23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


SPOLEČNOST: Bolševické oko našich lékařů

7.6.2007

„Soudruzi, musíte se na věci dívat třídně,“ učili nás bolševici. Dívat se na věci třídně, jak věděl každý, znamenalo pokroutit skutečnost podle momentálního názoru. V tom případě názoru vládnoucí Strany. A vůbec základním názorem Strany bylo, že kapitalismus je zlo lidstva a vede jen ke špatnostem.

Jak se doba změnila, pochopili i mnozí, a to včetně mnoha bývalých členů strany, že je to poněkud jinak a že pokud chceme něco skutečně správně posuzovat, musíme se na věci a děje dívat nezaujatě a hodnotit bez předsudků.

V době popřevratové jsem se domníval, že jedni z prvních, kteří tuto skutečnost pochopí, budou odborně vzdělaní lidé. Třeba lékaři. Jak se zdá, mýlil jsem se. Velká část státem zaměstnávaných lékařů se spíše ve svém komunistickém pohledu na svět ještě utvrdila. Naučili se, jistě, předstírat, že tomu tak není. Jenže, jak známo, posloucháte-li je pozorně, slyšíte víc než jen slova.

Čtu si občas v novinách články jednoho z našich slavných a významných lékařů. Slavný a ve světě uznávaný lékař, se dělí o své dojmy s čtenáři celkem pravidelně. Po celou dobu, co jsem jeho názory čítával, jsem měl pocit že tam někde vzadu v jeho názorech slyším ozvěnu přednášek lektora marxismu-leninismu, co pana doktora vyučoval. A který na něj, jak se zdá, velice silně zapůsobil. A že vážený, zkušený a slavný odborník má jako základ svého myšlení stále zafixovány marxistické bláboly, kterým, jak se zdá, stále věří.

Naposledy se to v plné nahotě ukázalo v sloupku v LN, kde dotyčný lékař popisuje své dojmy z pohledu z letadla při příletu z Číny. Nevím, zda za to mohl zrovna dotyk s Čínou a její ideologií, kde je státem placený lékař, stejně jako státně-stranicky pověřený úředník, neomezeným a skoro božským vládcem nad obyčejným plebsem. Což jak ukázal výzkum v MfD stále tak hluboce konvenuje našim státním lékařům.

Pan doktor si z letadla všiml kolem Prahy hlavně obludných krabic, v kterých jsou prý sklady - míněno, jak jinak, ve vlastnictví západních imperialistických firem - a které hyzdí okolí Prahy. Prý „nevratně“.

Vážený lékař projevuje v tomto svém tvrzení neuvěřitelné množství sociální slepoty. A protože dost často létám letadlem a přistávám v Ruzyni, mohu osobně porovnat, co je a co není kolem ní vidět.

Takže nejprve: jestli skutečně něco hyzdí, a to téměř nevratně, okolí Prahy, tak to nejsou jenom „průmyslově-obchodní zóny„, ale hlavně hradby komunistických paneláků. Kterých je ostatně dodnes daleko více než moderních hal, které mne také v žádné nadšení neuvádí. Ty obludné paneláky ovšem levicový mozek pana doktora nevidí. Obludnost a estetická hrůznost panelákových sídlišť byla z mozku vytěsněna. Čím a proč asi. Například jedna z největších krabic není žádný sklad, ale závod na výrobu tramvají a vozidel metra ve Zličíně. A prakticky všechny ty „krabice“ vedle dálnice na Beroun jsou továrny.

Takže vzdychání nad tím, že se všude jen staví sklady, je pěkná, prominete li, pitomost. Pan doktor, stejně tak jako většina našich novinářů a bohužel i značná část obyvatel nad 40 let, si představuje „fabriku“ jako cosi s rozlehlým zasraným dvorem s rozježděným koksem, opadané a zakouřené zdi a v pozadí cihlový, obrovitý, čoudící komín a na vrátnici pupkatí dědci s rudými páskami na šedivé uniformě.

Nikoho z těchto „vysokých myslitelů„ také nenapadne, kdepak se asi realizuje ta každým rokem se zvyšující výroba v ČR? Doporučil bych ctěnému medicínskému odborníkovi, a nejen jemu, i kolegům novinářům, aby laskavě pochopil, že pokud u nás raketově stoupá výroba, tak že se “někde“ prostě vyrábět musí. Staré fabriky jsou mnohde zbourány, takže kde se to vyrábí, he? A také by stálo konečně za pochopení, že nové továrny rozhodně nevypadají tak, jak nám to tloukli do hlavy komunisté. Továrna dneška je velice často právě to, co pan doktor považuje za „sklady“ hnusné globalizace. Ostatně nejen on, bývalý pan president také, že, ehm... Takže to, co je kolem měst stavěno, jsou sklady jen z části. Ostatní objekty jsou moderní továrny, vážený. Rovné střechy, kolem zelené trávníky, parkoviště a většinou žádný komín. Kapišto?

Mimořádnou dávkou potrhlého levičáckého blábolení je pak část článku vykládající, jak se sice ty lehké stavby, až ty hnusní kapitalisti odtáhnou jinam, rychle rozeberou, ale jak nám pak zůstanou - nedopusť, ó veliký Marxi! - všude ty betonové plochy. S kterými si nebudou nakonec ani naši děti vědět rady … Bla, bla, bla…

Sakra, neměl by pan doktor spíš psát o něčem, čemu rozumí, a ne afektovaně vzdychat nad nesmysly? Co a jak se dnes dělá se starými budovami a betonovými plochami se může jet podívat třeba na staré žatecké letiště. Které je kompletně zbouráno. Obrovská mnoha kilometrová plocha několik metrů silné betonové přistávací plochy byla pečlivě vytrhána. Pak na místě rozemleta na malé kousky a teď se ty zbytky betonu a starého zdiva používají hned na místě do základů staveb nových budov a silnic. Ono se toho, vážený pane doktore, dost změnilo od doby, kdy vrcholem socialistické techniky byla mechanizace 30 CKL (30 Cikánů, Krumpáč a Lopata). Představu, že si dnešní doba neporadí s betonovými plochami, bé, bé, které navždy zničí naši krajinu, bych tak ještě akceptoval u potrhlého sedmnáctiletého zelenorudého aktivisty, ale u lékaře světového jména?

Ono by bylo celkem jedno, co si nějaký odborník na lidské zdraví představuje. Jenže, on to není jen poněkud potrhlý názor jednoho pána, co se duševně zasekl před dvaceti lety. On je to mimo jiné i základ názorů značné části soupánů lékařů, kteří ovládají celé státní zdravotnictví. Vzdělaní, v normalizaci pečlivě „kádrově“ vybraní a „prověření“ lékaři, kteří stále žijí v představách naučených na seminářích marxismu a politické ekonomie. Prostě lidé, kteří když přijdou do práce, tak jediné, co z ekonomiky chápou, je to, že jim běží plat. Zatímco velká část ekonomiky již funguje tak, že když přijdete do práce a rozsvítíte, tak víte, že firmě začnou běžet náklady.

Málokdy jsme si přečetl tak bohorovnou a intelektuální hloupost, jako v článku o tom, co viděl pan doktor z okénka letadla při přistávání v Praze.

Ale díky za to. Je jasné, co vlastně určuje jeho myšlení. Ovšem nejen jeho. Doporučuji, aby se pan doktor ráčil mimo své profese také rozhlédnout, že jsme už někde jinde. Aby příště proboha zase neblábolil o tom, jak zlý kapitalismus a vůbec dnešní odporná globalizace ničí nás i naši krajinu.

Jak to kdysi říkal Jan Sokol:“Bolševik v nás“. A myslel tím duši. Zdá se, že mnozí z nás mají dodneska bolševika i v oku. Třeba když koukají z okénka letadla.

Poznámka pro čtenáře: Odteď budu podepisovat své články s dodatkem „starší“, aby si nás nepletli s JUDr. Václavem Vlkem, což já nejsem.