25.4.2024 | Svátek má Marek


SPOLEČNOST: Jsou svátky...

27.12.2018

... tak nás prosím neotravujte s nějakým Jeruzalémem, Židy anebo Izraelem!

I ke mně ve vzdáleném Jeruzalémě se o druhém svátku vánočním dostala tato zpráva: “Předseda arabského parlamentu Mišál bin Fahim Salámí ve svém pondělním prohlášení apeloval na Česko, aby se řídilo rezolucemi OSN a ‘neohrožovalo historický a právní status okupovaného města Jeruzaléma’.“

A také prohlášení mluvčího pana prezidenta Jiřího Ovčáčka: “Odpověď je jednoznačná a nekompromisní. Pan prezident v žádném případě nepoleví v úsilí přesunout velvyslanectví České republiky v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma!“

Tentokrát mi to nedalo a podívala jsem se na reakce svých krajanů na Twitteru. Překousla jsem i všechny vulgární a urážlivé výrazy, abych se trochu dozvěděla, co si o tom můj národ myslí. Prezidentský kandidát minulých voleb Jiří Drahoš napsal: “Ten Zemanův sebestředný sionizmus, kam to jen spěje.”

Musela jsem hodně přemýšlet nad výrazem “sebestředný sionizmus”. Jedná se o velmi zvláštní spojení. Sionizmus je totiž zaměření se na Sion. Což je jeden z biblických názvů Jeruzaléma. Může být český sionizmus sebestředný?

Sebestředný mi spíše připadá velmi upřímný komentář: „Jako dobrý, ale jsme v České republice a tak nějak je nám Izrael jedno. Máme tady dost problémů - Zeman, Babiš atd. A mimochodem jsou vánoce, nechť se … zabývá Českem, aspoň v tomto čase.“

Česká republika se nenachází na osamělém ostrově. I kdyby se nacházela na ostrově jako třeba Velká Británie, nebyla by osamělá. Má tedy zastupitelství v mnohých zemích světa. Ve všech státech, kromě Izraele, má svá velvyslanectví v jejich hlavních městech.

Jeden komentátor navrhuje: „soudruhu Ovsasku, nemyslite, ze by bylo dobre presunou ambasadu v Rusku do Petrohradu, rodiste soudruha Putina?“ Tušíme, o co mu asi jde. Ale právě tento komentář ukazuje absurditu počínání mnoha zemí. Co kdyby třeba Švédsko, abych jen tak namátkově uvedla nějaký příklad země, která má v Čechách své zastupitelstvo, přeložilo svou ambasádu do Plzně? Když může mít Palestina, neexistující stát (existuje jen Palestinská autonomie), své zastupitelství v našem hlavním městě, nemělo by se tím spíše nacházet naše velvyslanectví v hlavním městě státu Izrael?

Jiný komentář hodnotí přesun ambasády „jako necitlivé vměšování do vztahu dvou cizích států“. Tady není jasné, o jaké dva státy se jedná. Ale v každém případě je vměšováním do záležitostí Izraele mít velvyslanectví v jiném než hlavním městě.

A nakonec i další komentář zdůrazňuje, že jsou svátky, a že tedy není vhodné se tímto tématem zabývat. Jestlipak předseda arabského parlamentu své prohlášení úmyslně nebo jen tak náhodně vydal 24. prosince? O jaké svátky se vlastně jedná a co tady vlastně slavíme? Každý si může na wikipedii najít: „vánoce jsou křesťanské svátky oslavující narození Ježíše Krista“. Tak nás prosím neotravujte s nějakým Jeruzalémem, Židy anebo Izraelem.

Veselé Vánoce