28.3.2024 | Svátek má Soňa


PRÁVO: Zoufalý krok Klause ml.

13.9.2018

Regulace Facebooku svobodu projevu na internetu nezachrání

Václav Klaus ml. chystá novelu zákona, která by měla sociální sítě, tedy soukromé firmy, donutit mazat jen ty příspěvky nabádající ke genocidě a podobně. Pokládám to za zoufalý krok.

Sociální sítě jsou soukromými firmami, a pokud dnes čile spolupracují s vládami na potlačování svobody slova a na vytěsňování některých postojů (zpravidla nelevicových) na okraj, potom nařídit jim zákonem, co smějí a co nesmějí mazat, je podle mého názoru nepřípustným zásahem do práva na majetek. Nemůžeme totiž vytloukat klín klínem, snažit se bojovat se zlem za použití naprosto srovnatelného zla. Šlo by de facto o znárodnění soukromé firmy, o obětování zájmů a práv majitele ve prospěch jakéhosi vyššího cíle.

Samozřejmě je třeba morálně odsoudit jednání těchto společností, které, ač založené na myšlence svobodného internetu, dnes spolupracují s vládou EU (ale i třeba Číny) na potlačování politické opozice. Problém však nepředstavuje Facebook nebo Google, i kdyby jeho vedení bylo naprosto levičácké (jako že nejspíš je), politický problém představují vlády, které využívají tyto společnosti jako nástroj své politiky. Že se tyto společnosti bez problémů využívat nechají, je problém morální.

Můžeme diskutovat o tom, zda v případě Facebooku spolupracujícího s vládou EU jde už v pravém slova smyslu o cenzuru nebo ne. Cenzura jako pojem má smysl pouze, jde-li o stát, který omezuje a kontroluje média. Facebook je soukromá firma; jestliže ze své vůle potlačuje pravicové názory, nejde o cenzuru. Dnešní stav věcí je však trochu jiný. Stát je papírově z obliga, protože cenzuru na velmi důležitém médiu za něj provádí sama soukromá firma, ať už pod víceméně reálnou hrozbou sankcí, nebo dobrovolně, po přátelské domluvě. Jde tedy o cenzuru? Já soudím, že ano. A spatřuji v tom nový nastupující trend v rozvoji současného korporátně fašistického ekonomicko-politického systému: represivní politiku si vlády budou objednávat u klíčových firem, které samy o sobě nejsou pod kontrolou voličů.

Stále však pod touto kontrolou zůstávají samy vlády, a jsme to pouze my občané, kdo to dokáže změnit: zbavit politických funkcí ty, kteří chtějí zasahovat do svobodné výměny informací. Začít kvůli tomu regulovat sociální sítě a internetová média znamená zaměřit se naprosto falešným směrem.

Převzato z blogu s autorovým souhlasem.