19.2.2019 | Svátek má Patrik


SPOLEČNOST: Milionářem rychle a bez rizika

30.12.2010

Nečekejte návod na ojedinělý byznys, kterým vytřete zrak konkurenci. Ani omylem. Zapomeňte na nějaké složité plánování nákladů a výnosů. Nepotřebujete ani sledovat trh a konkurenci. V současném pokřiveném pojetí státní podpory rozvoje podnikání jen pro vyvolené nepotřebujete nic z výše uvedeného. Potřebujete jediné. Potřebujete své poslance a k tomu kus toho zeleného šílenství, které je schované za vzletně označeným cílem, proti kterému by se přece nikdo neodvážil říct ani popel: „Zachraňme planetu!“

Politici se před veřejností bili do prsou, že jsou si jistí nemožností prohrát arbitráže při zdanění dotací do fotovoltaiky. Myslím, že to všechno bylo trochu jinak, a věřím, že to pomůže dokázat připravované trestní oznámení, které jsem avizoval zde a které podám po nabytí účinnosti příslušného zákona, který to zavedl. Domnívám se, že stejně jako původní zavedení dotací bylo důsledkem nikoli touhy po skutečné záchraně planety, ale zneužitím tohoto cíle k osobnímu prospěchu z veřejných peněz, tak také navržení a schválení zákona, který dotace zdaní, nebylo vedeno snahou o skutečnou nápravu tohoto stavu.

Na veřejnost se postupně dostaly informace o skokovém zdražení elektrické energie pro firmy i občany, a to v období před senátními a komunálními volbami. Politici nechtěli přijít o hlasy, a tak vyrukovali s plánem „pomoci firmám a občanům“. Věděli, že odpor proti dotacím do fotovoltaiky sílí a že nezbytně nutně musí něco udělat. Problém tkvěl v tom, že skutečný zásah proti dotačnímu šílenství by znamenal jednak krok proti jejich přátelům, kteří do tohoto byznysu dali nemalé peníze, ale zároveň také útok proti mnohdy svým vlastním podílům na tomto byznysu. Proto, jak už bývá zvykem, zvolili variantu „vlk (v tuto chvíli tedy paradoxně občan) se nažral a koza (garantovaný příjem z fotovoltaiky) zůstala celá“.

Bookmakeři sázkové kanceláře Tipsport právě stanovili kurz na arbitráže fotovoltaických investorů proti České republice. Shodli se, že v případě žaloby na stát kvůli novému tříletému zdanění spíše zvítězí právě oni. Tipsport na takový výsledek stanovil kurz 1,2:1, přičemž na vítězství v první arbitráži kohokoli z investorů stanovil kurz 3,6:1. V této souvislosti bych rád připomněl, že Tisport v sázkách mimo okruh sportu zpravidla neprohrává a že Česká republika je podle Konference OSN pro obchod a rozvoj (UNCTAD), která každoročně zveřejňuje seznam nejžalovanějších zemí v investiční arbitráži, třetím nejčastěji žalovaným státem světa. Investoři své zákonem garantované zisky od politiků prostě dostanou. Nikoli však z jejich kapsy. Dostanou je z dotací, nebo z arbitráže. V každém případě to ovšem zaplatí občané České republiky.

Chcete-li se tedy stát milionářem bez rizika, vybírejte si zejména dobře postavené přátele v politice. Název firmy si zvolte neutrální, abyste mohli kdykoli přehodit kolej podle toho, co bude zrovna v kurzu k dotování z veřejných rozpočtů. A konkurence? Tu neřešte. V případě státem garantovaného zisku žádná není. Zato zisky jsou jisté.

Úplný seznam poslanců a senátorů, kteří zvedli ruku pro dotace do obnovitelných zdrojů, nabízím zde.

Autor je zakládající člen Strany svobodných občanů

Převzato z FrantisekMatejka.cz se souhlasem autoraČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Diskuse


V. Kain
8:35
30.12.2010

V. Michl
17:32
30.12.2010

počet příspěvků: 2, poslední 30.12.2010 05:32

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.