19.4.2024 | Svátek má Rostislav


SVĚT: Arafat nebyl otráven poloniem

7.12.2013

Loni v červenci, skoro osm let po smrti palestinského národního hrdiny Jásira Arafata, odvysílala katarská televize Al-Džazíra pořad, který tvrdil, že Arafat zemřel na otravu radioaktivním poloniem-210. Údajně je našli švýcarští vědci na jeho oděvech, které jim půjčila Arafatova vdova Suha. Ta pak požádala o další vyšetření tohoto zjištění. Do hry se zapojila i palestinská samospráva, která dala rozbořit Arafatovo mauzoleum v Ramalláhu, exhumovat jeho ostatky a odebrat vzorky kostní dřeně, a rozdělila je mezi švýcarské, francouzské a ruské odborníky. Letos v listopadu pak laboratoř univerzity ve švýcarském Lausanne připustila, že Arafat mohl být otráven, i když přiznala, že výsledky analýz jsou nejednoznačné. Samospráva se ale zaradovala – podle ní zpráva "dokazuje", že Arafata otrávil Izrael.

Ten to vždycky popíral a odmítá to i dnes s tím, že neměl důvod Arafata likvidovat. Arafat, jehož izraelská armáda několik let před smrtí obléhala v jeho sídle v Ramalláhu, byl jen výstřední figurka, která svými bizarními výroky Izraeli spíše mediálně prospívala, než škodila. Zemřel v listopadu 2004 v pařížské nemocnici, která na žádost vdovy nikdy nezveřejnila příčinu úmrtí. V Izraeli panoval názor, že jí byl AIDS, ale to by byla nevhodná smrt pro velkého vůdce. Otrava izraelským nepřítelem vypadala mnohem lépe.

Izraelští odborníci na radioaktivitu připomínají, že poločas rozpadu polonia-210 je 138 dní, takže kdyby Arafata skutečně zabilo, nemohou se po něm dnes najít stopy. A jestli byly vloni na Arafatových šatech, které měla doma Suha, musela by být otrávena i ona. Jeden expert prohlásil, že "chtít zjistit přítomnost polonia po osmi či devíti letech je jako snažit se zaslechnout šepot na rušné ulici New Yorku".

Palestinská samospráva celý listopad jásala nad nejednoznačným švýcarským závěrem, přestože ruští vědci následně prohlásili, že izotopy polonia v Arafatových kostech nenašli. Palestinci však prohlásili, že vždycky věděli, že Arafata otrávil Izrael, protože, jak pravil jeden představitel samosprávy, "není jediný palestinský vůdce, kterého by Izrael nezabil". Jiný dodal, že "stejně tak židé otrávili proroka Mohameda".

Tento týden navíc otravu výslovně odmítla zpráva francouzských odborníků. I ti sice v Arafatových kostech zjistili stopy polonia, ale na rozdíl od Švýcarů vysvětlují jejich přítomnost radonem v hrobce a přiklánějí se k přirozené smrti palestinského vůdce.

Se samosprávou nehnuly ani francouzské výsledky. Oznámila, že má vlastní "vyšetřovací komisi", která brzy zveřejní svoje závěry. Ty jsou však známy předem – Arafata zavraždil Izrael.

Poloniová kauza byla zřejmě vyrobena na objednávku – Palestinci se vloni snažili odvést pozornost od své neochoty obnovit mírová jednání s Izraelem a letos sice rozhovory probíhají, ale nevedou k takovým výsledkům, jaké by si Palestinci přáli. Samospráva vyhrožuje, že jednání ukončí a bude Izrael žalovat u mezinárodního tribunálu v Haagu – a údajná Arafatova vražda by jim přišla vhod. Kauza se hodí i Arafatově vdově, která má se samosprávou dlouhodobé neshody kvůli ztraceným Arafatovým milionům dolarů. Suha vždycky tvrdila, že její manžel byl otráven – nikoli však Izraelem, ale představiteli samosprávy. Podle ní to byl někdo z manželova bezprostředního okolí. Hned po jeho smrti je obvinila z vraždy, ale přesto zakázala Arafatovu pitvu a dodnes nikomu nedovolila nahlédnout do jeho lékařských záznamů. A pak po osmi letech předá švýcarským odborníkům Arafatovy šaty a hygienické potřeby a ti na nich najdou "abnormální množství polonia". Proč Suha čekala osm let? Zajímavé je i potvrzení univerzity v Lausanne, že švýcarskou zprávu zveřejněnou v listopadu si paní Arafatová zaplatila.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus