25.4.2024 | Svátek má Marek


SPOLEČNOST: Husa a kříž v akci!

29.4.2017

Lidové noviny, ale i sociální média informovala o osudu prodavačky, která byla z práce propuštěna kvůli tomu, že měla na ruce vytetovanou svastiku (a ještě něco dalšího, co fotka již nezachycovala zcela zřetelně). Kaufland navíc ústy svého mluvčího zvažuje právní postih této brigádnice - důvody již mluvčí nesdělil, i když si je lze domyslet.

Že obchodní řetězce reagují hystericky na cokoliv, co se týká jejich „pověsti“, jsme si již zvykli - připomínám událost starou několik měsíců, kdy se na letácích objevil černoch ve svetru a byla z toho internetová kauza číslo jedna. Každopádně vyhození někoho z práce jenom proto, že má vytetovaný hákový kříž (i když připouštím, že to o inteligenci oné brigádnice vypovídá leccos), mi přijde velmi problematické. Nemůžu si pomoct, ale pokud někdo namaluje na zeď kříž, půlměsíc nebo pěticípou hvězdu, tak to nemůžu považovat za šíření jakékoliv z výše zmíněných ideologií. Zrovna tak pokud má přívěsek, odznak nebo třeba tetování nějakého symbolu. Ideologie se šíří slovy, agitací, někdy zastrašováním, ale rozhodně se z někoho nestane křesťan jenom proto, že má někde na těle umístěn kříž. Konečně už i Bible mluví o „vlcích v rouše beránčím“, což je dosti výmluvné. A pro pořádek, symbolika svastiky jako takové je velmi stará a jakožto symbol života a slunce provázela Indoevropany po tisíciletí.

Dobrá, připusťme, že to propagace ideologie je. Pojďme na to odjinud. Tetování jsem viděl už spousty. Nápisy v čínštině, arabštině, azbukou, kombinace různých čísel, hvězdy, Thorova kladiva, různá zvířata, keltské kříže, Vikingy. Budeme-li tak důslední jako u svastiky, zjistíme, že se všichni tito lidé hlásí (nebo hlásit mohou) k něčemu, co je špatné a škodlivé. Čínským, japonským či korejským znakům nerozumí téměř nikdo - opravdu chceme riskovat, že nápis, aniž to jeho nositel tuší, neoslavuje třeba Kim Ir-sena? A co nápisy azbukou? Nejsou to Putinovi agenti? Hvězda je jedním ze symbolů komunismu, bojovní Germáni v Thorově jménu přepadali své sousedy, vraždili a znásilňovali - nepatřili by proto ti, co ho nosí na krku, za mříže. Pak jsou tu různé letopočty (seznámení se s přítelkyní, narození matky atd.), ale co když je to jenom nějaký šíleně mazaný kryptogram, který ve skutečnosti oslavuje Envera Hodžu, Hitlera nebo třeba generála Franka? Můžeme to riskovat? Křesťanství bylo šířeno po staletí násilím a zničilo celou řadu zajímavých raněstředověkých kultur. Sneseme ve stínu všech těch vražd a ničení, že ho mají prodavačky na krku?

Kvůli hysterii kolem jedné husy s háknkrajcem na předloktí si dovedu představit, jak jsou v nedaleké budoucnosti uchazeči o práci podrobováni ponižujícím tělesným prohlídkám, kdy je kontrolováno, co a kde mají vytetováno. Jak se listuje sborníky Ministerstva vnitra, kde jsou zakázané symboly, jak se znalci přetlačují u soudů, zda jsou tři tečky pouze konec nápisu, nebo tajný symbol Třetí říše... (udělal jsem je schválně). Odhalený nositel pak místo do pracovního procesu poputuje do pracovního - ehm - převýchovného tábora a naše společnost bude teprve ta správná, tolerantní a demokratická.

Symboly samy o sobě nemají význam, ten jim přisuzujeme pouze my. Měli bychom toho už nechat, nebo to nedělat alespoň tak hystericky. Nelze totiž vyloučit, že ona brigádnice pracovala v Kauflandu jenom proto, aby si vydělala na odstranění kérky, kterou si jako mladá a blbá nechala vytetovat.