29.3.2024 | Svátek má Taťána


SPOLEČNOST: Konspirace, čili pitomosti

9.5.2011

Se železnou pravidelností se stává, že pokud se něco v USA či kolem šustne, vyrojí se spousta tak zvaných konspiračních teorií. Takže podle „věrohodných zdrojů“ američtí astronauti nikdy nepřistáli na Měsíci, nýbrž vše se odehrálo v kulisách (Hollywoodu?). Kulisy teď údajně čekají na okamžik cesty na Mars, kdy budou opět použity. Po 11. září se stále opakují zaručená tvrzení o tom, že si zničení dvojčat buď Američané zařídili sami (důmyslnými výbušninami), nebo že o útocích minimálně věděli, ale nic neudělali, atd. Kapitolou zvláštního významu jsou potom informace o „tajných zbraních“, které dokonce vyvolají zemětřesení. I za ničivým zemětřesením v Japonsku doprovázeným vlnou tsunami tak stálo použití amerických tajných zbraní.

Není proto vůbec překvapivé, že i kolem smrti hlavy Al-Káidy Usámy Bin Ládina panuje několik konspiračních teorií. Ty zmiňuje server LN v článku Pět konspiračních teorií o smrti bin Ládina. Podle zaručených zdrojů Bin Ládin stále žije, je už mnoho let po smrti atd. Se svou troškou do mlýna přišel i náš pan „poradce prezidenta“ Petr Hájek, který označil Bin Ládina „mediální fikcí“. Sklidil za to značnou dávku kritiky z úst ministra zahraničí Schwarzenberga, který jeho slova dokonce označil za urážlivá vůči spojenci. Co se Petra Hájka týče, ten svým veřejným prohlášením jen pokračuje ve svém tažení proti mediálním fikcím, jak to nazývá, z domácí české politiky. Nedávnou vládní krizi, kterou odstartovala MfD svým obsáhlým materiálem o VV a Vítu Bártovi, rovněž označil za mediální kauzu. Velmi obratně přitom využil i nahrávku poslankyně Kočí, když se sugestivně ptal: „A čemu že věříme víc, MfD nebo Kočí?“ Na to mu alespoň já velmi rád odpovím. Po zkušenostech s MfD a jejími „šmírovacími metodami“ nevěřím MfD ani paní Kočí.

Přesto anebo právě proto, že politika je do značné míry determinována mediálními aférami, které mohou i nemusí mít racionální jádro, je všudypřítomnost konspiračních teorií pochopitelná. Pokud mě na nich něco překvapuje, je jejich působení a dosah. Pokud mne o jejich pravdivosti přesvědčuje docela vzdělaný a jinak racionálně myslící člověk, vždycky mně to překvapí. V případě konspiračních teorií kolem americké politiky je v pozadí takového přístupu obvykle silný antiamerikanismus.

Jak ukázala poslední americká akce v Pákistánu, americká armáda je pravděpodobně jedinou akceschopnou silou západního světa. Pouze ona má k dispozici techniku, která umožní zásah proti nepříteli kdekoli na zeměkouli. My, jako občané a příslušníci západní civilizace, bychom proto měli být této síle vděčni minimálně za to, že se síly, které proti nám reálně pracují, musí s touto silou dnes a denně vypořádávat. V této souvislosti je nutné také chápat tak zvané „radikální komunisty“, o nichž se v poslední době píše, kteří usilují o rozvrat NATO. Kruh se uzavírá. Komunisté tedy, obrazně řečeno, „fandí Bin Ládinovi“.