28.3.2024 | Svátek má Soňa


SVĚT: Chilské vlastenectví za americké peníze

20.10.2010

Také jste si všimli, že zachránění horníci úplně zapomněli poděkovat Američanům, bez jejichž pomoci by tam jinak ještě dnes dřepěli? Nebo by bez pomoci pomalu umírali hlady pod zemí?

Oni to nijak nekomentovali, zbytek světa byl také zticha, celá Evropa totéž, jak jinak, je to pořád stejně, stará těžkopádná Evropa přece nevyzvedne Ameriku. A horníci křičeli: "Vivat Chille!!!*

Následuje úryvek textu, který putuje po internetu a skutečnosti v něm uvedené jsou ověřené:

Zachránění začali sborem zpívat chilskou hymnu. Nic proti lokálnímu vlastenectví, ale chilský president Sebastian Pinera byl jediný, kdo na kameru poděkoval Spojeným státům americkým (doufejme, že má znovuzvolení zaručeno).

Ani sami zachráněni horníci si nevzpomněli. A proč jako?

Protože když je to zasypalo, místním expertům trvalo 17 (slovy: sedmnáct) dnů, než vůbec objevili, že zasypaní jsou naživu. A pak se usnesli, že jim to bude trvat do Vánoc, než se k zasypaným prokopou.

To se doneslo k malé firmě z městečka Berlín, Pennsylvania, jménem Center Rock, Inc., kterou už na místě znali, protože v červenci 2002 její zaměstnanci zachránili devět horníků v zaplaveném dole kousek od nich v Quecreek Mine. Jednoduše a bez cavyků vyvrtali díru přímo do země a ty chlapy tou dírou vytáhli.

Majiteli firmy Brandonu Fisherovi se "do Vánoc" přece jen zdálo příliš dlouho. Tou dobou měl všechny své zaměstnance v Afghánistánu, kde vrtali studny pro americké vojáky. Američtí vojáci musí tedy počkat, experti Center Rock, Inc. odletěli rovnou do Chile, do zasypaného dolů vyvrtali ne jen jednu, ale hned tři díry - hlavní díru, potom zálohu (backup) a zálohu pro zálohu (backup for backup) - naprosto americkým způsobem. A za 30 dnů od začátku, co na tom začali dělat, byli horníci zachráněni. Nikoliv za předpokládaných 180 dnů.

Tou dobou už se to rozkřiklo i po Americe a pomoc do Chile se začala hrnout - nikoliv za "provizi" (jak říkají čeští mafiáni podnikatelé), ale za jejich vlastní americké peníze. Všechno bylo darováno - neboli DONATED!

Němci se prý sice chlubili, že taky pomohli a ty nože na vrtacích že prý byly německé, ale zakoupila je a zaplatila ta americká firma v Pennsylvánii.

Nakonec to šlo do takových extrémů, že horníci byli nejen zachráněni americkou firmou, komunikovali americkou technikou, jedli americké jídlo dodané NASA (NASA prý proto, že to bylo jídlo pro astronauty ve stísněných prostorách; v každém případě od NASA to také byl dar), a když horníky vytáhli, měli kvůli světlu na nosech i velmi módní sluneční brýle, které nosil i Gianni Versace (i když později vyráběl své vlastní), které darovala opět americká firma Oakley.

Tak všichni byli hrdí na Chile a zpívali chilskou hymnou a Evo Morales, komunistický prezident sousední Bolívie, programový anti-Američan, se tam taky přijel ukázat před kamerami.

Paul Jacko