24.4.2024 | Svátek má Jiří


SPOLEČNOST: Peheho psaní demokracii nepomáhá

26.4.2012

Pehe s čertovským šklebem přitápí pod kotlem a učeně nám vysvětluje, proč je v kotli teplo

Demokracie to nemá v Česku jednoduché. Nikdo ji tam moc nechce provozovat, jelikož řadový spokojenec se celkem pochopitelně stále ještě osype jen při zmínce slov "strana" a "schůze". I díky tomu není moc koho volit. Zrovna vládnoucí strany kradou a opozice ani nevyskakuje, protože když zrovna není zaměstnaná kradením, tak se zasněným úsměvem vzpomíná, jak se jí kradlo líp, když byla ve vládě. A zdaleka nejhorší je, že svobodný tisk reprezentuje Jiří Pehe. To se pak jeden úplně bojí otevřít noviny, a ani se pak nedozví, kdo zrovna v kradení vede a komu fandit. Nebo že krade i Pehe.

Těžko říct, která z těchto ran jednou českou demokracii více semele. Na mém zdraví se ale jednoznačně nejvíc podepisuje Pehe.

Peheho psaní je někdy tragické, ale to celkem dává smysl. Pehe je organizován v levicovém think-tanku CESTA a že něco takového v Česku nebude obsazeno žádnými superkoumáky, je otázkou jak slušnosti, tak spravedlnosti. Německo také není poseto desítkami kvalitních nacionalistických think-tanků. I tak je ale děsivé, že Pehe nechal think dřímat a nastoupil do tanku. Valí se a duní ulicemi a mává na bojově naladěné masy, ať ho následují.

Tuto roli na sebe vzal v článku Na co si vlastně stěžují? z Práva 31.3.2012. Stojí to za nasazení plynové masky, pro sichr trochu mentolové masti pod nos, latexové rukavice a statečně se ponořit do článku. Je to totiž studie v tradiční Peheho manipulaci, pokrytectví a mazaně ukrývané výzvě ke zrušení demokracie.

A co se tam jeden dočte? Že nejmenovaní ďábelští pravicoví komentátoři drze demokracii obhajují, přestože Pehemu i jeho rozhořčeným je jasné, že to tady nemůže fungovat. Nefunguje to tu perfektně, tak pryč se systémem. Jediným rozumným občanským postojem, kterému dle Peheho má cenu naslouchat, je vztek, rozhořčení a běsnění. S demokracií do koše, a je jedno co místo ní, vzteklouni z ulice už něco rozumného vymyslí. V Peheho intelektuálně líné verzi se navíc nesmyslně spatlají dohromady socialisticky naladění zpruzenci z USA a Evropy (kde jedni chtějí víc třídního boje a druzí víc peněz od státu) s normální českou zlodějinou. Ale už se vynechá zmínka o předcházejících rozhořčených z americké Tea Party, kteří naopak chtějí aby stát nerozdával jejich peníze zbůhdarma, a aby dodržoval ústavu, a zůstal tedy republikou a ne tyranií demokracie. Podobně Pehe vždy naprosto jednostranně, a až komicky zarputile zkoupe za křivárny ODS, kdežto obrovského slona ČSSD v naprosto stejně prokorumpované místnosti si kupodivu nikdy nevšimne.

Pokrytectví se pak zjeví ve dvou hlavních formách. Zaprvé se Pehe při volání po změně systému schová za spravedlivě rozhořčené. To oni chtějí změnu systému. A za druhé se staví do role rozumného kritika, kterému jde o zlepšení demokracie, přestože mezi jeho řádky ukapává jed návodů a rad různým špindirům, jakým směrem mají být vzteklí a že to chce s demokracií rovnou zatočit. Podpoří tak "odmítání celého systému", či jeho "zásadní změnu". Samořejmě po pehecím způsobu, nepřímo.

Manipulace přichází v podobě běžného nářadí používaného k vyvolávání třídní nenávisti, tedy jak USA ovládá pár oligarchů. Už tam chybí jen tradiční přibrušovadlo nenávisti, tedy že to jsou oligarchové kosmopolitní, tedy židovští. Co tam naopak nechybí, je překroucení statistik. Pehe tvrdí, že 400 rodin ovládá v USA půlku bohatství. Což je nesmysl. Ve skutečnosti třídní rozbuřovači, kteří neklesli tak hluboko, aby se uchyloval k pokrouceninám, uvádí, že 400 nejbohatších lidí má víc majetku než půlka obyvatel USA dohromady. Což je celkem rozdíl. A což je mimochodem povzbudivé pro mě. Jestliže se totiž americkým pehům podaří dostrkat přes hranice tak dalších 200 miliónů ilegálů, kteří sem přijdou s nudlí u nosu a co vydělají, to pošlou do Mexika, tak větší majetek než půlka Američanů potom budu mít i já.

Toto jsou celkem obvyklé dojmy z psaní pana Pehe. Ostatně, už jsem se tím i jednou úchylácky zabýval v době, kdy se Pehe tvářil jako velký zastánce brdského radaru, přestože publicisticky udělal vše pro to, aby jeho instalaci zabránil. Nová věc ale je, že Pehe krade. Tento článek totiž sebral jistému Pehe, který to publikoval asi před půl rokem v Deníku Referendum a Pravdě. Tam to bylo to samé - trochu překrucovaček, stejně zlý pravicoví komentátoři, šmejdi bohatý v USA, touha jiných po zavedení socialismu, pro moudřejší chuligány pak i opepření zmínkou stejného Rawlse, pochvala pašákům "rozhořčeným" a pryč se systémem, a drzá ironická zmínka komunistických časů na závěr. Tehdy to ale bylo umírněnější (dokonce i "pravicoví komentátoři" si vysloužili vlastní jména) a slušnější, tato verze je o několik stupňů příšernější.

A proč to asi Pehe Pehemu ukradl? Těžko říct, možná to ale proběhlo následovně. Za Pehem na ideologicko-agitačním oddělení ČSSD přišel jeho šéf a soudružsky, až chlapsky rovně mu domlouval. "Jirko, kurňa, nějak nám tu usíná revoluční nadšení ulice, lidi jsou málo zpruzený, začínaj plánovat dovolený, odbory chrápou, no takhle hlasy pro nás nebudou. A vůbec, pořád hlasy, demokracie, už mě to otravuje. No, hrozí, že než se rozkoukáme, tak si debilové tou demokracií zvolej zase někoho jinýho nebo novýho. Ale k věci. Jirko, chlape, hele, před půl rokem tady napsal výbornou věc nějakej Pehe, říká si nezávislej a politolog. Tak mu to seber. Politolog seš taky - vždycky ty naše huligány polituješ, hehehe. A že seš od nás, to nikoho nemusí zajímat. Přepiš to teda nanovo, jen víc nasírací. Prostě, řekni jim, že se má zavést zásadní změna celého systému. Pak začne bordel a my to pak celý budem řídit. Dobrý, co? Tak piš, a nezpomeň tam nacpat ty intoše, nejlíp nějaký americký, ale ten Bělohradský vedle z kanclu, to je prej filozof, a Leninovi to taky s Marxem zafungovalo. A určitě nezpomeň přehrát tu svojí, víš tu, co mám rád, teda, že tady kradou jak pravicový korupčníci, tak i normální kapitalistický paraziti, a kdyby se ty ukradený peníze radši rozdali všem lidem, tak tu nejsou ty rozhořčený. To je neprůstřelný. Ty ale víš, jak na to, seš študovanej, lidi rozezlít umíš a píšeš porád to samý dokola."

Ale možná jen Pehe chce opravdu být originálním vynálezcem světových řádů. Podobně ho často baví snít o zkrocení globálního kapitalismu, který je také silnější než ta zbytečná divná pitomá neúčinná slabá demokracie. Bohužel vymýšlí opět velice líně, tedy bez toho, že by jen náznakem přiblížil, jak tuto svoji novosvětovládu zařídí. A kdo v ní kromě Peheho bude sedět. A jak se zajistí, že nebude krást. Či jak se vyřeší problém, aby nám, podobně jako to údajně tropí globální kapitalismus, světovláda nepřerostla přes hlavu. Nic, nula, nikde ani náznak myšlenky. Jen destruktivní neurčité pomluvy a náznaky, jak je třeba zaběhanou demokracii zrušit. A stejně tak i zde. Obláčky, tedy spíš temné mraky "zásadní změny celého systému" bez jediného přiblížení čím, jak a proč to bude nahrazeno, a jak se přihodí, že se stejnými lidmi to najednou bude fungovat.

Je to celé smutné pokoukání, protože na opravdové levici leží náročná opravdová obecná témata. Jak udržet zaměstnanost, když čím dál více starých zaměstnání přebrali počítače, roboty a Číňani. Jak lidi co nejvíce vzdělat, a přitom zachovat přitažlivost řemesel. Jak se naučít spokojeně žít bez závisti. Jak překousnout, že občas se budu mít o maličko hůř než loni a že za to nemůže bohatší soused. Jak zpříjemnit nezbytné stěhování za prací či povzbudit k přeškolení, protože doba je čím dál rychlejší. A samozřejmě i témata česká a i když nelevicová, tak důležitá. Jak zprůhlednit veřejné finance či je přenést na co nejnižší politické rozhodování, kde si průhlednost možná ohlídají sousedé a drby. Jak konečně odpojit úředníky od politiků. Či jak nastrkat co nejvíc lidí do nudné místní politiky a taky možná do kostelů, aby se jim zadřelo pod kůži Desatero a nechtělo se jim brát, co jim nepatří, či si připomněli sedm hlavních hříchů a začali se za závist stydět. A jak účinně pomoct Cikánům starat se o sebe. Je toho hodně. Když takové věci ale napíšou "pravicoví" novináři, tak Pehe se jim jak vysměje za jejich nepřátelskou asociální pravicovost, projevující se asi podezřelou snahou o kultivaci a udržení demokracie, tak je i sprdne, že takovédle řeči naštvanou lůzu neuspokojí, a ať se ji nesnaží rozptylovat od jejího spravedlivého hněvu. Místo poctivých a těžkých sociálních témat Pehe radši leninsky dumavě a pehovsky zákeřně nepřímo schvaluje touhy po zrušení demokracie, gratuluje naštvancům, jak jsou krásně naštvaní, a ukazuje jim průchodnější cestičky, kterými jejich hněv může téct. No, a pak sociologicky zanalyzuje pohyby ve společnosti.

Peheho psaní má tři stupně nestravitelnosti. Zaprvé, píše s křivými motivy. O co by bylo jednodušší, kdyby zahlásil přímo: "Chci co nejvíce podusit pravicové vládní strany, aby se prosadila ČSSD. Její bossové mě pak pochválí. Následky, jako rozhádanější politická scéna či celkově naštvanější a destruktivnější obyvatelstvo, mě nezajímají. Nejlépe se mi to bude dělat, když se budu tvářit jako nezávislý či objektivní politolog." Zadruhé, vůbec by neuškodilo, kdyby konečně řekl, co si myslí on. To je samé "průměrný člověk" a "rozhněvaní" a "lidé hněvem zachvácení" a jiní průměrní duchové, kteří cítí, že je ve společnosti slyšet trávu růst. Pehe si rafinovaně nic nemyslí, jen podává zprávu o stavu společnosti, kterou zrovna řádně zamíchal. A za třetí, pro podporu argumentu není třeba si vymýšlet. Ano, v USA jsou velké majetkové rozdíly, a ne, není třeba zmasírovat fakta tak, aby se vyvolalo co nejvíc dusivé závistivé nenávisti.

Myslím, že tímto textem to Pehe hodně přehnal. Tedy když po upocených dvaceti letech demokracie podporuje "zásadní změnu systému". Ale je třeba se na to koukat i z kladného úhlu - aspoň se odlupují masky a na Leniny pod nimi je lépe vidět. A navíc, Peheho psaní přináší pro demokracii stejně významný příspěvek jako Bárta, Gross či Bém. Tedy odstrašující příklad, jak se jeden ze sloupů demokracie, nezávislá a zodpovědná publicistika, určitě dělat nemá. Duté strany a korupci nějak přežijeme, Pehem rozdmýchávanou lidovou revoluci už hůře.

No a čím přispěl demokracii můj urážlivý a vzteklý článek? No nijak - když Pehe si ale začal.

P.S. Tento článek jsem ukradl sobě. Než jsem zjistil, že Pehe už podobnou věc publikoval dříve, napsal jsem detailnější a zuřivější rozbor. Při nejlepší vůli jeho přečtení nemohu doporučit, i protijed ve velkých dávkách působí jako jed.

Tucson, Arizona, 18. 4. 2012

neústavní nesoudný