25.4.2024 | Svátek má Marek


SPOLEČNOST: Léčitelé a další podvodníci

2.7.2014

Čtvrteční pořad Máte slovo na téma podvodných léčitelských praktik jsem vydržel sledovat pouze několik minut. Poté, co jednoho z přítomných léčitelů donutila moderátorka k přiznání, že je pouze vyučený (a cpe se do onkologie, dámy a pánové!), jsem to vypnul.

Nicméně téma je to nesmírně zajímavé. Pokud jde o peníze a lidské zdraví, je vynalézavost podvodníků a šarlatánů neuvěřitelná. Co říci tomu, když na internetu kdosi nabízí zhodnocení úspor o 45 % ročně a dostane několik set tisíc korun od důvěřivců, kteří chtějí rozmnožit své peníze tímto doslova zázračným způsobem. Kdo na tom nese větší vinu, podvodník nebo ti, co mu sedli na lep? A to i přes prakticky každodenní varování o tom, aby si lidé dali na podobné praktiky pozor.

Pokud se někdo dozví, že jeho diagnózou je rakovina v pokročilém stádiu a naděje na vyléčení je malá, je skutečně v pozici tonoucího, který se každého stébla chytá. Nicméně pokud takový člověk zavrhne klasickou medicínu a svěří se výhradně do rukou někoho, který mu radí z pohledu zdravého rozumu vyslovené nesmysly, je také chyba na obou stranách tohoto vztahu. „Léčitel“, který nabádá svého klienta, aby se neléčil klasickou medicínou a dodržoval jen a pouze „jeho metodu“, je samozřejmě vinen mnohem více než jeho klient.

Pokud jde o trestní odpovědnost léčitelů, považuji takový nápad za pochybný. Jak správně podotkl jeden z účastníků diskuse, takový šarlatán může být i podle současných zákonů stíhán za podvod. Protože právě ti největší podvodníci v oboru léčitelství provozují svou „živnost“ více méně nelegálně, mohou být stíháni i za neplacení daní.

Existuje však i jeden podstatný důvod, který vidím jako chybu na straně klasické medicíny a který u lidí v kritické životní situaci podporuje vyhledávání šarlatánských praktik. Řada lékařů hovoří o tom, že je potřeba ke každému pacientovi přistupovat z komplexního pohledu, nestačí ho jen dávkovat chemickými látkami a dalšími zákroky včetně chirurgických, ale je potřeba starat se i o pacientovu mysl a duši. Případ nešťastného mladíka, který zemřel na rakovinu právě proto, že odmítl klasickou medicínu a svěřil se do rukou podvodníka, svědčí i o tom, že s tímto mladým mužem klasická medicína nedokázala pracovat. Právě pro takové pacienty se zřizují různé terapeutické skupiny, které se snaží takto nemocného člověka vést například k tomu, aby nepodlehl depresím. Nelze samozřejmě nikdy zaručit, že takový pacient tyto postupy přijme. Nicméně komplexní přístup ke každé nemoci a ke každému pacientovi je zřejmě nezbytný. Stojí to samozřejmě hodně peněz a systém lékařské péče by měl zainteresovat plátce zdravotního pojištění (tj. každého člověka) na tom, aby dbal na své zdraví, měl možnost si připlatit na nadstandardní péči (jakkoli se to k současné levicové vládě nehodí!) apod. Kdyby například onen mladík mohl své peníze místo podvodníkovi dávat na své připojištění a do oficiálního zdravotního systému, byl by na tom pravděpodobně lépe a možná by ještě žil.

Peníze a zdraví, či zdraví a peníze, zůstanou stále předmětem zájmu podvodníků, protože se na lidské hlouposti či tragédii dá vždycky nejsnáze vydělat. Tomu nelze zabránit žádným sebedokonalejším zákonem. Spíše sázím na rozvoj systému zdravotní péče ve směru komplexní medicíny a podporu aktivního přístupu člověka ke svému zdraví. Individuální selhání ale nelze vyloučit nikdy, a to jak na straně pacienta, tak na straně podvodníků. Všichni dospělí lidé ostatně vědí, že kouření minimálně leze do peněz a má prokázané negativní důsledky na zdravotní stav. Přesto stále téměř třetina až polovina populace kouří.

Pokud existuje vůbec nějaké řešení, není to v zákazech a trestech, ale v umění člověka přesvědčit. Jak známo, jenom člověk, který ví, proč a co dělá naprosto dobrovolně a z vlastního rozhodnutí, je zárukou fungování jakéhokoliv systému, rodinou počínaje a podnikáním konče.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz