24.4.2024 | Svátek má Jiří


SPOLEČNOST: Chybí nám Svátek kapitálu

3.5.2017

Kapitál je v Česku stále považován za něco podezřelého, nečistého a nemorálního

První máj – Svátek práce. Odmalička jsem si kladl otázku, proč lidé pořádají oslavy, na které se jim obvykle moc nechce. Zejména v reálném socialismu, kdy většina pracovišť zahajovala rachotu již o šesté ráno a mnoho lidí muselo vstávat za tmy i v létě.

Ale toto není úvaha o socialismu, nýbrž o kapitalismu. Jak známo z učebnic, kapitalismus je založen na trhu tří výrobních faktorů: práce, kapitálu a přírodních zdrojů. Přírodní zdroje se slaví odjakživa: dožínky, vinobraní, dočesná, nové beaujolais, Den horníků a energetiků, den výplaty dividend akciové společnosti ČEZ... Ale proč nám chybí Svátek kapitálu?

Někdo má a někdo zase nemá

Kapitál je stále považován za něco podezřelého, nečistého nebo vysloveně nemorálního. Samotné slovo „kapitalismus“ vzniklo jako urážka. Socialisté potřebovali v 19. století vymezit svoji víru (socialismus) vůči dosavadnímu systému, vzali tedy dávno známé slovo „kapitál“ a přidali k němu „-ismus“. Hned byl na světě terč, do něhož bylo možno střílet. Nejprve obrazně, později doslova.

Kapitál je ve všeobecném podezření, protože někdo jej má a jiný nikoli – na rozdíl od schopnosti pracovat, kterou má ve větší či menší míře každý. Mimochodem, psychologické průzkumy ukazují, že lidé s podprůměrnými schopnostmi svůj výkon výrazně přeceňují, naopak lidé s nadprůměrnými schopnostmi svůj výkon mírně podceňují. Úhrnem jsou ve vlastních očích téměř všichni lidé nadprůměrní pracanti. (Najděte si na internetu Dunningův-Krugerův efekt.)

S oslavami Svátku práce tedy není velký problém, neboť každý má pocit, že se ho to alespoň částečně týká. Ale Svátek kapitálu? Jejda. Problém. Člověk si uvědomí, v jaké je finanční situaci, což je pro většinu populace uvědomění nemilé. Nejen to. Člověka napadne, že existuje celá dosti dlouhá řádka lidí, kteří nejenže by žádný kapitál mít neměli, ale kdyby na světě bylo alespoň trochu spravedlnosti, seděli by buď v base (umírněný názor), anebo by dávno viseli na šibenici (názor radikálů). Jen samotná představa Svátku kapitálu budí zlost. Vždyť ti mizerové, kteří si nakradli, mají svátek každý den!

Ale kapitalista, to není jen ten prohnaný zlodějský mizera (sem si dosaďte sami jméno boháče, kterého obzvláště nesnášíte). Kapitalista je i majitel hospůdky, kam s oblibou chodíte. Kapitalistou může být váš automechanik, holič, obchodník, instalatér, designér webových stránek... Možná i vy sami jste kapitalistou, pokud vlastníte třeba byt na pronájem nebo nějaké akcie. Když je řeč o akciích, bez produktů velkého kapitálu by se těžko žilo: automobily, telefony, počítače, elektronika a strojírenství obecně, to vše vyžaduje koncentraci kapitálu a kapitálové trhy.

Máte-li pocit, že kapitalismus je kořenem všeho zla, pomyslete na země, kde kapitál není anebo je ho málo: Súdán, Čad, Somálsko... Ano, zní to trochu jako „co by za tenhle řízeček daly děti v Africe“, nicméně faktem zůstává, že bez kapitálu se ekonomika neobejde.

Nemám ale v úmyslu obhajovat přešlapy a nesmyslné rozmary českých miliardářů poukazem na to, že Somálsko je na tom ještě mnohem hůře. Málokterý český miliardář je pro tuto ekonomiku výhrou. Většinu z nich lze charakterizovat jako privatizační magnáty a dotační barony. Jejich bohatství v první řadě pochází z přesunů majetku a z přerozdělování spíše než z geniálních myšlenek, vynálezů, skvělých produktů a služeb.

Jistoty vs. schopnost riskovat

Není to tím, že Češi nejsou schopni geniálních nápadů, inovací nebo dokonce objevů. Často uvádím příběh profesora Holého a jeho týmu, z jejichž nápadů bohatne v první řadě americká firma Gilead Sciences. Jen dvě čísla: za posledních dvacet let hodnota akcie této firmy (burzovní symbol GILD) vzrostla z 0,69 na 68,55 dolaru. Dividendový výnos činí momentálně 3,05 procenta.

Pro lidstvo je zajisté lepší, když z blahodárných léků bohatnou Američané, než kdyby geniální myšlenky upadly do zapomnění. Ale proč musejí Češi stále hrát roli trpělivých pracovitých oslíků, kteří pracují – a budou pracovat – na někoho jiného? Protože si to nechají líbit. Protože se nechali přesvědčit, že sociální jistoty jsou lepší než touha vyniknout a schopnost riskovat. Protože česká socialistická vláda vede svatou válku proti hospodským a holičům, zatímco vyspělý svět se zabývá roboty, umělou inteligencí, nanotechnologiemi, genetickým inženýrstvím a vůbec věcmi, které mění tento svět.

Samozřejmě i v Česku jsou lidé, kteří umějí udělat díru do světa. Z mladé generace vědců je to třeba geniální lingvista Tomáš Mikolov, který pracoval na projektech umělé inteligence pro Google a nyní pracuje pro Facebook. Americký sen je založit firmu a vydělat miliardu. Český sen je zdrhnout ze stojatých vod sociálního státu za lepším, pokud je to jen trochu možné. Aby se věci změnily, potřebovali bychom Svátek kapitálu. Toho skutečného, tvořivého, plodného. Dotace a přerozdělování plodí jen korupci.

LN, 2.5.2017

Autor je ekonom, spoluautor programu strany Realisté

Pavel Kohout.cz