19.4.2024 | Svátek má Rostislav


SPOLEČNOST: Patří Přerov mezi ´Šumná města´?

26.12.2008

David Vávra nebyl nijak zvlášť nadšen dnešní podobou Přerova, kde poválečné období zanechalo nenapravitelnou negativní stopu vytvořenou díky budovatelskému nadšení několika osob s až nechutně vřelým vztahem ke členům tehdejšího OV KSČ. Tito lidé rozhodovali brzy po válce o budoucí architektuře města. A protože "čert nikdy nespí", tak i dnešní radní čile pokračují v destrukci starého Přerova a životního prostředí, probíhá likvidace zeleně a vesele se kácí stromy po desítkách se lživým zdůvodněním o jejich špatném zdravotním stavu (viz Škodova ul. dvorní trakt). Postavily se budovy a připravuje se výstavba dalších objektů v místech, která jsou fakticky od dávných dob považována za záplavová území. To vypovídá o nesprávném uvažování volených představitelů magistrátu, kteří se sami považují za odborníky na svých místech.

Koalice v zastupitelstvu je schopna schválit jakýkoliv projekt navržený radou, bez problému, podle vlastních zájmů měnit územní plán a prosadit téměř vše i proti zájmu veřejnosti. Takových příkladů můžeme opakovaně jmenovat celou řadu. Priority jakoby nebyly známy a vše stále ukazuje na přetrvávající klientelismus, na přidělování dotací soukromým subjektům a známým, nerespektování potřeb obyvatelů, kdy se i životní prostředí odkládá na vedlejší kolej. Pokračuje se v likvidaci historických částí města a v bolševické snaze přetvořit staré části Přerova v nějaké pseudomoderní moravské průmyslové centrum.

Jako jeden z řady nápadů je příklad Tyršova mostu, na který nechali vypracovat nákladný projekt, přestože se nabízela možnost postavit repliku původního historického mostu, což bylo také přáním značné části přerovských občanů a jistě by bylo předmětem obdivu pro turisty a návštěvníky Přerova. Tím nesnižuji hodnotu návrhu architektky Aleny Šrámkové, ovšem její projekt bude pro patrioty pouhým mostem, nikoliv Tyršovým mostem. Přiznám se, že mě mírně zamrazilo, když na jednom z minulých jednání zastupitelstva pronesla paní radní Krákorová-Pajůrková že je odborníkem na architekturu a podle ní už to nikdy nebude historický Tyršův most. Proč tedy v jiných městech v naší zemi i v zahraničí staví a obnovují historické objekty a mosty poškozené nebo zničené válkami? Je možné že vystudovali na méně prestižní fakultě než paní radní Krákorová-Pajůrková?

V minulých dnech objevili přerovští radní „Ameriku“ a zveřejnili svoji aktivitu ve smyslu písemné žádosti adresované Ministerstvu dopravy o urychlené dobudování dálničního obchvatu Přerova. Pochlubili se tím jak pan primátor Lajtoch, tak paní radní Grambličková, jako by nyní přišli na to, po čem přerovští občané volají přibližně 40 roků, jak dojemná to péče po tolika letech.