25.6.2018 | Svátek má Ivan


SPOLEČNOST: Jak Voselnští převlékli komisi

27.8.2014

V jubilejním dvacátém ročníku soutěže „Vesnice roku“ získala v Jihočeském kraji tento titul vesnička Úsilné, ležící nedaleko Českých Budějovic. Nikoli, to by nebylo nic divného, každým rokem tento titul nějaká vesnice získá. I když letos se o titul v kraji ucházelo celkem 42 vesnic a kupodivu zvítězila právě tato obec, která se již v minulých letech vyznačovala různými nekonformními aktivitami. Ty spočívají také v tom, že od roku 1990 se zde zdvojnásobil počet obyvatel na dnešních asi pět set.

Abyste si to dovedli představit. Na jaře loňského roku mi starosta obce Pavel Kašpárek vyprávěl takovou vizi. Jejich podzimní Svatováclavská pouť roku 2013 se bude odehrávat tak, že občané pokřtí novou kašnu s oslíkem (do roku 1924 se jmenovala obec Voselno nebo také Oselno) a s figurkami, z nichž poteče pivo, a k tomu se bude nad hlavami žíznících vznášet Pavel Šporcl a hrát některé ze svých zajímavých houslových evengreenů. A okolo budou chodit lidé oblečeni do fraků, žaketů a jiných modelů dvacátých a třicátých let a vzájemně se častovat výrobky svých kuchyní. Nu a na tu pouť mě pozval.

Protože Pavla Kašpárka znám jako slušného a poctivého člověka, přibalil jsem si do zavazadla buřinku, červenou vestu, motýlka, proužkované kalhoty a světe div se – všechno jsem potřeboval. Z nové kašny na návsi teklo pivo, nad tím se na plošině vznášel Pavel Šporcl a hrál skladby ze své nové desky Sporcelain. Nad posluchači byly zavěšeny klobásy, na které dosáhly pouze děti na ramenou svých tatínků. Kolem chodily desítky lidí oblečených ve stylu dvacátých a třicátých let a na návsi pořádaly sousedskou snídani, při níž si její účastníci vyměňovali své vlastní kulinářské výrobky. Bylo to úžasné a trvalo to celý den.

Nu a pak se stalo to, že hodnotící komisi soutěže „Vesnice roku 2014“ občané této obce předvedli široce pojatou divadelní hru, prezentující, co vše se v této obci dělo a děje. Hra byla rozložena do divadelních aktovek v řadě různých míst, v nichž se předvádělo, co se již podařilo a co se plánuje.

Nakonec to dopadlo dobře. Komise rozhodla, že „Vesnicí roku 2014 Jihočeského kraje“ bude skutečně obec Úsilné. Nu a posléze jsem dostal pozvánku na slavnostní vyhlášení výsledků a na jejich oslavu. Na konci pozvánky bylo doporučení, aby si pozvaní hosté zvážili, zda by nechtěli přijít oblečeni v „dress code“, právě ve stylu dvacátých a třicátých let minulého století. Ten Pavel si nedá pokoj, říkal jsem si.

Povídá se, že opakovaný vtip není již vtipem. Jenže v minulém týdnu, 21. srpna 2014, se tato obec k oslavě získání titulu opět téměř celá převlékla do „dress code“. V rámci programu oslavy získání titulu byla na improvizované pódium velkého stanu pozvána i komise, která to vše vlastně „zavinila“, především proto, aby jí bylo také veřejně poděkováno za nelehkou a dobře odvedenou práci. Tedy i za to, že se obec Úsilné, dříve Voselno, stala „Vesnicí roku 2014 Jihočeského kraje“. Na tom nebylo nic špatného.

A tak na pódium nastoupila desetičlenná komise, vedená Ing. Martinem Vysokým, starostou obce Řepice, která tento titul získala v roce 2012, a místopředsedou komise Jiřím Iralem, starostou obce Chelčice, která tento titul získala v roce 2000 a v roce 2013. A co se nestalo? Celá komise (v níž bylo i sedm dam z MMR, z ministerstva kultury, ze Svazu měst a obcí, ze Spolku pro obnovu venkova, z Jihočeského kraje, ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu a také ze Svazu knihovníků a informačních pracovníků) dodržela podmínku „dress code“. Komise se stala ozdobou slavnosti.

Voselnští prostě nenápadně a promyšleně převlékli komisi. Škoda, že se nepřijel podívat třeba předseda vlády. Nebo nějaký ministr. Možná, že by na místě pochopili, co jim stále ještě není jasné. Občané této země již dávno nepotřebují paternalismus, ale něco úplně zcela jiného. Hádejte co?Diskuse


B. Hamáček
22:56
27.8.2014

Z. Švrček
8:36
27.8.2014

P. Lenc
14:47
27.8.2014

P. Lenc
8:30
27.8.2014

J. Vozábalová
0:33
27.8.2014

J. Vozábalová
0:41
27.8.2014

počet příspěvků: 6, poslední 27.8.2014 10:56

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.