25.4.2024 | Svátek má Marek


SPOLEČNOST: Proč Česká pošta více neslouží lidem?

14.8.2013

Česká pošta si pro své zákazníky od 1. srpna připravila relativně nepříjemnou novinku. Za většinu služeb, které Česká pošta poskytuje, si lidé připlatí. Za obyčejný i tzv. doporučený dopis zaplatíme o tři koruny více. Za cenná psaní pak o dvě koruny více a za poštovní poukázky typu A pak budeme muset uhradit dokonce o čtyři koruny více. Věru neradostné zjištění, vždyť kdo by rád platil víc. Na věci nic nemění fakt, že dopisy hodně vytlačily e-maily, sociální sítě a esemesky. Nicméně ve svém komentáři se nechci věnovat srpnovému zdražování, ale rád bych poukázal na jeden opomíjený problém, který ovšem trápí řadu lidí, zejména v menších městech a obcích.

Před časem jsem viděl v supermarketu v menším městě následující příhodu. Starší ženě pokladní odmítla přijmout natrženou tisícikorunovou bankovku. Což je sice její zákonná povinnost, učinila tak ovšem hodně arogantně a nebohé seniorce doporučila: "Běžte si ji, paní, vyměnit na poštu nebo do banky." A to je ovšem problém - dnešní zákony České poště nenařizují povinnost měnit poškozené bankovky, což pokládám za nelogické a nesprávné. Problém je to zejména v malých městečkách a obcích, kde nejsou bankovní pobočky. Je to o to více s podivem, protože Česká pošta je státní podnik, nikoliv komerční soukromý subjekt.

Z právního hlediska problematiku výměny bankovek řeší zákon o oběhu bankovek a mincí, který mj. stanoví, že ČNB a úvěrová instituce provádějící pokladní operace bezplatně (!) vymění běžně poškozené tuzemské bankovky a mince za nepoškozené tuzemské bankovky a mince, jestliže jsou celé nebo se jedná o bankovky, jejichž celková plocha je větší než 50 procent, které jsou celistvé nebo které se skládají nejvýše ze dvou částí, jež nepochybně patří k sobě. V případě pochybností o tom, zda jednotlivé části bankovky patří k sobě, se posuzuje každá část samostatně.

Myslím, že zákony by měly sloužit lidem. Do budoucna bych tedy doporučoval (jak říkají právníci de lege ferenda) změnit (respektive doplnit) citovaný "oběživový zákon" o povinnost České pošty bezplatně vyměňovat poškozené tuzemské bankovky.

Netvrdím, že by s tímČeská pošta neměla určité personální a finanční náklady. Nicméně vzhledem k veřejnoprávnímu charakteru této organizace bych apeloval za výše citovanou změnu zákona. A pokud by to nešlo zavést celoplošně, hlasoval bych pro zavedení této povinnosti alespoň pro provozovny v menších obcích a městech (např. do 20 tisíc obyvatel).

Změna zákona by ulehčila život mnoha lidem, vždyť s poškozenou bankovkou se setkal takřka každý z nás a byly též zaznamenány případy, že poškozená bankovka spotřebiteli "vyjela" přímo z bankomatu. A v neposlední řadě by změna posílila pozitivní vnímání České pošty veřejností.

LN, 12.8.2013