25.4.2024 | Svátek má Marek


SPOLEČNOST: Havířovská bašta reálného komunismu

20.9.2006

Město Havířov má ve svém čele primátorku z KSČM a vládne v něm levicová koalice KSČM a ČSSD. Pokud je mi známo, je to jediný primátor, resp. primátorka, která je z KSČM. Tragédie, která postihla náměstka primátora a advokátku zastupující město Havířov u soudu ve sporu o hodnotu akcií pachatele dvojnásobné vraždy, se tak dostává do příznačného světla. Soudruzi nás ostatně učili a učí, že se na vše musíme dívat politicky.

Město Havířov ale hrálo v minulosti podle zcela jiných not. V té době a ve zcela jiném složení zastupitelstva prodalo pachateli dvojnásobné vraždy manažerské akcie. Za tyto akcie zaplatil dotyčný manažer částku přibližně 100 000,- Kč. Poměry na magistrátu se však změnily a nový magistrát se milého manažera zbavil. Při posuzování platnosti výpovědi se soud přiklonil na stranu manažera a výpověď označil jako neplatnou. Manažer se však do Technických služeb Havířova nevrátil a s městem Havířov se soudil o výši odměny za to, že své akcie vrátí zpátky městu. Soudy vesměs prohrál a nebo byl zřejmě blízko před prohrou. Situaci se tedy rozhodl řešit dvojnásobnou vraždou a svou sebevraždou.

To, co proniklo na veřejnost, svědčí o zcela zásadním sporu o právo na přiměřenou odměnu za akcie. Zastupitelstvo Havířova ovládané levicí se, jak se zdá, rozhodlo jít cestou problematizující právo bývalého manažera na zisk z prodeje svých akcií, mimo jiné s poukazem na nemorálnost takovéhoto počínání. Zatímco manažer požadoval údajně až 5,5 mil. Kč, nabízeli mu statisíce (údajně 0,6 mil. Kč). V této souvislosti se neodbytně vtírá následující úvaha. Majitelé akcií ČEZu, Unipetrolu a jiných, jejichž cena se za posledních několik let zvýšila mnohonásobně, se také nemorálně obohatili? Není to ale tak, že obchodování s akciemi je právě na výdělku, a to často vysokém, založeno? Kupónová privatizace z počátku devadesátých let přinesla některým, kteří se rozhodli investovat do akcií firem bez pomoci Koženého nebo jiných investičních fondů (Kocábův Trend), slušné peníze. Většina z nás pak skutečně dosáhla prodejem svých akcií z kupónovky „jistoty desetinásobku“. Morální aspekty akciových obchodů jsou mimo jakoukoli věcnou argumentaci, pokud nákup a prodej akcií probíhá podle zákona. Pokud je tak jako v případě Koženého podezření na porušení zákona při správě majetku investičního fondu, pak lze samozřejmě plným právem hovořit o morálním aspektu případného podvodu.

Na konci tohoto nejsmutnějšího případu o morálce akciového obchodu jsou dvě vraždy a jedna sebevražda. Zničené existence minimálně tří rodin. Stály ony tři vyhaslé životy za statisíce, které byly ve hře? Určitě ne. Pokud z tohoto nešťastného příběhu cosi plyne pak zřejmě to, že právě v tomto případě se morální aspekty ukazují jako velice nemorální.