20.4.2024 | Svátek má Marcela


SVĚT: Festival ubohosti pokračuje

20.1.2016

Tentokrát v hlavní roli Saúdové

Chovají se k Izraelcům jako nacisté k Židům. Jen žlutou hvězdu s nápisem JUDE nahradily jiné symboly – ty, jimiž se identifikuje národní reprezentace Státu Izrael.

Týká se to nejen saúdských, ale i jiných Arabů. A vlastně nejen Arabů - přesněji muslimů.

Psal jsem na internetu v posledních letech o řadě případů nehorázného a stupidního chování muslimů vůči Izraelcům na nejrůznějších mezinárodních sportovních podnicích. Vrcholu bylo dosaženo nedávno v Malajsii, která hostila juniorské mistrovství světa v jachtingu. Tamní úřady se dopustily neskonalé drzosti, když udělení víz úřadujícím izraelským mistrům světa ve windsurfingu podmínily zákazem používání národních symbolů Izraele a izraelské státní hymny (v případě vítězství). Jak víme, Izraelci tyto ponižující podmínky odmítli akceptovat a účast v Malajsii odřekli.

Je zaznamenáno několik případů, kdy reprezentanti muslimských zemí – sunnité i šíité jsou v tom vzácně zajedno – odmítli nastoupit proti izraelskému soupeři, pakliže je do takového souboje svedl pavouk turnaje, případně los, a raději zahodili mnohaletou přípravu. Jak to řekl seriálový doktor Štrosmajer? Kdyby hloupost nadnášela, vznášeli by se jako holubičky.

Nejnovější díl tohoto seriálu trapnosti se odehrál během uplynulého víkendu ve švýcarské Basileji. Tam se konal Světový pohár juniorů v šermu kordem.

V sobotu 16/1 bojovali jednotlivci. V sedmičlenné základní skupině 6 (Pool 6) byli k bojům každého s každým zapsáni kordisté (po jednom) domácího Švýcarska, Turecka, Ruska, Francie, Venezuely – a také Izraele (Daniel Fridman) a Saúdské Arábie (Jawad Aldawood). Když Saúd zjistil, že by musel soupeřit o postup do vyřazovací fáze také s Izraelcem, raději účast vzdal – a do Basileje tak letěl zbytečně. (Viz výsledkový přehled převzatý z webu mezinárodní šermířské federace – obr. 1 níže.)

V neděli 17/1 byla na programu soutěž družstev – a na ní se Aldawoodova stupidita rozšířila na celý tým. Rozpis určil Saúdské Arábii jako prvního soupeře družstvo Izraele; Arabové svoji fanatickou nenávist vůči němu „vyřešili“ tím, že se v basilejské St. Jakobshalle (obr. 2) vůbec neobjevili, jak napsal portál listu Jerusalem Post. Izraelský tým byl samozřejmě prohlášen za vítěze, ale „pachuť v ústech zůstává“, dodává portál.

Izraelský šermířský funkcionář Vladimir Shklar, který je od roku 2013 viceprezidentem Evropské šermířské konfederace (a po náhlém úmrtí jejího prezidenta Františka Jandy z ČR loni začátkem listopadu de facto nejvyšším představitelem konfederace), prohlásil, že ačkoli se nejedná o nový fenomén, neznamená to, že by nebyl závažný. Hodlá proto tuto záležitost přednést za dva týdny na zasedání výkonného výboru Mezinárodní šermířské federace v Lausanne. Požadovat bude bezodkladnou reakci na nesportovní chování Saúdů.

„Bojoval jsem proti tomuto jevu v minulosti a budu v tom pokračovat i nadále,“ prohlásil.

Ze všech těchto případů, které do sportu nepatří – a je hrubou chybou příslušných organizací, že je důsledně neřeší – připomeňme jednání Sarry Besbesové (obr. 3), přední tuniské šermířky, na MS na Sicílicii v roce 2011. Besbesová měla tehdy nastoupit proti Noam Millsové (obr. 4) z Izraele. Rozhodla se však ke svéráznému „bojkotu“: na planš se sice dostavila, ovšem obrátila kord směrem k zemi a zůstala pasivně stát. To byl rafinovaný způsob, jak se vyhnout případným sankcím, kdyby se z politických důvodů (a nic jiného v tom nebylo) k souboji neráčila obtěžovat vůbec. Raději sehrála tuto trapnou komedii, kvůli které byli sice aktivisté nenávistného protiizraelského Hnutí BDS (Boycott, Divestment, Sanctions) štěstím bez sebe, ale se sportovním fair play to nemá společného zhola nic. (Millsová byla pochopitelně prohlášena vítězkou.)

Stále dokola se musíme ptát: Jak dlouho ještě?

Výsledkový přehled

obr. 1/ Výsledkový přehled zmíněný v článku. Červená šipka ukazuje na jméno saúdského kordisty, zelená na jeho nulové výsledky. Šipka fialová míří na jméno izraelského šermíře. Zdroj: Web federace FIE.

St. Jakobshalle

obr. 2/ Známá St. Jakobshalle v Basileji. Zdroj: Wikipedie.

Sarra Besbesová

obr. 3/ Tuniská šermířka Sarra Besbesová. Na MS v Moskvě 2015 vybojovala v šermu kordem bronzovou medaili. Zdroj: Lettera43.it.

Noam Millsová

obr. 4/ Izraelská šermířka Noam Millsová. Bronz na ME 2010 v Lipsku. Zdroj: Haaretz.com.

Stejskal.estranky.cz