19.4.2024 | Svátek má Rostislav


SPOLEČNOST: Nevyhánějte nezletilé na ulici

8.1.2011

Vládní odborníci pro boj s drogovými závislostmi sepsali plán, jak v Česku v příštích letech snížit počet nezletilých pijáků alkoholu. Autoři strategie počítají mimo jiné také s tím, že by omezili vstup osobám mladším osmnácti let do zařízení, kde se prodává alkohol. Po 18. hodině by nesměli vkročit tam, kde se nalévá alkohol, tak jak je tomu prý ve Velké Británii. "Studie upozorňují, že pokud mladí lidé pijí alkohol dříve než v šestnácti, je větší riziko, že začnou brát nelegální drogy," vysvětluje vládní protidrogový koordinátor Jiří Vobořil.

Když bylo v roce 1992 šestnáct mně, vypadala naše města z pohledu trávení volného času jinak. Konkrétně v Praze měli teenageři oproti dnešku podstatně méně možnostní, kde by se mohli scházet. Čajovny neexistovaly, kavárny se snad daly spočítat na prstech jedné ruky. Bylo možné navštívit několik hudebních klubů, většina z nich se ale nacházela na perifériích a měla otevřeno pouze večer, v době koncertu. Když se chtěli teenageři večer někde sejít, nezbývalo než zajít do nějaké olezlé hospody a večírek většinou končil hádkou se zakomplexovanými štamgasty. "Vy ste eště mladý. Vy víte vo životě ho...!"

Nechtěli jsem skončit jako pivní páprdové, a tak se o svoje slovo hlásily i drogy nelegální. Číslo jedna byl samozřejmě canabis, v závětří však číhaly i drogy mnohem nebezpečnější. Vše bylo tak nějak nahromadě. Pamatuji si, jak jsem jednou šel na koncert Psích vojáků. Hudební skupina, populární i mezi studenty středních škol, koncertovala v sále Slovanského domu v ulici Na příkopě. Mladí návštěvníci koncertu museli projít širokou chodbou, která byla lemována dealery těch nejtvdších drog, po zemi se válely zfetované trosky. Mezi tím se procházeli policisté a tvářili se, jako že nic nevidí. V televizi probíhali debaty politiků o nebezpečí drog a o tom, jak se z té naší Prahy stává středoevropský Amsterdam. O drogové prevenci slyšelo tehdy jen pár lidí.

Dnes mám několik kamarádů, kteří provozují bary, kavárny nebo hospody. Do těchto provozoven chodí samozřejmě mnoho teenagerů. Mohou si zde pustit svoji muziku, koukat v televizi na fotbal nebo si zahrát šipky. Alkohol je striktně na občanku. Canabis se smí kouřit někdy vevnitř, někdy venku. Pokud však přijde dealer drog tvrdých, je nekopromisně vyveden obsluhou, pokud ta je dámská, rádi pomohou hosté. Podle statistik užívání tvrdých drog klesá, a to hlavně díky informovanosti mladých, což je důsledek dobře promyšlené prevence.

Autoři nové vládní strategie, jejíž součástí má být zákaz vstupu nezletilých od 18.00 do podniků, kde se nalévá alkohol, tvrdí, že se inspirovali v Británii. Z Londýna si přivezl zajímavý nápad i majitel kavárny v bubenečské Mařákově ulici. Zařídil nekuřáckou tvůrčí kavárnu, kde si můžete vymalovat talíř nebo hrnek, který pak zákazníkům do týdne vypálí ve vlastní peci. Asi o tři bloky dál, v ulici Srbská, je zase nová divadelní kavárna. Partička mladých divadelníků zde kromě divadelních představení pořádá také koncerty nebo přednášky na různá témata z oblasti vědy. Oba tyto dva relativně nové podniky jsou samozřejmě populární i mezi nezletilci a oživují tradiční papalášskou čtvrť. Asi by bylo zbytečné uvádět, že v obou kavárnách se prodává i alkohol.

Byla by velká chyba vyhánět mladé lidi z těchto kaváren po osmnácté hodině do parku, tak jako toho drogového dealera.