16.4.2024 | Svátek má Irena


ZDRAVOTNICTVÍ: Řeší přísnější regulace korupci?

7.10.2008

"Korupce farmaceutických firem vůbec není výjimečným jevem. Pokud lékař jede za peníze farmaceutické firmy na dovolenou a slíbí za to předepisovat její léky, tak to není marketingová aktivita za hranicí zákona, ale čistá a pustá korupce," říká první náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr

Tento výrok zveřejnily Hospodářské noviny 24. 9. 2008. Ano, korupce ve zdravotnictví není v České republice výjimkou. Pokud se podíváme na hodnocení korupční situace občany České republiky z roku 2006 provedené Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj, zjistíme, že obyvatelé ČR - stejně jako Slováci - považují zdravotní systém za vysoce zkorumpovaný.

Ministr zdravotnictví proto vyhrožuje přísnější regulací, a to prostě proto, že farmaceutické firmy jsou ziskové a mohou si uplácení lékařů dovolit. Přitom lékaři nemají právo takové úplatky brát, neboť jejich náplní práce je péče o národní zdraví a nikoliv o vlastní příjmy třeba v podobě kongresové turistiky.

Podle mého názoru ale přísnější regulace problém neřeší. I když nejsnazší intuitivní řešení tohoto problému je přísnější regulace a kontrola, mám za to, že je to řešení příliš nákladné a ve svém důsledku málo účinné. Pokud se uplácení lékařů farmaceutickým firmám vyplatí, mají farmaceutické firmy silnou motivaci, kterou lze stěží odbourat. Navíc, pokud budou regulovány a kontrolovány, mají o to větší motivaci uplácet nové regulátory a kontrolory - a ty pak bude kontrolovat kdo?

Zkrátka, toto řešení je další příležitostí pro vládní úředníky, jak participovat na penězích farmaceutických společností. Podle mého názoru je ale problém jinde, neboť je třeba si položit otázku: „Škodí úplatkářství ve zdravotním systému národnímu zdraví, a pokud ano, jak?“

V tomto případě škodí, a to proto, že lékaři, který předepisuje léky, prakticky vůbec nezáleží na vlastní pověsti. Ve vládní mašinérii veřejného zdravotního systému se z lékaře stává úředník, který není nijak výrazně popotahovaný za to, že předepíše drahý a možná i neúčinný lék. Je chráněn Lékařskou komorou, která mu zajišťuje fixní a stálý plat. Lékař není závislý na ziscích z vlastní činnosti a navíc je špatně placený. Jaká může být větší motivace ke korupci?

Teprve pokud lékař bude závislý na své pověsti, resp. na svém výkonu, bude motivován předepisovat „správné“ léky a pak korupce ve zdravotnictví přestává být problémem. Statistiky ukazují, že v těch odvětvích, ve kterých byla provedena systémová změna, byla korupce prakticky vymýcena. Vzpomeňme si jenom na velmi známé zelináře z dob komunismu. Každý věděl, že zelinář bere velké úplatky, a i když byl všemi odsuzován a systém se jej snažil kontrolovat, zelináře a jeho zákazníky to od korupce neodradilo. Dnes je zelinář běžným podnikatelem a každý mu platí tržní cenu. Ovoce a zeleniny je dost, kvalita je větší, ceny klesají a rozhodně si na korupci v tomto odvětví nikdo ani nevzpomene.

Nesnažme se proto hledat pouze povrchní a politicky lákavá řešení a zamysleme se nad podstatou věci.

Centrum pro studium konkurence, Liberální institut v Praze