23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


SPOLEČNOST: Úřední šiml řehtá všude

22.12.2016

Že je byrokracie věčná a zřejmě nezničitelná, se přesvědčujeme neustále, téměř vždy, když stát prostřednictvím věcně příslušného úřadu o něco žádáme nebo naopak když jsme o něco žádáni. Ale byrokracii to nestačí a proniká do dalších oblastí.

Při své práci často potřebuji od správců energetických, sdělovacích nebo obdobných sítí sdělení o jejich existenci v určité lokalitě. Je to ostatně také podklad, který požaduje stavební úřad v téměř všech druzích řízení. Pravdou je, že již u téměř všech správců sítí lze věc vyřídit elektronickou cestou, zdarma a většinou ve velmi krátké době, ba i obratem. Ale...

Obrátil jsem se touto cestou na polostátní podnik ČEZ – Distribuce a žádané osmistránkové vyjádření jsem vskutku brzy obdržel. Přes danou lokalitu vede nadzemní vedení vysokého napětí. Ve vyjádření bylo uvedeno, spolu s obsáhlým sdělením, že kromě vlastního vedení je nutno respektovat i jeho ochranné pásmo, a podrobně bylo uvedeno, co se v něm smí a co nesmí. V podmínkách pro činnost v blízkosti nadzemních vedení bylo uvedeno i celkem osm variant šíře ochranného pásma s ohledem na přenášené napětí, druh vodičů a době výstavby vedení. Protože ochranné pásmo se vytyčuje od krajních vodičů, přistupuje další neznámá, a to šíře vedení. Na první pohled vyčerpávající informace. Až na to, že ani ve vyjádření ani v grafické příloze nebyly žádné tyto údaje o daném vedení uvedeny.

Protože šíře ochranného pásma byla v daném případě pro mne důležitá, obrátil jsem se se žádostí o doplňující informaci na zákaznické centrum prostřednictvím infolinky. Po několika překlapování a cca deseti minutách jsem se doťukal na technický odbor, který mi prý pomůže. Vlídná spojovatelka si po vyslovení dotazu vyžádala číslo jejich sdělení, našla si ho a konstatovala, že žádanou informaci neobsahuje. Na dotaz, jak dál, se mne ptala, na co ji potřebuji, jsem-li jejich zákazníkem, jaké mám zákaznické číslo a když jsem to zpaměti nevěděl, chtěla alespoň datum mého narození. Na otázku, jak to souvisí s daným dotazem, odpověděla, že si musí ověřit mou totožnost. Když jsme se vrátili k problému, navrhla mi, abych požádal o vytýčení vedení, do týdne je jistě provedou a při té příležitosti mi jistě požadovanou informaci sdělí. Když jsem ji řekl, co by asi pracovníci vytyčující vedení, které je vidět na několik kilometrů, řekli o pracovnících ústředí a co by si asi mysleli o mně, napadla ji spásná myšlenka, že moji žádost předá technikům a ti že se mi ozvou. Opravdu se druhý den technik ozval a za půl minuty byl problém vyřešen. V podstatě plané tlachání trvalo celkem asi dvacet minut, do problému byli zapojeni tři lidé a za hovor jsem zaplatil osmdesát šest korun.

Nedalo mi to a popsal jsem situaci v emailu, kde jsem navrhl i velmi jednoduché řešení, a to že by na vyjádření uvedli druh vedení, nebo lépe rovnou celkovou šířku ochranného pásma. Email jsem odeslal na info adresu a po třech dnech jsem dostal odpověď: opět sdělit identifikační údaje, včetně mého zákaznického čísla, i když jsem jako zákazník nevystupoval, důvod žádosti, opět uvést číslo stanoviska a na konci rada, abych se s důvěrou obrátil na zákaznickou linku. To jsem už dost ostře odmítl, s poukazem, že takto jsem se žádané informace už jednou nedočkal a že možné a snadné řešení jsem v předchozí zprávě navrhl a že se těším, jaké že uvedou důvody, proč to nejde. Nezklamali mne. Do textu vyjádření prý není možné kromě vyhrazených údajů zasahovat a pokud na svém dotazu trvám, mám vyplnit a odeslat přiložený formulář, který v zákonné době jistě vyřídí. Prostě služba jako hrom. Na poděkování za poskytnutou informaci jsem se už nezmohl.

A ještě trochu nostalgie. Do konce devadesátých let jsem si pro potřebnou informaci zašel na příslušnou služebnu, kde jsem se ji po chvilkovém pokecu dozvěděl. Nové století přineslo změnu v tom, že služebny byly zrušeny a informace poskytovala zákaznická centra, většinou v okresních městech. To už se musela většinou vysedět fronta a pokec odpadl. Následně se žádosti podávaly písemně na určených adresách nebo na zredukovaných zákaznických centrech, což je možné dodnes. Možnost elektronického podání již odpovídá současnému století, ale jak je vidět, i to má své mouchy. Snad je ČEZ brzy vychytá a nevylíhnou se další. Zajímá ho to ale vůbec?

Jak je vidět, šimlové mají u nás zřejmě velmi dobré podmínky nejen na úřadech.

P.S. Údaj o kapacitě vedení jsem našel druhý den po uvedeném martýriu náhodně na běžné turistické mapě. Pravda, rok uvedení do provozu a šíře vedení tam uvedeny nebyly. Ale s tím bych si už poradil.