26.4.2024 | Svátek má Oto


SPOLEČNOST: Maminkoooo, kup mi...

15.12.2012

... koníčka, pejska, kočičku!

Téma omílané každý rok zejména před Vánocemi, ale zřejmě stále neomílané dost, protože útulky praskají ve švech. A tak jsem chtěla připomenout a poprosit, zamyslete se nad tím, jestli pořízení zvířátka pod stromeček je opravdu ten nejlepší nápad!

Babičky, tetičky, strýčkové, kteří chcete udělat radost svým vnoučátkům a neteřinkám, domluvte se nejdřív s rodiči těch obdarovávaných robátek, protože na nich bude ležet ta skutečná zodpovědnost a také náklady na váš rozkošný dáreček! Zkuste si jen položit pár otázek:

Měli už někdy nějaké zvíře a vědí, co to obnáší se o ně postarat?

Budou mít dost času si vzít dovolenou a zůstat s pejskem alespoň 14 dní doma, aby si zvyknul?

Budou mít dost trpělivosti ho vychovávat?

Bude někdo často doma, aby tam pejsek nebyl sám? Uvědomte si, že pes ponechaný dlouhodobě o samotě může začít ze stresu ničit věci a těžko ho to budete odnaučovat.

Jak reagují na loužičky na koberci a sem tam nějakou tu hromádku, než se štěňátko spolehlivě naučí čistotě?

Vadí jim chlup v polévce?

Budou ochotni chodit s pejskem v jakémkoli počasí denně i na delší procházky? Zvlášť velký pes potřebuje denně naběhat kilometry, aby byl v kondici.

Budou mít dost finančních prostředků, aby pejskovi či kočičce zajistili kvalitní výživu i veterinární péči?

Pes velikosti labradorského retrívra vyjde ročně na 20 až 25 000.

Pes velikosti jezevčíka kolem 10 000.

Podrobněji se můžete podívat třeba zde.

Článků na téma "Než si pořídíme psa" je na internetu spousta. Přečtěte si aspoň některé! Třeba zde.

Pokud jste se rozhodli pořídit si psa s průkazem původu a absolvovat bonitace a výstavy a určitou rasu chovat, pak se dá předpokládat, že dostanete dost rad od chovatele, který vám štěně prodá.

Většina ale bude chtít "jen" milého společníka a rádi by měli určitou rasu jen proto, že se jim právě tahle líbí. A tak se začnou hledat inzeráty na "čistokrevná zvířata bez průkazu původu".

Nevěřte tomu! Nejsou skutečně čistokrevní, což vám asi nevadí, ale co by vám určitě vadit mělo, jsou dědičné choroby! V normálním chovu jsou pes či kočka z chovu vyřazeni, pokud se zjistí, že jsou nositeli vadného genu. Množiteli je to lhostejné, záleží mu jen na počtu štěňat či koťat, která prodá, a tak množí a množí bez ohledu na zdraví zvířete.

Časté jsou srdeční vady, epilepsie nebo dysplazie kyčelních kloubů, která časem způsobí ochromení zvířete. A nákladné léčení bývá dlouhodobé a značně omezující.

Štěňata z množíren moc šancí na dobré zdraví nemají. Jsou chována v naprosto nevyhovujích podmínkách, krmena tím nejlevnějším, tedy nejméně kvalitním krmivem, v tom množství ani nemohou být zvyklá na člověka a starší pejsci nemají ani hygienické návyky. Fenky v množírnách jsou jen stroje na rození štěňat, jeden porod za druhým, aby už jako nepotřebné byly v lepším případě darovány, v horším prostě vyhozeny na ulici nebo zabity. Proto apeluji na všechny zájemce o pejsky a kočičky – nepodporujte množitele!

Množírna

Pohled do množírny čivav

Fenka z množírny

Fenka z množírny na "konci kariery"

Možná jste už ale pevně rozhodnuti, že vaše rodina by se měla rozrůst o dalšího, tentokrát chlupatého člena, a jste ochotni a rozhodnuti přijmout všechno, co s tím souvisí, třeba i ten chlup v polévce.

Jak už jsem psala výše, útulky praskají ve švech pod náporem pejsků a kočiček, co se jako roztomilá štěňátka a koťatka navozila z prázdnin a své majitele už omrzela. Najdete tam prakticky každou rasu, která by se vám líbila, i spoustu naprosto originálních "voříšků".

A když už jsou ty Vánoce, nechcete tedy pod stromeček jedno chlupaté jezule, které na vás někde v útulku čeká a bude vám za "přijetí do smečky" až do konce života vděčné?

Když zadáte na googlu heslo útulky, vypadne jich na vás spousta a určitě tam najdete to, co hledáte. Zatím se můžete podívat třeba tady .