27.9.2016 | Svátek má Jonáš


ŠPANĚLSKO: Mikulášovy patálie po španělsku

29.10.2014

Španělsko překvapil nenápadný mladík, který pod falešnou identitou pronikl do nejvyšších politických a ekonomických kruhů království.

Na té fotce vypadá docela špatně. Směšně. Přesto snímek z letošního července patří k největším pokladům Franciska Nicoláse Gómeze Iglesiase. Či spíše k „majstrštykům“ dvacetiletého muže z Madridu, jehož příběh nyní baví a svým způsobem i šokuje celé Španělsko.

Nicolas a Filip VI.

Nenápadný mladík si totiž na fotografii v úslužné pokloně, nicméně s šibalským výrazem ve tváři potřásá rukou s čerstvě korunovaným španělským králem Filipem VI. A to na recepci v královském paláci, kam onoho 19. července dorazili jen pečlivě vybraní hosté z nejvyšších společenských vrstev. K těm však Iglesias z obyčejného madridského předměstí ve skutečnosti nepatřil.

Nicolás Iglesias

Nicolás Iglesias

Na ostře hlídanou akci se vloudil podvodem a nikoli poprvé, jak se ukázalo. Než ho minulý týden zadržela policie, Nicolás Iglesias žil dvojí život. V tom skutečném byl studentem prestižní vysoké školy CUNEF zaměřené na ekonomii a řešil předměty a zkoušky stejně jako jeho kolegové. V tom druhém úspěšně proplouval mezi vysoce postavenými politiky, vládními úředníky a byznysmeny, k čemuž mu – kromě mimořádného daru výřečnosti – pomáhaly mimo jiné i snímky se známými osobnostmi. A měl jich spoustu, ostatně zdroj listu El País řekl, že v madridských obchodních kruzích nebyl nikdo, kdo by neznal „dona Nicoláse“.

„Malý Mikuláš“, jak drobnému Nicolásovi s dětskou tváří přezdívají španělská média podle známé Goscinnyho knížky, dokázal ostatní přesvědčit, že zajistí obchodní zakázky či vládní posty. Ostatně vždy měl po ruce nějaký dokument, který si zfalšoval v domácích podmínkách, nebo třeba snímek z VIP lóže fotbalového stadionu Santiago Bernabéu, domácího hřiště Realu Madrid.

Naslouchal mu Aznar

Nicolas a Arturo Fernandez

Nicolas a Arturo Fernandez

Navíc se mu několikrát podařilo dostat se na pracovní schůzky ministerských pracovníků, na svém facebookovém profilu se dělil o snímky z pracovních snídaní či konferencí. Nezůstával stranou, kupříkladu na jednom snímku příspěvek mladého podvodníka pozorně poslouchá někdejší španělský premiér José María Aznar. V budoucnu si ho zřejmě stejně pozorně vyslechne španělský soud. Iglesias čelí obvinění z falšování dokumentů, podvodu a zpronevěry. Mladík si podle policie přišel nejméně na 25 tisíc eur za zprostředkování obchodu s nemovitostmi, když předstíral, že je vládní poradce.

Schůzky měl propracované a své postupy příliš neměnil. Na jednání mnohokrát přijel v luxusní limuzíně s řidičem a pak na obchodního partnera jen tak mezi řečí zapůsobil svými „konexemi“ na určitých místech, a to i mezi tajnými službami. A pak odjel, přičemž někdy použil i modrý majáček.

Nicolas a Arias Cañete

Nicolas a Arias Cañete

Iglesiasova pečlivě vytvořená falešná identita se však začala hroutit koncem léta po sérii několika chyb, popsal El Mundo. Nejprve se mu nepodařilo dostat na recepci americké ambasády v Madridu, pak narazil při snaze napojit se na královy spolupracovníky. To už si ho všimla policie a jala se rozmotávat umně smotané klubko lží, které bude muset vysvětlit u soudu.

Inspiraci pro svou obhajobu by mohl nasbírat u svého českého předchůdce Lukáše Kohouta, který před 12 lety vystupoval jako asistent, vedoucí kanceláře nebo mluvčí bývalého ministra zahraničí Jana Kavana. I Kohout chodil na schůzky, jezdil ministerským autem, dokonce si objednával lety do zahraničí.

LN, 24.10.2014Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


M. Hoblík
9:40
29.10.2014

J. Plzák
9:12
29.10.2014

Z. Lapil
15:36
29.10.2014

J. Jurax
20:27
29.10.2014

Z. Lapil
22:46
29.10.2014

počet příspěvků: 5, poslední 29.10.2014 10:46

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.