19.7.2019 | Svátek má Čeněk


SPOLEČNOST: Aby nebylo pozdě

30.4.2012

Napětí mezi Romy a majoritou se přesunulo na jih Moravy. Nezanedbalo se něco?

Čas trhnul oponou, čtyři roky uběhly jako voda. Přesto zřejmě dodnes většina lidí má při slově "Janov" nějakou asociaci. A i když je to jménoměstské části Litvínova, ta asociace se asi nebude týkat ani petrochemie, ani extraligového hokeje.

Když se na podzim 2008 odehrál v Janově střet policie s demonstranty, jehož středobodem bylo čím dál obtížnější soužití místní majority s romskou menšinou, mluvilo se v médiích hlavně o "extremistech". Novináři, nevládní spolky a politici trochu připomínali známou sochu opičky, která realitu nechce vidět, nechce slyšet..., ale na rozdíl od oné opičky nemlčeli. Příčinou celé události byli "extremisté" a z místních obyvatel, jejichž účast na demonstraci a podpora byly nepřehlédnutelné, udělali hlupáčky zmanipulované prohnanými neonacisty. O pravé podstatě problému, tedy o tom, že bez těžce frustrující bezpečnostní situace v Janově by se střet nikdy neodehrál v takovém měřítku a takovým způsobem, se nechtělo nic slyšet.

Jenže události v Janově znamenaly nejen zlom, ale hlavně ukázaly, jaký vývoj bude naši zemi očekávat, pokud se rychle nezačne racionálně přemýšlet a jednat. A nezačalo. Pozornost represivních složek byla na žádost politiků amédií směrována na osoby neurčitě označované za extremisty, místo toho, aby se policie začala důsledně věnovat bezpečnostní situaci přímo v kritických lokalitách, obcích a čtvrtích.

Desítky milionů korun byly s ještě rychlejší frekvencí přelévány do všelijakých agentur, grantů a programů, jejichž nejviditelnějším mediálním symbolem se stal Michael Kocáb a po něm Monika Šimůnková. A k jakému výsledku jsme zatím dospěli? Tak v prvé řadě se za ty čtyři roky podařilo jistou část romské populace přesvědčit, že jsou vlastně oběti. Člověk ani nemusí být školený psycholog, aby věděl, že pokud v nějaké skupině či jednotlivci bude aktivně vytvářet pocit "profesionální oběti", tak její existenci v rámci společnosti rozhodně příliš neprospívá. A k řešení případných problémů už vůbec ne. Spíš naopak. Což ostatně nedávno stručně formulovala advokátka Klára Samková, když v reakci na násilnost provedenou romskými pachateli poznamenala, že podobné útoky budou přibývat.

Na advokátku se po tomto prohlášení snesla snůška kritiky z různých stran. Ale zcela neoprávněně. Samková jen konstatovala stav, který tady je, jemuž čelíme a čelit budeme. To, že agresivita pachatelů násilností v posledních letech strmě stoupá, potvrdí téměř každý policista, který slouží v terénu. Že nejinak je tomu i u pachatelů romských, to plyne z logiky věci. A že také mezi Romy dospívá generace odchovaná "gangsta rapem", drogami, nefunkčním přístupem rodiny i státu, a nádavkem ještě i pocitem, že jsou vlastně oběti diskriminace, to je obrázek reality. A Samková jen splnila roli zrcadla, které ukazuje obrázek, který prostě nechceme vidět.

Neděle na jihu Moravy potvrdila trend, který je více než jasný. Zdroj problémů není v - ať už údajných, či reálných - rasistických extremistech. Srovnáme-li si dění v Janově, pak na Šluknovsku, na Karvinsku a nyní v Břeclavi začíná být více než jasné, že jejich role se pomalu smrskává na ty, kdo už vědí, jak ohlásit i zorganizovat demonstraci, a umí to udělat rychle. Tohle jsou zkušenosti, které obyvatelé postižených měst zatím nemají a neznají. Ale ukazuje se, že jsou schopni a ochotni vyjít do ulic, a to v počtech, které "extremisty" bez diskuse zastiňují.

A jsme u jádra problému. Abychom totiž ještě jednoho dne rádi nevzpomínali na ty současné "extremisty", kteří se řádně ohlásí na úřadě, označí si pořadatele, přijedou jich tři stovky vlakem a přinesou megafony. Jelikož jejich akce jsou čitelné, a co si budeme vykládat, jejich členové i plány jsou bezpečnostními složkami bezpochyby velmi dobře rozpracováni.

Opravdový problém totiž nastane, až po nějakém incidentu bude místní majorita reagovat rychleji, bezprostředněji a živelněji, než jsme tomu zatím(!) svědky. Pak už ostatně bude i jedno, zdali pachatelem zdrojové události byl opravdu Rom, nebo půjde-li o šeptandu, či snad dokonce řízenou provokaci a la mrtvý Martin Šmíd na Národní.

Kostky budou vrženy. Spirála frustrace, odvety, násilí se roztočí. Během pár desítek minut až hodin semele, rozžvýká a vyplivne vinné i nevinné. Někoho do hrobu, někoho do nemocnice, někoho na desetiletí do kriminálu. Jenže to už bude pozdě na jakoukoliv sebereflexi neúspěšné politiky. A navíc je otázka, zdali by nejznámější protagonisté současného státního i nevládního etnobyznysu byli něčeho takového vůbec schopni. Protože pokud ano, mají nejvyšší čas začít. Než bude opravdu pozdě.

LN, 25.4.2012Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


E. Heusinger
17:41
30.4.2012

I. Lyčka
8:53
30.4.2012

V. Běhal
7:39
30.4.2012

P. Lenc
8:21
30.4.2012

Z. Rychlý
9:43
30.4.2012

J. Štrobl
7:17
30.4.2012

Z. Rychlý
9:46
30.4.2012

J. Štrobl
10:46
30.4.2012

J. Štrobl
10:49
30.4.2012

Z. Rychlý
11:10
30.4.2012

P. Jášek
6:32
30.4.2012

J. Schwarz
7:55
30.4.2012

M. Zavala
0:12
30.4.2012

počet příspěvků: 16, poslední 30.4.2012 05:41

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.