18.4.2024 | Svátek má Valérie


SVĚT: Feministky vs. smartphone

12.10.2018

Ženy, kterým se iPhone nevejde do rukou, si zaslouží naši podporu

Dříve požadovaly feministky především stejná práva jako mají muži. Chtěly studovat, podílet se na veřejném životě či moci budovat kariéru stejně jako muži. Některé problémy už se vyřešily, denně ale vznikají nové.

Prakticky všech původních požadavků se feministkám podařilo během minulého století dosáhnout. Díky tomu můžou ženy v Česku i v mnoha dalších zemích volit, studovat i pracovat stejně jako muži. Doba se ale změnila. Některé problémy zůstaly (třeba nefér platy), nicméně další nové vznikly... Velkým tématem se tak v posledních letech stal boj s obtěžováním či za rovnoprávné zastoupení na prestižních vedoucích pozicích obsazených převážně muži.

Zdá se ale, že pozornost feministek se v současné době začíná přesouvat k úplně jinému, neméně závažnému a pro některé nezasvěcené možná nečekanému problému: Je tím problémem přetrvávající patriarchát či snad další Žáčkova básnička o mamince v dětských učebnicích, která by mohla být nebezpečná, protože jen potvrzuje genderové stereotypy? Ne. Tak je tím obávaným problémem tzv. „rape culture“? Samá voda.

Když už tedy nic z předchozího, má snad oním velikým problémem být nedostatek žen v jazzové hudbě? Ale kdepak, aktuálním problémem číslo jedna se pro některé ženy stala velikost iPhonu 6, který je údajně moc velký do ženské ruky. Nejnovější model ve verzi Max má dokonce 6,5" displej. To se však vůbec nelíbí některým feministkám, které upozorňují na to, že nové iPhony se do ženských rukou nevejdou.

Jak mohou být telefony k ženám tak bezohledné?

Tak např. feministka jménem Caroline Criado Perezová se britskému listu The Telegraph svěřila s tím, že už z používání iPhonu 6 trpí její ruka tzv. poškozením z opakovaného namáhání. Zdravotní problémy se u ní měly projevit záhy po tom, co svůj původní starý a menší iPhone SE vyměnila za novou a větší „šestku“. Tento typ iPhonu má podle ní poškozovat zdraví žen. A protože si ženy kupují produkty Applu častěji než muži, zaráží ji, proč Apple nenavrhuje své smartphony s větším ohledem na ženské tělo. Navíc si stěžovala na to, že ženy musí platit stejně jako muži za produkt, který ženám tak dobře nevyhovuje. Tento problém má být dle některých zřejmě přímo v Applu, kde nepracuje dostatek žen.

Další feministka, Sophie Walkerová, předsedkyně britské feministické politické strany Women’s Equality Party upozorňovala na to, že konkrétně ve vedení Applu ve Velké Británii je rozdíl průměrného platu mezi ženami a muži 24 procent s tím, že muži navíc dostávají o 57 procent vyšší finanční bonusy než ženy. Už to podle ní může leccos vypovídat o tom, že ženy mají jen slabé slovo při rozhodnutích o vzhledu nových produktů.

Hrdinky, které si zaslouží naše uznání!

Ženy chtivé iPhonů to prostě nemají v dnešní době vůbec jednoduché. Při výběru jim bohužel zbývají jen dvě možnosti: Pořídit si model, který už firma oficiálně nepodporuje, anebo se prostě smířit s tím, že jim nové modely mohou ještě více poškodit ruce (např. poškodit šlachy prstů či způsobit syndrom karpálního tunelu). Zní to skoro jako Sofiina volba. Ženám s iPhonem takové rozhodování vůbec nezávidím.

Opravdu nechápu, jak mohl být Apple tak sexistický a bezohledný k ženám! Máme přece rok 2018 a žádný středověk. Cesta k úplnému zrovnoprávnění žen s muži je ještě dlouhá a se všemi trpícími uživatelkami iPhonů je třeba mít maximální soucit. Všechny hrdinky, co si musely a dodnes musí projít nelehkým obdobím užívání iPhonů šestek, si zaslouží obrovský obdiv a uznání. A opovažte se říct, že ne!

Poznámka autora: Tento článek obsahuje prvky nadsázky a ironie.

Převzato z blogu s autorovým souhlasem

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, člen Rozpočtového výboru Evropského parlamentu