28.3.2024 | Svátek má Soňa


SPOLEČNOST: Imigranti a cenzura

17.9.2018

Stále, znovu a znovu, s němým úžasem pozoruji, jak se naše kavárenské milice dokáží vrhnout jako jeden muž na každého, kdo si dovolí být jiného názoru než oni sami. Tentokrát to odnesl Václav Klaus mladší.

„Sociální sítě ať mažou jen příspěvky o genocidě,“ míní Klaus. Pravdu nemá, protože svoboda slova je buď absolutní, anebo žádná. V jádru člověk ale nemůže než souhlasit: sociální sítě mají problém, když potlačují svobodu projevu. Slova a texty nezabíjejí a to je rozhodující.

Pokud napíši nebo řeknu něco nezákonného, pak jsou zde soudy, které o věci rozhodnou. Cenzura je výplod zákonodárců a postarat se musí stát, tedy soudy. Pro opravdové demokraty by nemělo být ani v náznaku myslitelné připustit, aby si soukromé firmy začaly osobovat právo cenzury, respektive aby jim to bylo dáváno za povinnost.

Takto nedemokraticky, naprosto v rozporu s vlastní ústavou už pracují i naši sousedé, Spolková republika Německo, kde nedávno vstoupil v platnost zákon, který Googlu, Facebooku a Twitteru nařizuje „nevhodné“ příspěvky mazat. Tím Němci přenesli dozor nad dodržování zákonů na privátní subjekty. Člověk nemusí být ani přílišný znalec ústavy, aby pochopil, že to není přípustné. Němci se tak dostali na úroveň socialistického Československa, kde fungovala dobrovolná Pomocná stráž Veřejné bezpečnosti.

Google, Facebook i Twitter se staly tak úspěšnými proto, že nabízeli absolutní svobodu projevu. Že to zjevně s tou naší svobodou tak úplně nemysleli, nám mělo být jasné, když začalo jejich paktování s čínskou vládou - teď i s ruskou a s Bruselem. Dnes EU nechává téměř pravidelně Google, na ty ostatní to ještě přijde, odsoudit Evropským soudním dvorem k miliardovým pokutám a Google cvaká. Stejně, i vzdor tomu, vydělává.

Co může EU, na to máme právo taky. EU může svazovat, my uvolňovat. Pokud bychom vydali zákon přikazující zmíněným subjektům s omezováním svobody projevu skoncovat, bylo by to opatření osvobozující, ne omezující. Kromě jiného, jak už říkal Klaus otec, o peníze jde až v první řadě a Facebooku a ostatním samozřejmě taky. Zcela jistě by se s nadšením podvolili.

To je ale jen jedna strana té obrovské, celonárodní mediální smršti všech lidí dobré vůle, která se snesla na hlavu VK ml. Poražení, teď mám na mysli výsledky našich posledních parlamentních a prezidentských voleb, se jako kdysi dávno proletáři všech zemí (ti mladší ať si to nechají od seniorů vysvětlit) spojili v nerozbornou alianci a zdá se, že budou bojovat za čistý internet, že nezůstane kámen na kameni.

Druhý aspekt celé věci je ten, že nemalá část dnešních politiků se třese strachy o svá koryta, o která, pokud se demokracie ještě jednou vzchopí, přijdou. Okamura a všichni ti další, kteří jsou přesvědčeni, že by nám určitá míra samosprávy byla ku prospěchu, je straší i ve snu.

Argumenty mají slabé. Jak si může soudný člověk dovolit tvrdit, že jsme hloupější a nesvéprávnější než Švýcaři? Jak může mít politik, který je skálopevně přesvědčen o dobrotě svých úmyslů, strach z referenda? Každý má přece své argumenty a s jejich pomocí musí své voliče přesvědčit. Když nepřesvědčí, má smůlu.

Kavárenské milice vyrazily do boje proti všem. Vypadá to, že by všichni společně chtěli Klause mladšího a Okamuru zadupat do země. K tomu ještě kandidáta Jakla. Ten už to ale zjevně vzdal, soudě podle jeho nudného článku na NP o pivech. Párování piva je, pokud jsem dobře porozuměl, něco jako somelierství ve víně. To je rozhodně to, co dnes všichni potřebujem ze všeho nejvíc. A já mu tak fandil.

Zdánlivě se nic neděje a pokud přece něco, je to u našich sousedů za kopci. „Vy nemáte jiné starosti než Trumpa, Putina a Erdogana,“ vmetla rozčilená žena v Chemnitz reportérce německé televize do tváře. „A že dnes a denně někde v Německu imigranti někoho zapíchnou, nebo se o to alespoň pokusí, to vás nezajímá.“ Při tom Dunja Hayali, reportérka s iráckými kořeny, je jedna z mála, která alespoň poslouchá, co se jí říká. Bohužel, to je tak ale všechno, v německé televizi se z toho neobjevilo nic. Nebýt YouTube, kam episodu s rozhořčenou ženou kdosi dal, věděli bychom jen to, že Chemnitz je město pravicových radikálů, neonacistů a antisemitů.

Dva imigranti zapíchnou člověka, lidé vyjdou na protest do ulic a náhle není problém mrtvý. Ne, nejde o vraždu. To je jen Tötungsdelikt. Česky jen prohřešek, přestupek, poklesek - vyberte si v překladači Googlu - usmrcení. Prohřešek usmrcení. Nic zvláštního.