16.4.2024 | Svátek má Irena


SPOLEČNOST: Stoletý skauting

11.12.2014

Aby skauti nemuseli vydávat signál o devíti tečkách

Již se blíží dny, v nichž si všichni budeme navzájem přát, abychom byli v nadcházejícím roce zdraví a šťastni. Možná, že by bylo dobře, kdybychom si tam někde uvnitř řekli, zda jsme i v onu chvíli opravdu šťastni.

Brzy začnou skauti roznášet Betlémské světlo. Uplynulo již 28 let od onoho podzimu roku 1986, kdy v rakouském rozhlase vznikla myšlenka přenášení světla z Betléma, jako poselství pokoje a míru.

Dnes roznášejí skauti a skautky toto světlo ve většině zemí Evropy. O Vánocích 1989 ono světlo přinesli rakouští skauti až k soše sv. Václava a s našimi skauty ho rozsvítili i na hrobě Antonína Benjamina Svojsíka, zakladatele českého skautingu. Dneska tomu hodně lidí nevěří, ale do té doby jsme nesměli vědět ani o Betlémském světle, ani o skautu Svojsíkovi.

Je pravdou, že inspiraci k českému skautingu získal Svojsík v Anglii, ale nejen proto byl totalitními systémy skauting nenáviděn. Poprvé ho zakázali fašisté v roce 1940, podruhé komunisté v roce 1950 a poté znovu v roce 1970. A kdyby bylo jen na nich, zakázali by ho znovu.

V padesátých letech ukradli ideologové komunismu skautům heslo z jejich hymny (Junáci, vzhůru, volá den! Buď připraven, buď připraven) a učili malé pionýry „K budování a obraně vlasti buď připraven!“.

Takže až přinesou letos skauti Betlémské světlo, uvědomme si, jak šťastnou dobu již 25 let prožíváme. A dal-li Bůh (poslední věta skautského slibu zní – k tomu mi dopomáhej Bůh) připomněli jsme si letos v podstatě 100 let českého skautingu a také v září 138. výročí narození jeho zakladatele. Když v roce 1911 přeložil Svojsík knihu „Scouting for boys“ (všimněte si, jak to vypadá strašně imperialisticky oproti titulu Timur a jeho parta) a některé zásady upravil pro naše podmínky, v nichž počítal i s metodickou přeměnou vyučování tělocviku ve školách, tak zde byla již také příručka MUDr. A. Liona „Pfadfinderbuch“ vycházející z téhož pramene.

A pro školní rok 1911/1912 vydalo ministerstvo kultu a vyučování nové „učebné osnovy“ pro gymnázia a reálky, vycházející ze zásad badenpowellovského skautingu. To byly fofry tehdy, že? To by se dnešnímu ministerstvu školství, které má asi o tři tisíce zaměstnanců více, než podobné ministerstvo před sto lety, naprosto stát nemohlo.

Tak Antonín Benjamin Svojsík (1876-1938) založil 15. června 1914 samostatný skautský spolek Junák – český skaut, jehož prvním starostou se stal pražský hygienik dr. Čeněk Klika. Po první světové válce dne 7. června 1919 založil Svojsík Svaz junáků - skautů RČS a stal se jeho náčelníkem. Což se stalo vlastně před 95 lety.

Když si budeme přát štěstí v roce 2015, uvědomme si, že jistá míra štěstí nás potkala již s tím betlémským světlem v roce 1989. Ale řekněme si také, že jen samo přání nám ku štěstí nepomůže. Musíme si uchovat možnosti k jeho rozvíjení. Ti, kdož nostalgicky vzdychají o zabezpečeném státě husákovské normalizace, jsou ochotni za to, že stát vezme na sebe zodpovědnost za jejich osud, zaplatit svojí svobodou. Za to světlo z Betléma si nic nekoupím, řeknou vám. Tyhlencty svobody mi mohou být ukradené, dodají.

Jenže štěstí bez těhlenctěch svobod neexistuje. Takže si prosím poctivě řekněme, jaké štěstí si přejeme. Asi i takové, aby všichni skauti v této zemi nemuseli po jistých událostech v poslední době vysílat oddílový signál o devíti tečkách. Což znamená poplach.