20.4.2024 | Svátek má Marcela


SPOLEČNOST: Další etapa sklízení poválečných plodů

7.2.2013

Nemine den, abychom se nedozvěděli zprávy, které by nás měly dost znepokojovat. Sociální nepokoje, za jejichž aktéry jsou právem označováni Cikáni. Horší je to s jejich původci. Mazanými spekulanty, kteří vydělávají na slabosti státu a zajišťují této sociální skupině " důstojné" bydlení a někdy dokonce i práci. Za těmito odpornými "podnikateli" se trousí ještě odpornější prodavači drog, lichváři a jejich exekutorské stíny.

Zajímavé je, že se do podnikání v místech se složitými sociálními podmínkami zapojují také mnozí představitelé jiných etnických nebo národnostních skupin, kteří dokáží díky schopnostem, těmto skupinám vlastním, okamžitě vyhmátnout slabiny státu a místního společenství. (Aby bylo jasno – tímto nechceme nijak napadat ony tisíce poctivě se živících příslušníků jiných národností v této zemi.) Dějí se ovšem i jiné věci. Nedávno jsme si v Tiskovém servisu č. 11/2013 bruntálské policie mohli přečíst následující zprávu:

V tomto týdnu proběhla úspěšně realizace akce policistů v souvislosti s drogovou problematikou, a to konkrétně na úseku pěstováním rostlin obsahujících omamnou a psychotropní látku, a to přímo v centru Bruntálu. Na základě vlastních operativních šetření byla od ranních hodin den 30. 1. 2013 prováděna domovní prohlídka nebytového prostoru v objektu na ulici Květná v Bruntále. V minulosti byl objekt využíván jako jídelna bufetového typu. V celých vnitřních prostorách domu byla nalezena kompletně a odborně vybavená pěstírna rostlin konopí pěstovaného tzv. hydroponním způsobem. Tři z místností a další účelové prostory objektu byly vybaveny pouze k tomuto účelu (např. osvětlení, elektroinstalace, speciální odvětrávání- vzduchotechnika, sazenice, pěstební substráty a další) a plně zaručovaly optimální vývoj těchto rostlin. Výsledkem prohlídky byl nález nelegálně pěstovaných rostlin konopí přibližně v počtu více jak 700 kusů v různých vývojových stádiích růstů a pytle se sušenou rostlinnou hmotou. Nelze potvrdit ani vyvrátit spojitost majitele objektu s touto trestnou činností. V současné době byl objekt v pronájmu. Nadále probíhá prověřování zájmových osob. V celém objektu byly zajištěny věci pro účel trestního řízení, nalezené rostliny budou předány k odborné expertíze.

Bruntálským policistům budiž vysloveno uznání, jistě budou vypátráni a doufejme i potrestáni viníci, ať je to již kdokoli. Zajímavý je ovšem ještě dovětek této zprávy:

Prohlídkou bylo rovněž zjištěno, že pachatel neoprávněně odebíral elektrickou energii a neoprávněným zásahem do sítě provedl připojení neměřeného kabelu. Energetické společnosti tak vznikla předběžně vyčíslená škoda okolo 50 tisíc Kč.

Představte si takovou situaci, že jdete do velice složitého a těžkého rizika pěstování drog a vy si svoji situaci zkomplikujete tak banální záležitostí, jakou je ilegální napojení elektřiny, což může značně přispět k odhalení vaší jinak závažné kriminální činnosti. Co to je? Naivita? Nezkušenost? Hazard? Proč se právě tolik skutečných i potencionálních sociálních a kriminálních střetů odehrává v bývalých pohraničních oblastech od Chebu až po Bruntál? Jsou zde nějaké zvláštní podmínky? Jsou, a musíme si to říci otevřeně.

Sklízíme plody, které byly zasety kdysi dávno, pár týdnů či let po válce, když jsme osidlovali pohraničí. Tyto i následující řádky nejsou namířeny proti řadě poctivých a slušných lidí, kteří v bývalém pohraničí žijí. Problém je v tom, že se zde dodnes nevytvořila jakási vyšší občanská pospolitost. Že se zde od oněch poválečných let nakupilo obrovské množství negativ umocněné ještě ekonomickým nezájmem státu o tuto oblast typickým pro období před rokem 1989 a ještě typičtějším pro období po roce 1989.

Socialistický stát hned v padesátých letech na nějakou původně plánovanou podporu rozvoje pohraničí naprosto rezignoval. Když zjistil, co natropil tím, že obsadil do té doby dobře obhospodařované pohraničí lidmi, z nichž většina patřila na hranici sociální exkluze a naprosto nebyla schopna dostat tato území na předválečnou úroveň, našlo se řešení typicky komunistické.

Všude byly vytvořeny velké zemědělské celky (státní statky) dávající všem lidem nejen často zbytečnou práci, ale i prostor pro drobné přikrádání a silně dotované mzdy. Opět se jistě nebudou těmito řádky cítit dotčeni mnozí, kteří i v těchto sovchozech poctivě pracovali. Ani ti, kteří sem přišli jako odborníci jiných profesí. Znám se s mnohými z nich a vím, že se snažili, seč mohli. Leč pouze dělali, co mohli a co jim bylo dovoleno. Jinak ovšem idylka, na kterou mnozí dodnes vzpomínají a někteří se domnívají, že se tento stav po vítězství "levice" zase tak nějak obnoví.

Neobnoví a do bot nám bude v těchto oblastech zatékat častěji. Sklízíme hořké plody setby poválečné. Pouze volební hlasy sadařům zde zůstaly, protože lidé zde uvažují zcela jinak. A vůbec netuší, co to je Stockholmský syndrom. Jeho název vnikl později. Ale jako systém existoval již daleko dříve. To jen pro srozumitelnost. A že toho konopí je, co?

A že toho konopí je, co?