT: Globální ochlazování

6.2.2007

Jsem hluboce zklamán, že politici nejeví větší znepokojení nad výsledky kongresu IPCC v Paříži a ještě neuvolnili více peněz pro boj s oteplováním planety. Brusel sice musí, podle Komisaře pro životní prostředí Stavrose Dimase, přizpůsobit svou politiku pro boj s globálním oteplováním, ale není jisté, zda se nejedná spíše o snahu ochladit horké hlavy v členských státech, které by rády okamžitě uvalily daně na CO2 a jiné škodlivé substance a utratily je skrze domácí úředníky, ekologické organizace a spřátelené pokrokové prodejce nejmodernějších zařízení, materiálů a paliv.

Globální oteplování se musí řešit globálně, a tak by tedy v našich poměrech ty peníze by měly být poslány do Bruselu, který je napojen na vlastní sestavu potřebných organizací, firem a úředníků. Jak říká pan Dimas, je nutné, aby se mezinárodní společenství klimatickými změnami vážně zabývalo a dohodlo se, jak emise skleníkových plynů co nejvýrazněji omezit. A hlavně jak koordinovat ty daně, aby jejich výnosy byly použity globálně a aby se na všechny dostalo, i na ty evropské úředníky.

Je nutno spěchat, je nutno se poučit z toho, jak nekonání ovlivnilo světové klima během pouhých třiceti let.

Před třiceti lety se světová komunita vědců v oboru klimatologie podobně shodla, s pravděpodobností hraničící s jistotou, na tom, že největší hrozbou pro naši planetu a pro její obyvatele je globální ochlazování. Nejpřednější světoví badatelé tenkrát došli ke stejně nezpochybnitelnému závěru, že naše planeta chladne. Důkazů přibývalo takovým tempem, že klimatologové nestačili držet krok s vývojem. Lidstvo bylo ohroženo, neúroda byla s pravděpodobností hraničící s jistotou předvídána pro další dekády, hladomor byl na cestě. Vzpomínám si, že jsem si tehdy ukázněně koupil nový teplý svetr, teplé ponožky, vepřovou konzervu a pět rohlíků.

World cooling 3

Klimatologové byli i tenkrát pesimističtí, neočekávali nějakou positivní akci od politiků. A měli pravdu. Politikové skutečně, přestože jim vědci správně radili, neudělali nic. Nepamatuji se, že by posypali arktické ledovce černými sazemi, aby urychlili jejich tolik potřebné tání, jak je tehdy nabádala světová vědecká klimatologická komunita. Nezačali ani s masovým výkupem a skladováním potravin pro léta neúrody a hladu.

Jak vědci tenkrát předvídali, došlo v následujících letech k velkým extrémům počasí zaviněným ochlazováním. Tajfuny, tornáda a uragány se střídaly v televizních zprávách se záplavami, suchem a odchody Honzy Rumla z české politiky.

Domnívám se, že politici (a globální ekologické organizace) se poučili. Nebudou opomíjet boj proti nejnovější celosvětové hrozbě, globálnímu oteplování, na němž se minulý týden shodli nejlepší světoví klimatologové s pravděpodobností hraničící s jistotou. Podle jejich nejnovější předpovědi v následujících letech dojde k velkým extrémům počasí zaviněným oteplováním. Tajfuny, tornáda a uragány se budou střídat v televizních zprávách se záplavami, suchem a odchody šibalů z české politiky. Evropská unie již svůj boj s klimatem začala, zakázala nám pěstovat nežádanou českou cukrovou řepu a brzy nám nařídí na uvolněných lánech pěstovat biopaliva. Na zlovolný a nepřátelský kysličník uhličitý naši zelení, spolu se svými bruselskými přáteli, chtějí uvalit ekologickou daň.

Zlí jazykové tvrdí, že je cosi podivného na globálním ochlazování, které se během třiceti let změnilo v globální oteplování. I já si myslím, že taková změna pravděpodobnosti hraničící s jistotou je podezřelá. Podezření se ale dá předejít. Klimatologové by se měli scházet na kongresech oznamujících změny klimatu daleko častěji. Nejlépe na jaře, kdy by mohli ohlásit globální oteplování, a na podzim, kdy by heslem dne bylo globální ochlazování. Nejenom, že by se jejich předpovědi plnily s jistotou hraničící s pravděpodobností, ale (a to je klíčové) nové daně by mohly být uvaleny dvakrát ročně, což by uspokojilo i pana Dimase, i pa--foto----foto--na Bursíka.

Ledovce by mohly být na podzim posypány sazemi z k tomu účelu spalovaných obnovitelných zdrojů, například dřeva, které by pak z nich byly na jaře odfouknuty k tomu účelu postavenými větrníky, které by ve volném čase vyráběly obnovitelnou elektrickou energii. U protinožců by se postupovalo opačně. Globální ochlazení v létě, globální oteplení v zimě. To je jednoduše vysvětlitelné, jsou to protinožci, co chcete od lidí, kteří chodí po rukou.

Nechcete někdo koupit zcela zachovalý vlněný svetr?