19.4.2018 | Svátek má Rostislav


SPOLEČNOST: Už mi šimla vyvádějí…

9.5.2014

To jsem už dlouho neslyšel. Něco jsem vyřizoval na poště nespokojen s dobou dodání zásilky. Ta putovala po poštách asi 14 dní, protože měla nějak špatně napsanou adresu. To víte, povídala mi taková starší paní. Ten úřední šiml je někdy nevyzpytatelnej.

Úplně jsem pookřál. To krásné slovo šiml jsem již dlouho neslyšel.

Napadlo vás někdy, proč se používá termín "úřední šiml"? Je to jedno z mnoha rčení, která nám zbyla ještě z Rakouska-Uherska. Ale pátrat po tom dá fušku, protože nějaký úřední šiml nepřipustil, aby to bylo zaznamenáno. A navíc je to obrovsky složité. To bylo tak.

Za Rakouska-Uherska se přísně dodržovaly úřední postupy. Spisy stejného či podobného druhu vyřizovali úředníci dle vzorových formulářů, takže když nadřízený úředník napsal na spis latinské simile (podobně), všichni věděli, že je to třeba vyřídit jako případ podobný. Jenže znáte úředníky (ty tehdejší). Někdy vyřizovali žádosti tak dlouho, až se na nich usazoval prach a leckde i plíseň (der Schimmel). V němčině však der Schimmel značí také bílý kůň. A zkomolením latinského simile a německého Schimmel vzniklo spojení Schimmelreiter - jezdec na bílém (plesnivém) koni. Tedy úředník, který lpí na zbytečných formalitách a pracuje nepružně a puntičkářsky. To bylo ovšem za Rakouska-Uherska.

Tedy slovo "úřední šiml" si nespokojení občané vyvodili z výše uvedených rčení. Dneska to spojení téměř neslyšíte, snad jen v knihách či nějakých novinových fejetonech ho najdete. Ovšem "úřední šimlové" zdaleka nevymřeli. Jen chodí jinak oblečeni a jsou obvykle velice slušně honorováni. Jsou také většinou významnými členy významných i bezvýznamných stran a hnutí. Někdy bývají považováni za byrokraty, ale to není přesné.

Ono ošklivě zní samotné slovo byrokrat, ačkoli to kdysi bylo slovo slušné a stavovsky hrdé. Byrokrat byl zkrátka dobře postavený kvalitní úředník. Jenže s růstem počtu úředníků začalo dostávat slovo byrokrat pejorativní nádech.

Jasno do toho vnesl až profesor Parkinson, který dokázal, že když budova A posílá akta do závodu Z a ten je posílá do budovy B, stačí po určité době vyjmout z řetězce závod Z a v budově A i v budově B to nepostřehnou. Stačí uživit navzájem samy sebe. Ovšem proti tomuto systému, je "úřední šiml" úplný světec. Takže jsme přece jenom od doby c. a k. Rakouska pokročili.

I když v době zcela nedávné na tom kádrově dobře byl činitel, který podával bezchybná hlášení. Ani nemusela být zcela pravdivá. Nevíte, jak je to dneska? Slyšel jsem, že existují ministerstva, která stačí z velké části zaměstnat své vlastní výzkumné ústavy. A naopak. Možná to je ale nějaká fáma. I když ono je to prý tak dokonale vystavěné, že se to nikdy ani Babiš nedozví. Neboť tam, kde různá tajemství hlídají "úřední šimlové", se nikdo nedostane. Dokonce se tam nedostanou ani návrhy na snížení nákladů na správu státu. Někdy dostanou, ale zase neprojdou.

Pokud se ovšem někteří šimlové nenaštvou a nepromění se v bílé koně. Ale to je již zase spíše specialita česká a jiná kapitola našeho kapitalistického rozvoje.recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Diskuse


P. Papež
16:44
9.5.2014

V. Vaclavik
12:40
9.5.2014

počet příspěvků: 2, poslední 9.5.2014 04:44

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.