24.5.2019 | Svátek má Jana


SPOLEČNOST: Námět nejen pro Hollywood

6.5.2010

Mám námět na nový velkofilm pro některé z těch největších studií v Hollywoodu. Nejsem skoupý, tak se o něj podělím. Je to námět univerzální, lze podle něj natočit libovolný počet filmů, postačí obměnit některé drobné reálie.

Nejdřív to chce padoucha. Tím nutně musí být bezohledná kapitalistická firma, která ve své brutální honbě za ziskem neváhá ohrozit zdraví lidstva, planetu, moře, ovzduší, jezero, tuleně, poslední stádo mamutů, deštný prales, korálové útesy. Pro vybrané případy může surové kapitalisty nahradit surová mocenská klika kující své hnusné pikle za zdmi Pentagonu, která tajně vyvíjí mocnou biologickou zbraň, což se jí ale vymkne z ruky.

Výsledkem bezohledné honby za dolary nebo bezohledných plánů vojensko-průmyslového komplexu jsou zmutovaní lemuři, termiti, včely, sýkorky, krokodýli, křečkové, sarančata, plísně, viry, tapíři, zdivočelí masožraví klokani, užovky, krysy, zlé akvarijní rybičky, přemnožené písečné blechy. Vzácné ekosystémy jsou rozvráceny, štěstí amerických rodin je smrtelně ohroženo. Probuzené svědomí přiměje vědce, kteří se nechali propůjčit k těmto hrůzným experimentům, aby se pokusili zlo zastavit. Jsou však sežráni geneticky upraveným dvoumetrovým planktonem, protože vše zašlo příliš daleko. Při zametání stop ochranka mocných lotrů povraždí dvě mateřské školy (což nesmí americký divák vidět, to zjistí jen z užaslé tváře šokované dobromyslné černošské kuchařky).

O věci se ale dozví krásná doktorka biologie a sociologie a také skromný odvážný horolezec, novinář, vegetarián a počítačový expert v jedné osobě. Společný boj za záchranu lidstva, konipasů a bahenních sumýšů dva mladé hrdiny sblíží, což umožní přidat do scénáře pár erotických scének a dojímavých ukázek nezištné vzájemné obětavosti.

Všechno nakonec dobře dopadne, planeta i konipasové budou zachráněni za vteřinu dvanáct, padouši budou dílem zatčeni a dílem je rozpustí inteligentní kyselina, nejzrůdnější produkt jejich zvrácené touhy po moci a bohatství.

Možná vás napadne, že tenhle scénář v Hollywoodu nikdo nebude chtít. Proč? Protože se podle něj už dávno točí všechny americké filmy. Asi budete mít pravdu.

Zkusím tedy slevit ze svých ambicí a nabídnout něco pro český Barrandov. U nás by se mohla chytnout schémata trochu civilnější a na půdorysu nám bližším.

Co takhle třeba příběh o tom, jak šest členů jedné brněnské ekologické organizace začne vydírat stavitele dálničních tunelů a mostů u Ústí nad Labem s tím, že když nedostanou šest milionů, podají 127 žalob kvůli údajnému poškozování přírody, čímž stavbu prodlouží o osm let a prodraží o dvanáct miliard?

Anebo příběh o tom, jak skupina jiných vyděračů tajně nanosí vzácné ještěrky do bohnicko-suchdolského údolí a tím zmaří stavbu mostu přes Vltavu, nutného k dokončení severní větve Pražského okruhu? A zatím vede svá jednání s investory a samosprávami a argumentuje zmanipulovanými právními analýzami od ekologického legislativního servisu, který, štědře dotován zkorumpovanými úředníky penězi daňových poplatníků, umožní pumpnout příslušné firmy o další miliony a způsobit poplatníkům další škody?

A co takhle příběh o tom, jak si zloději šumavského dřeva uvědomí, že nejlepším krycím manévrem pro jejich lumpárny je vyloučit některé části lesů z normálního hospodaření, zakázat do nich přístup a tím i kontrolu jakékoli činnosti v nich, to vše pod záminkou ekologického experimentu se založením nového pralesa?

V těchto českých příbězích by otloukánky byli naopak stavební firmy, investoři, podnikatelé, demokratické instituce, daňoví poplatníci, zaměstnanci i zaměstnavatelé, lidé doplácející na zanedbanou infrastrukturu, my všichni. A roli bezohledných lumpů, zločinců, vyděračů a manipulátorů by dostaly různé ekologicky se tvářící zelené bojůvky, kterým jde jen o peníze.

Tak mám pocit, že mi ani tenhle námět neprojde. A čeští čtenáři těchto řádek určitě vědí, že to nebude ze stejného důvodu jako u onoho námětu pro Hollywood.

LN, 3.5.2010Diskuse


J. Chládek
10:13
6.5.2010

R. Langer
13:10
6.5.2010

J. Kulheim
13:50
6.5.2010

K. Janyška
7:47
6.5.2010

T. Vodvářka
6:13
6.5.2010

O. Vašek
8:25
6.5.2010

počet příspěvků: 6, poslední 6.5.2010 01:50

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.