16.4.2024 | Svátek má Irena


SPOLEČNOST: Referendum

13.3.2018

V roce 1985 oznámila společnost německých fyziků, že globální oteplování (GO) je v plném proudu a že nás zničí. Jen málokdo si dovolil oponovat. Někteří ale si dovolili připamenout, že mezi těmito novodobými proroky jsou mnozí, kteří o 15 let dříve prohlašovali, ze stojíme bezprostředně na začátku nové doby ledové.

To samozřejmě naši chytrolíni, Tolasz (meteorolog), Sedláček (ekonom), Metelka (aktivista) a další, nemohou vědět, byli totiž tenkrát, v sedmdesátých letech, sotva tak na světě. Že příroda funguje bez ohledu na nás, to jim dodnes nedošlo.

Zajímavá byla reakce těchto proroků (všimli jste si, co všelijakých těch starozákonních a jiných bylo zamordováno? lid asi věděl proč) na jejich tehdejší oponenty. Ti měli většinou stejné vzdělání jako hlasatelé nové pravdy, a přesto je neminulo veřejné prohlášení za blby, nevzdělance a škůdce lidstva. To bylo nové. Do té doby si akademici a politici veřejně nenadávali. Už tenkrát byli odpůrci GO podstatně slušnější, a jsou dodnes, než hlasatelé nové pravdy. To platí i pro naši republiku. Nadávat bývalému prezidentovi za jeho pochybnosti týkající se lidstvenem způsobeného GO je náš národní sport.

O 33 let později se situace opakuje. Tentokrát to nejsou vědci, ale politologové, publicisté, intelektuálové, zkrátka kavárna, ať už bruselská nebo pražská, kteří vynalezli novou pravdu. Lidé jsou všichni stejní a protože takoví jsou, musíme je vítat a krmit, když se k nám přivalí. Nikdo přece nemůže čekat, že migrant přicházející ze světa islámu se bude živit vlastní prací. A zase se rozhoduje, jako tenkrát ve věci GO, bez těch, kterých se to týká nejvíce, bez lidí, kteří to všechno musí zaplatit.

Často bývá citován bonmot „kdyby byly volby něco platné, už dávno by byly zakázané“. Odpovědí na to je referendum. Jde o vývoj, kterému nikdo nezabrání. Reakce elit, hlavně vládnoucích, je přímo zuřivá. Bodejť také ne, jde o všechno, jde o peníze a o moc. Ze ztráty moci mají panickou hrůzu.

Protivníci všelidových hlasování namítají, že lidé jsou na dané otázky příliš jednoduší, že nedovedou odhadnout následky svých rozhodnutí. Je to skutečně tak těžké? Migranty ano - ne? Odstranění hotových peněz a nucené uložení všeho majetku v bankách ano - ne? Povinné placení televizních poplatků ano - ne?

Pak jsou také méně složité otázky, které by se patřilo řešit referendem. Jde většinou o problémy, které si naše vládnoucí elity vymyslely údajně pro naše dobro. Ve skutečnosti jim jde o to ukázat nám, kdo je tady pánem: zákaz kouření, přilby pro cyklisty, maximální počet pracovních hodin týdně, svícení aut v pravé poledne uprostřed léta, omezená rychlost automobilů, nulová tolerance užívání alkoholu při řízení.

K tomu lapidární zjištění: Neexistuje den, kdy by někdo někomu něco nechtěl zakázat. To sleduji už 50 let.

Máme, nebudu to hledat, snad 200 poslanců a 80 senátorů a k tomu prezidenta navrch. Ať mne někdo přesvědčí, že jednomu jedinému z těchto 281 lidí záleží na tom, zda zemřu na rakovinu následkem kouření. Záleží na tom někomu jinému? Nechť hlasuje proti. Tak je to se vším, to je ta pravá demokracie. Přinejmenším v každém okamžiku vím, že jsem hlasoval, jak jsem chtěl.

Srovnejte! Ta bezmoc! Přál jsem si, aby se ODS dostala do vlády, volil jsem je. Pak přijde jakýsi Fiala a nějaká Udženia a klidně si řeknou „ne, s Babišem spoluvládnout nebudem“. Můj hlas je vyhozený a přitom jsem si tolik přál, aby někdo, ve jménu ideálů ODS, Babiše korigoval.

Co tedy dělat? Jasné. Příště Okamura! Jsem masochista, a tak čtu i volební programy jednotlivých stran. Ať mi někdo ukáže, co je protidemokratického v programu strany SPD. Jistě, mnohé je utopické, další se nedá realizovat hned a o jiném se musí diskutovat. Když elity nevědí jak dál, vytáhnou rasismus, cikány a Lety. Ale i kdybych se mýlil ve všem, musím mít právo své omyly veřejně hlásat a nikdo mne nesmí přesvědčovat o opaku - tedy přesvědčovat pěstí.

Okamura dostal 10 % hlasů, a má tedy určité nároky a práva v našem politickém provozu. Rozhodně větší než komunisté, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Panstvo by si mělo uvědomit, kolik lidí je volilo. Jestliže dnes Bělobrádek nebo Kalousek chtějí po Okamurovi to či ono, může se tomu každý jen smát. Podvraťáci zpovzdálí poštěkávají.

Srovnání se Západem. Pro přehled:
J. Hus reformátor - 1415 upálen
H. Zwingli také reformátor a válečný štváč - 1531 po prohrané bitvě, katolíky rozčtvrcen
M. Luther - reformátor - německý kiks: 1541 skončil sešlostí věkem
Okamura - vůdce strany - rozsekali by ho do buřtů, kdyby mohli.

Dost vtipů! Jací jsou tedy naši sousedé? Jsme jim rovnocenní? 4.3.2018 hlasovali Švýcaři o televizních poplatcích. Nepovedlo se. Dále budou platit ročně přes 400 franků. Opravdu to není malá suma. K dokreslení zde reklama, třeba z Curychu: „Mallorca 7 dní se snídaní. Už od 360 SF“. Nikdo se nevzrušuje a SRF, organizace z poplatků tyjící, se dobrovolně rozhodla snížit náklady o 100 milionů franků ročně a v návaznosti snížit i koncesionářské poplatky. Všichni jsou tak trochu spokojeni.

Jiný, trochu starší příklad. V dávném roce 1978 hlasovali Rakušané o už hotové jaderné elektrárně Zwentendorf, zda má být spuštěna. Nebyla. Naši sousedé žijí dodnes s hřejivým pocitem, že jsou ti nejlepší bojovníci za čistý svět a přilehlý vesmír. K tomu ještě následující. V Rakousku vládli v té době socialisté - SPÖ v čele s Kreiskym. Ten prohlásil, že pokud nebude odsouhlaseno zprovoznění JE, že odstoupí. Nebylo a přece, jako správný socan, neodstoupil.

Zpět ke Zwinglimu. Nevím přesně, co se v té době dálo v českých zemích, ale že by odpůrci byli v Čechách čtvrceni, to snad ne. Pravda, vesele se upalovaly čarodějnice, ale to byl tenkrát takový celoevropský folklor, to se nepočítá. Tolik tedy o hodných, uvážlivých a i jinak nám nadřazovaných Švýcarech. Volební právo pro ženy bylo s konečnou platností ve Švýcarsku zavedeno až v roce 1971. Téměř 40 let po tom, co ho v Turecku zavedl Atatürk. Od kdy volí naše ženy?

Lidé lžou, jak když tiskne. Švýcaři pořádají prý lidová hlasování už 800 let - první skutečně doložená zmínka o celosvazovém hlasování (Bund - Eidgenossenschaft) je až z patnáctého století a ve své nynější podobě se ve Švýcarsku hlasuje od roku 1891. Jiná lež: hvězda naší publicistiky pan Stern tvrdí v Aktuálně.cz, že pohyb kapitálu, lidí atd. je poslední, současný výdobytek EU. Přitom kdo přišel na Západ koncem šedesátých let, si tohle všechno už užíval. A tak možno pokračovat do nekonečna. Elity lžou především.

Pan prezident Zeman prý ve svém inauguračním projevu podpořil takzvanou přímou demokracii, přímou volbu místních předáků a samozřejmě i referenda ve věcech obecných. Co má být? Takhle ve vyspělém demokratickém Německu volí starosty už od nepaměti. Starostové vstupují jakoby do konkursu, jednou tam a jindy o pár kilometrů dál, tam, kde je znají. Kdo nevěří, ať si vygoogluje starostu universitního města Tübingen Borise Palmera. Ten už kandidoval na starostu leckde. Mimochodem, je to jeden ze zanedbatelné menšiny Zelených při smyslech a dobře perlí: „Nepotřebuji jako služební auto 180 PS Mercedes, já nikam neutíkám.“

Závěr: Referenda, či lidová hlasování, ať už se to jmenuje jak chce, přijdou, i kdyby se kavárna a spol. rozkrájela. Nemusí se hlasovat hned o našem vystoupení z EU, ale jednou přijde i na to. Kdo vyhraje, zda příznivci či odpůrci, to není vůbec jisté. Jde jen o to, aby ta strana, která podlehne, to rychle vydýchala a netrápila se tolik a tak dlouho jako příznivci Drahoše a svého času Schwarzenberga.