19.4.2024 | Svátek má Rostislav


SPOLEČNOST: Švejk mezi myslivci

12.3.2016

Tady neplatí rovnice více zbraní = větší bojechtivost

Češi jsou známí jako holubičí povahy, mazaní švejkové, ba zbabělci. Poláci vyprávěli vtipy této dikce: „Proč Češi za války neměli domácí ozbrojený odboj? Protože to bylo zakázané.“ Bratry Mašíny, kteří se v 50. letech chopili zbraní, pokládá většina Čechů za neodpovědné hazardéry. A co se týče zbraní ve filmu, s národním vkusem ladí parodie ve stylu Limonádový Joe. Jenže statistika teď naznačuje, že bojechtivost Čechů stoupá. Svědčí o tom vyšší prodej zbraní i nárůst žadatelů o zbrojní pasy. Jak si to vysvětlit?

Řekněme rovnou, že neplatí rovnice více zbraní = větší bojechtivost. Počet zbraní byl u nás větší, než odpovídá švejkovskému stereotypu, už dříve. Do značné míry se na tom podílela komunistická éra, která učinila z myslivectví široce sdílené lidové hobby. Za monarchie i první republiky byl lov výsadou aristokratů a boháčů. Teprve po znárodnění začaly lesy i obory patřit „všemu lidu“. Teprve v době, která jinak totalitně dohlížela na vše, co zavánělo odporem, natož ozbrojeným, vznikaly myslivecké jednoty v každé větší vesnici. A z někdejšího pytláctví se stala legální lidová zábava.

Lidová myslivost – a s ní legálně držené lovecké zbraně – patří k těm fenoménům, které zrodila éra komunismu, ale rok 1989 s nimi nehnul. Kdo tomu nevěří, ať si laskavě uvědomí, jak silná je myslivecká lobby v dnešním parlamentu. Ale tím se nárůst zájmu o střelbu nevysvětlí. Upřímně řečeno ho nevysvětlí ani strach z přílivu migrantů z rizikových oblastí. Vždyť u nás je známe nanejvýš z televize. Máme-li sáhnout po stereotypním vysvětlení, nabízí se model Švejk.

Češi mají vypěstovaný smysl pro to, jak předejít hrozícím omezením. Před zdražením benzinu byli s to naplnit garáže plnými kanystry. Před zdražením toaletního papíru naplnili byty roličkami. A když teď Evropská komise chystá limit na prodej zbraní, snaží se tomu jejich nákupem předejít – stejně jako třeba Rakušané.

Ze statistických čísel o zbraních však nelze vyvozovat paušální závěry. Víc než pro kriminology je to téma pro sociology či kulturní antropology. K největším ozbrojencům v EU patří Švédové (32 zbraní na 100 lidí) a Finové (29). Ale mnohem více než Švédové (1,9 zavražděného na milion lidí) se střílejí Finové (3,2 zavražděného). Proč to tak je? Na to norma EU neodpoví. Ale na to, že Češi jsou trénovaní švejkové, můžeme vzít jed i bez ní. Proto teď kupují zbraně.

LN, 10.3.2016