18.4.2024 | Svátek má Valérie


EKOLOGIE: Nezelené větrníky

5.7.2010

Tak v Krušných horách, v okolí Moldavy, nakonec největší park větrných elektráren v zemi přeci jenom bude. Pro jsou i obce, na jejichž pozemcích se bude stavět, jelikož za jednu vrtuli inkasují do své pokladny 120 tisíc korun ročně. Jsou to nemalé peníze. Když ale uvážíme, že vetrníky (ani „slunečníky“) nelze zatím připojit do sítě, musí nás zákonitě napadnout otázka: proč do nich ten ČEZ investuje?

Větrné elektrárny bývají často vydávány za projekt zelený, ekologický a Zelení s ekology bývají těmi, jimž se snaha o jejich výstavbu pravidelně podsouvá. Nevylučuji, že nějaký „zelený“ politik větrné parky podporuje, ovšem v tom případě už to není politik zelený, nýbrž jen politik. Žádný opravdový ekolog nebo krajinář nikdy nebude obhajovat výstavbu větrných elektráren tam, kde znehodnocují krajinný horizont. Tím spíš ne v horách, i když tam to, samozřejmě, nejvíc fouká.

větrníky

Toto není pokrok, ale jen práce "vrtulové" lobby v rouše ekologie

Paradoxně největšími odpůrci nového větrného parku v Krušných horách jsou Němci z příhraničních obcí. Titíž Němci, jejichž ospalé protesty nezabránily tomu, aby se německá strana hor během několika let proměnila v jednu obří elektrárnu, kde pro vrtule už pomalu ani nevidíte do kraje. Pravděpodobně se poučili. Možná jim i došlo, jak bezohledné od nich bylo svoji část Krušných hor vrtulemi obestavět – hranice mezi státy jsou jen na mapách; v krajině Vám vědomí, že koukáte do Němec, jen sotva uleví od pohledu na blikající inferno mamutích vrtulí, které se točí o 106, ale elektřinu z nich jaksi nikdo zatím nechce.

větrníky1

ČEZ plánuje velkou větrnou elektrárnu postavit i v okolí Dukovan; přesto, že sám brání v přístupu její energie do sítě. Není to divné?

Pokud chceme mít u nás krajinu stejně znehodnocenou, jako mají v Německu, pak vesele vzhůru do výstavby! Co na tom, že rádoby zelené vrtule nejsou ani ekologické, a ani potřebné. Ekologie se v tomto případě stala rukojmím obchodních společností, které potřebují proinvestovávat peníze a náramně se jim hodí do krámu to, že všechna negativa s tím spojená veřejnost vnímá jako negativa spojená se „zelenými myšlenkami“, s nimiž však ve skutečnosti nemají zhola nic společného.

větrníky2

Nerozumím občanům vesnic, kteří za 120 tisíc ročně, z nichž oni sami stejně neuvidí ani korunu, snad jedině v podobě nové zámkové dlažby obecních chodníků (viz. Dukovany), se rozhodnou strpět ve výhledu ze své horské obce bílé stožáry s obřími vrtulemi na vrcholu. Divím se jim, že snesou nepřetržité noční blikání červených světel, jimiž je každý větrník „ozdoben“… Nechápu, že dopustí, aby z jejich okolí odlétli všichni ptáci (je dokázáno, že noční druhy, jako jsou sovy, jsou častou obětí rotujících lopat; stejně tak je prokázán rapidní pokles počtu denních druhů; vrtule jsou pro ně něco jako přerostlý strašák v zelí. Stejně tak poslední zbytky přežívající populace tetřeva a tetřívků v okolí Moldavy budou fatálně ohroženy. Krušné hory, jejichž symbolem jsou rozsáhlá vrchoviště a rašeliniště, z nichž se ozývá typické tetřeví tokání, pomalu ale jistě mizí. Díky naší krátkozrakosti. Díky mamonu energetických společností a spekulantů s prodejem vetrných technologií obcím, jež se bez jejich peněz potácejí na hranici přežití.

větrníky3 

Krušné hory jsou jakýmsi svědomím národa: k žádnému kusu naší krajiny jsme se nikdy nechovali víc masešsky. Tragédie Krušných hor, která započala odsunem původních obyvatel na konci války a pokračovala ekologickou katastrofou v 70. a 80. letech 20.stol., tak směle pokračuje. A to i přes to, že výstavbou tak rozsáhlého větrného parku se jeho okolí definitivně promění v krajinářsky bezcennou, mrtvou zónu. S laskavým souhlasem místních.

větrníky4

Všechny fotografie jsou z Krušných hor. Stačí jediná vrtule a krajinný ráz, přeživší celá staletí, se dramaticky mění... kvůli energii, která nesmí do sítě.

Převzato z Petrkrejci.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora.