19.4.2024 | Svátek má Rostislav


SPOLEČNOST: Mistr Kaisen

30.9.2006

Ve dnech 3. - 8.10.2006 navštíví Českou republiku
Mistr Kaisen,
jeden z hlavních představitelů zenbuddhistické školy Sótó v Evropě a opat francouzského zenového kláštera Ho Sho Ji

Mistr  KaisenMistr Kaisen se narodil 18. května 1952 v Noyonu ve Francii. Větší část svého dětství prožil v Polsku, odkud pocházel jeho otec. Osm let byl ministrantem starého biskupa ve Vroclavi. Jeho křesťanská výchova pokračovala i po návratu do Francie. Stal se kustodem katedrály v Noyonu a zároveň průvodcem v Kalvínově muzeu.

Přestože měl úzký kontakt s katolictvím a kalvinismem, nenacházel odpovědi na své hluboké otázky a rozhodl se hledat jinou duchovní cestu. Obrátil se ke zdrojům orientálních tradic a zúčastnil se mnoha meditačních soustředění. Na jednom z nich, v roce 1968, v dódžó buddhistického centra Gretz v Paříži, se setkal s japonským zenovým Mistrem Taisenem Dešimaruem, který na něj silně zapůsobil. Mistr Dešimaru přijel do Francie v roce 1966, aby zde uvedl učení svého Mistra Kódóa Sawakiho. Díky jeho misijní činnosti se zen v šedesátých letech rozšířil po Evropě, proto je Mistr Dešimaru nazýván prvním Patriarchou Západu.

V roce 1972 odjel Mistr Kaisen do Číny. Cestoval převážně autostopem nebo pěšky. Dostal se až do blízkosti chrámu Šaolin, kolébky bojových umění, do malého taoistického chrámu v Nanjangu v provincii Hunan. Zároveň s čínským bojovým uměním kempo praktikoval meditaci u ctihodného Mistra Tsu-taha, jemuž bylo tehdy 106 let.

Po roce se vrátil do Francie, vyučoval bojová umění, léčil pomocí akupunktury, fytoterapie a masáží šiacu. V roce 1975 se na meditačním soustředění v Zinalu znovu setkal s Mistrem Dešimaruem, který ho přijal za svého žáka. V roce 1977 od něj obdržel mnišské svěcení a jméno Sando Kaisen. Neodloučil se už od svého mistra až do jeho smrti v roce 1982. Od té doby pokračuje Mistr Kaisen v misijní činnosti, kterou rozšířil od roku 1990 také na Východ. Je uznáván jako první misionář Sótó zenu ve střední a východní Evropě. Díky jeho pravidelným misím se rozšířil zen do Polska, na Slovensko, do České republiky, Ruska a na Ukrajinu a vytvořila se sangha (společenství praktikujících žáků).

V roce 1992 získala sangha v jižní Francii v městečku Cubjacu (kraj Dordogne) opuštěnou usedlost - starou továrnu na bižuterii na břehu řeky Auvézere a vybudovala z ní zenový klášter. V loňském roce byl zakoupen nový klášter poblíž města Larzac v kraji Dordogne. Mistr bydlí v klášteře s několika žáky, ostatní se sjíždějí jednou měsíčně na pravidelné sesšiny (meditační ústraní). Před několika lety vznikl další zenový klášter v Polsku (blízko Čenstochové), kam jezdí na pravidelné sesšiny žáci ze střední a východní Evropy. Mistr přijíždí do kláštera pravidelně dvakrát ročně, aby svým žákům předával zkušenosti z více než třiceti pětileté meditační praxe a původní tradici zenu.

Meditace zazen, tichý sed bez předmětu a cíle, při němž se klade důraz na polohu těla, dýchání a duchovní naladění je univerzálním sedem, v němž před 2500 lety dosáhl probuzení Buddha Šákjamuni. Od této doby je tato pozice předávána přímo z mistra na žáka. Zazen nebo-li původní Buddhova dhjána byla předávána po sedm století v Indii, po sedm století v Číně a po sedm století v Japonsku. Do Japonska ji přinesl z Číny ve 13. století Mistr Eihei Dógen, který založil zenovou školu Sótó. Hlavní náplní této školy je právě meditace zazen. K nám do Evropy přinesl zazen ve 20. století Mistr Taisen Dešimaru. V předávání zenu pokračuje Mistr Kaisen.Tato linie předání nebyla nikdy přerušena. Díky tomu se původní tradice zenu zachovala až do dnešní doby. Pravidelným prováděním zazenu nalézáme vnitřní klid, rovnováhu a skutečnou svobodu.

"Meditace není uměním meditovat. Je především návratem do ticha mysli, do míru ducha, přináší dokonce i zcela přirozené rozšíření vědomí..." "Nejedná se tu o relaxaci či nějakou metodu zlepšení zdravotního stavu, nýbrž o učení čisté meditaci, tak jak ji praktikovali a předávali její velcí mistři a vyznavači v minulosti i v přítomnosti." (Mistr Kaisen - CD Jak správně meditovat)

Mistr pořádá ve Francii i na misích v zahraničí přednášky, konference a setkání s lidmi všech vrstev. Je také autorem řady knižních publikací, z nichž některé vyšly v České republice: Budodharma neboli poučení samuraje, autobiografie Mnich bojovník, Buddhismus a křesťanství, Odysea člověka světla, Trilogie mistrů zenu, Zazen satori, Umění pokojného umírání.

Zenová masáž a medicína je název nejnovějšího českého vydání knihy Mistra Kaisena (nakladatelství Fontána, 2006). Zenová masáž je originální masáž, která byla prováděna od 10.století pouze v zenových klášterech a toto umění masáže je předáváno z mistra na žáka dodnes. Masáž vznikla v Čině, odtud se dostala do Japonska, kde byla obohacena o prvky šiacu (stlačování bodů bez jehel). Mniši ji prováděli, aby si udrželi dobré zdraví a měli dostatek energie. Při pravidelném provádění masáže jsou z těla eliminovány škodlivé tekutiny a toxiny. Masáž působí ve třech oblastech: na uvolnění pohybového aparátu, regulaci zažívání a harmonizaci nervového systému. Mistr Kaisen se tuto masáž naučil od svého Mistra Taisena Dešimarua a prováděl ji více než dvacet pět let. Díky Mistru Kaisenovi, který umění zenové masáže poprvé uveřejnil knižně, mohou blahodárných účinků masáže nyní využívat všichni. Mistr byl také přes dvacet pět let lékařem čínské medicíny. Druhou část knihy věnoval léčení pomocí léčivých bylin (fytoterapie).

Autogramiáda u příležitosti českého vydání této knihy se uskuteční po přednášce 4.10.2006 v Tyršově domě v Praze 1.

V České republice je Mistr Kaisen známý široké veřejnosti od roku 1990 nejen ze svých publikací, ale také ze svých přednášek, tiskových konferencí, z vystoupení v rozhlase a televizi, z účastí na buddhistickém festivalu Vesakh. Při svých návštěvách se setkal s mnoha významnými osobnostmi kulturního a politického života, byl také hostem prezidenta Václava Havla.

Mistr Kaisen má v České republice řadu svých žáků, kteří pravidelně praktikují meditaci zazen v dódžó v Praze, Plzni, Ústí nad Labem, Brně a Ostravě. Dódžó (místo, kde se praktikuje meditace) je volně přístupné všem zájemcům, kteří se chtějí naučit zazen.

Kromě zenu se Mistr Kaisen věnuje také mnoha dalším činnostem: skládá a zpívá šansony (byl profesionálním hudebníkem), upravuje zahradu, učí a provádí umění japonské ikebany, je profesionálním kuchařem a zná tajemství rafinovaného novodobého kuchařského umění (vydal také kuchařské knihy). V klášteře zřídil nahrávací studio UNIVOX, v němž nahrál a vydal 14 CD, v nichž originálním způsobem přibližuje posluchačům podstatu zenu (CD Co je to zen?, Jak správně meditovat - obě vyšly v roce 2004 v nakladatelství Fontána), další CD věnoval umírání, učení pravoslavných kněží, súfismu, hudbě aj.

Mistr natočil se svými žáky celovečerní film Prach světa. Scénář filmu vytvořil podle skutečného životního příběhu mladého člověka z předměstí Varšavy, který se po pádu komunismu stal členem gangu. Po smrti svých kumpánů se snaží zachránit, utíká z místa na místo a začíná pít. Na své cestě potkává mistra zenu. Nastěhuje se do starého, opuštěného domu poblíž zenového kláštera. Příroda, řeka, hora, starý dub a setkání s mistrem projasňují jeho mysl a pomáhají mu nalézt odpovědi na vnitřní otázky. Odkrývá složitost své mysli, hru paměti a vynořujících se vzpomínek. Na konci nalézá svou pravou podstatu a rovnováhu.

Mistr Kaisen tentokrát v České republice navštíví tři města - Prahu, Brno a Ostravu, kde bude mít přednášky pro veřejnost (v Praze 4.10., v Ostravě 6.10. a v Brně 8.10.). Přednáška nazvaná "Úvod do zenové meditace" začíná společnou meditací zazen, po ní následuje mondó (otázky a odpovědi) a autogramiáda knihy Zenová masáž a medicína.

Více informací na naší webové straně: www.sotozen.cz

Dagmar Hynková