28.3.2024 | Svátek má Soňa


SPOLEČNOST: Jak snižovat uhlíkovou stopu a nikoho nenaštvat

4.4.2011

climate gate

Video "No Pressure" s vražděním lidí, co odmítají snižovat uhlíkovou stopu, veřejnost spíše popudilo. Chci-li lidi přimět, aby šetřili energií, nebylo by lepší nalákat lidinarocnost prostě na to, že ušetří?

Spočítáme vám vaše hříchy

Environmentalisté, kteří chtějí, abychom šetřili energií, by se měli zamyslet nad svou strategií.

Tradiční strategií zeleného hnutí je v lidech vyvolat pocit viny. Emise uhlíku prý vyvolávají klimatické kataklyzma. Máte výčitky, že dnešní špatné počasí je vaše vina? Velikost svého hříchu si můžete spočítat v uhlíkové kalkulačce.

http://kalkulacka.zmenaklimatu.cz/

Ale co my ostatní? Tímhle nás chcete přimět, abychom šetřili energií? Tím nás naopak spíše popudíte. Po nekonečné sérii falešných alarmů už jsou lidé na řeči o GO alergičtí. Moje uhlíková stopa je mi ukradená, protože můj vliv na globální klima je mizivý.

Známý zelený politik Arnold Schwarzenegger (do podzimu 2010 guvernér Kalifornie) v březnu 2011 proto na konferenci ARPA-E řekl ohledně obnovitelných energií. „Debatu můžeme stále vyhrát. Nesmíme ale mluvit o globálním oteplování. Lidé nemají pocit, že se jich to týká.“

(We can't talk about global warming, because people can't relate to that.)

Totéž doporučuji českým environmentalistům. Je to rada zdarma.

M. LaMonica. Schwarzenegger: Time to change the energy debate. CNET 1.března 2011

arnold

Jak na to

Nyní vám s dovolením ukážu, jak pro snižování uhlíkové stopy získat klimaskeptiky.

Za prvé si odpusťte akce typu Hodina Země, které nemají na spotřebu energie vliv. Působíte pak jako novodobí luddité, kteří by nás chtěli vrátit do středověké éry loučí a svíček.

Za druhé doporučuji přečíst knihu Dale Carnegieho „Jak získávat přátele a působit na lidi“. Rada nad zlato – nemluvte o tom, co chcete vy, mluvte o tom, co může získat váš protějšek.

Mám snižovat svou uhlíkovou stopu? Proč? Co z toho budu mít?

Dejte pokoj s alternativními zdroji, které lidem účet za elektřinu zdražují. Zdražováním si nikoho nezískáte. Když mě něco stojí VÍC, těžko to označovat za ŠETŘENÍ, proboha, no ne?

Daleko spíše lidi přesvědčíte, aby se chovali ekologicky, když jim ukážete, že tak mohou získat více peněz.

Ne strašit. Pozitivně motivovat.

Příklad 1: Lednička

M. Tůmová. Nejúspornější ledničky spotřebují jen dvě koruny denně. Nazeleno.cz 4. března 2009

Podívejme se na pár konstruktivních tipů. Největším žroutem energie v bytě je mrazák a lednice.

„Spotřeba energie za den se u staré ledničky kategorie C pohybuje okolo 3 kWh, což za rok činí 5 037 Kč a za deset let 50 370 Kč. Pro srovnání: lednička třídy A má spotřebu okolo 0,7 kWh/den, spotřeba za rok tedy vystoupá na 1 176 Kč a za deset let na 11 760 Kč. Pokud k této částce připočítáte 15 000 Kč za koupi nové ledničky, ještě pořád ušetříte 23 000 Kč.“

Ještě bych dodal, že starší ledničky je nutné každé asi dva týdny odmrazovat. Tj. vytahat všechny potraviny ven, vypnout proud, čekat, vynosit roztátou vodu, potraviny dát zpět. Jinak se v mrazáku utvoří tolik ledu jako v Alpách. Než jsem si koupil moderní lednici, nevěřil jsem, že s novými spotřebiči se odmrazuje jen jednou za rok. Prostě jsem tomu nevěřil.

Takže šetříte energií, ušetříte si práci a ještě na tom vyděláte. Zmiňovat se přitom o uhlíkové stopě a klimatických změnách je naprosto kontraproduktivní - to nikoho nezajímá.

Příklad 2: Grafická karta

Během posledních 20 let film dostal notnou konkurenci v tzv. videohrách. V tomto odvětví dnes lítá dokonce více dolarů než ve filmovém průmyslu. K hraní na počítačích ale potřebujete výkonnou grafickou kartu. Kolik taková karta „sežere“?

Roční spotřeba GeForce 480 je … 690 kWh (když budeme hrát opravdu každý den cca 6 h denně) a Radeon 6850 je to 320 kWH. Jestliže stanovíme cenu za 1 kWh na zhruba 4,5 Kč, snadno se dopočítáme k 3105 Kč a 1440. Tedy k rozdílu necelých 1700 Kč.

Za pět let si tedy koupí úspornější karty ušetříte na slušnou dovolenou.

Zdroj: Magazín Score, ročník 18, číslo 205, březen 2011, str. 106

Příklad 3: Pohotovostní režim

Pohotovostní spotřeba energie (standby): výsledky měření stovek spotřebičů. Elektrina.cz 21.dubna 2010

„Typický, středně velký televizor má, když je zapnutý, příkon 100 W a v pohotovostním režimu (vypnutý dálkovým ovladačem) v průměru 5 W. Pokud tedy budete sledovat televizi 1 hodinu denně, zaplatíte celkově více za spotřebu, když je televizor vypnutý, než když je zapnutý. Videorekordéry a DVD jsou v tomto ohledu ještě "horší" a jen 5% jejich spotřeby tvoří jejich hlavní funkce (nahrávání a přehrávání videa/DVD). (Projekt REMODECE)“

Z toho vyplývá: Vypínat spotřebiče, když je nepoužívám. Stejně tak nemá smysl svítit v koupelně, když tam nejsem. To snad děláme všichni. Bez ohledu na to, co si myslíme o klimatických změnách.

Příklad 4: Energetická klasifikace budov

Spotřebitel má právo vědět, co kupuje. Měl by tedy mít i informace, kolik ho bude stát na energiích ten či onen typ domu. Takové věci se už zavádějí (Průkaz energetické náročnosti budovy) – směrnice 2002/91/ES. Budovy jsou tak klasifikovány podle toho, kolik energie "sežerou".

Takový audit není zadarmo, přesto jsem spíše pro. Je to informace, kterou mohu využít, až se budu rozhodovat, jaký dům koupit. Nechci kupovat zajíce v pytli.

Zdroj: Ekowatt.cz

Zbytečná buzerace

Informovat občana je jedna věc, zakazovat je věc jiná.

Nechápu, proč se snaží Brusel občanům PŘIKAZOVAT, aby šetřili energií. Co je komu do toho, kolik utratím za energie? Jsou to snad moje peníze ne?

Brusel nás chce postupně násilně dotlačit, abychom bydleli v energeticky úspornějších domech. Ať chceme nebo ne. Za chvíli budeme muset polysterénem obalovat i hrady a zámky. Zákazy chtějí donutit firmy, aby vyráběly produkty, které méně "žerou" ve stand-by režimu. Atd.

Proč to zbytečné poručníkování? Jen tak pro nic za nic, abychom občany naštvali? Lidé nesnášejí, když jim někdo rozkazuje.

Zákazník přece sám nejlépe ví, co je pro něj dobré. Volí a hlasuje peněženkou. Řekněte nám, co je jak energeticky / finančně náročné a my se už rozhodneme sami.

Pokud je to tak skvělé, tak by si to zákazník kupoval tak jako tak. I dobrovolně. Ne aby zachránil Vesmír nebo Planetu. Ale zkrátka aby ušetřil peníze. Jaký má tedy smysl ho nutit, strkat do něj a šťouchat do něj klacíkem?

Moje konstruktivní rada tedy zní: Chcete získat více občanů pro zelenou politiku? Chcete získat na svou stranu i klimaskeptiky? Pak by Zelení měli změnit svou strategii, aby si lidi proti sobě zbytečně nepopuzovali.

- Nemluvit už o klimatických změnách.

- Používat pozitivní motivaci místo strašení

- Šetření energií by nemělo být povinné, ale dobrovolné

**********

(Diskutovat můžete i na: www.klimaskeptik.cz/diskuse)
www.klimaskeptik.cz
Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.