25.4.2024 | Svátek má Marek


MÉDIA: Jirso, s Ústavou se jdi vycpat!

14.6.2008

Česká televize byla veřejně obviněna z porušení základních ústavních práv a je ticho po pěšině. Syndikát novinářů ve středu pořádal konferenci k deseti letům přijetí Etického kodexu. Mezi zvučnými jmény na programu byl uveden i ředitel zpravodajství ČT Milan Fridrich, který se podle programu měl podívat na etiku pohledem své novinářské osobnosti. To jsem tedy zvědavý, co tam říkal.

Předseda soudcovské unie Jaromír Jirsa totiž v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce letos v neděli 8. června konstatoval, že moderátor vede relaci způsobem, který popírá ústavně zaručené právo rovnosti stran. Přesně Jirsa řekl toto: „…Jsem naprosto vyděšen, co se tady odehrává. V přímém přenosu sledujeme porušování ústavně zaručené rovnosti stran. Paní nejvyšší státní zástupkyně… tento exkluzivní pořad využívá čistě k tomu, že hájí svůj soukromoprávní nárok. Hodnotí procesní postup soudce Cepla, vyjadřuje se k jeho rozhodnutí. To je výsadou pouze a jedině odvolacího soudu. Dostane druhá strana sporu stejný prostor k hodnocení toho rozsudku jako paní doktorka Vesecká?“

Kdo poslední Otázky V.M. sledoval, ví, že nedostala.

Šlo o to, že nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká jako host diskusního pořadu komentovala rozsudek prvoinstančního soudu ve sporu se svou předchůdkyní a stínovou ministryní spravedlnosti ČSSD Marií Benešovou.

Moderátor Václav Moravec přesto řídil diskusi dál takovým způsobem, že Jirsa znovu cítil potřebu ho důrazně upozornit na to, že porušuje Ústavu.

„Já si nedovedu představit jinou spornou stranu klasického civilního řízení, kterým toto řízení o ochranu osobnosti je, která by dostala v nejsledovanějším publicistickém pořadu takovýto prostor obhajovat své soukromoprávní nároky. Byl bych skutečně rád, aby se to přestalo odvíjet v hodnocení osoby soudce Cepla, v rovině hodnocení jeho procesních postupů a jeho rozsudku... To, zda soudce Cepl postupoval správně, nemůže hodnotit účastník řízení, nemůže ho hodnotit místopředseda Nejvyššího soudu, nejvyšší státní zástupkyně, ale pouze a jedině vrchní soud v Praze jako soud odvolací,“ upozornil Jirsa Moravce hlasem, v němž pozorný divák mohl rozeznat s námahou potlačované rozhořčení. Moravec, podle některých brilantní průvodce diskusními pořady, ovšem ze sebe ihned vinu sňal a hodil ji na sociální demokraty s komunisty za to, že se sporu snaží politicky využít. Na druhé varování předsedy Soudcovské unie, že v médiu veřejné služby dochází k omezování základních lidských práv, totiž reagoval dotazem, zda je dobré svolávat kvůli sporu mezi Veseckou a dalšími právníky proti Benešové mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny.

Čekal jsem, co z toho bude. Byl jsem zvědav na stanovisko Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a Rady České televize. V duchu jsem odhadoval, kdo rezignuje sám a kdo bude muset být odvolán. Slova Václava Moravce, že diskutovaný soudní spor svědčí o nedobrém stavu justice, by se totiž dala parafrázovat v tom smyslu, že nadržování České televize Vesecké je známkou špatných poměrů vládnoucích v tomto médiu. Jenže nestalo se vůbec nic. Tedy kromě toho, že došlo k veřejné devalvaci vážnosti Ústavy, Soudcovské unie i jejího samotného předsedy. Všichni, kdo jsme Otázky V.M. v neděli viděli, už dneska víme, že z toho, co říká nějaký Jirsa o lidských právech, nás hlava bolet nemusí. O tom přece u nás rozhoduje Česká televize.