23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


ŠKOLSTVÍ: Snižování nároků je cesta do pekel

8.7.2019

Ze 14 700 maturantů, kteří si letos vybrali matematiku, jich neuspělo 3 290, tedy přibližně každý čtvrtý. Od roku 2022 má být podle návrhu ministerstva školství matematika povinnou součástí maturit, takže počet neúspěchů se zvýší pravděpodobně na nějakých 20.000. Tahle vyhlídka postrašila politiky, hlavně Piráty, takže vyrukovali s opačným návrhem: povinnou maturitní zkoušku z matematiky zrušit.

Netroufám si posuzovat, jak jsou na tom naši maturanti ve srovnání s evropským průměrem, ale jedno je jisté: zatímco ministerský návrh znamená zvýšení maturitní laťky a tím i váhy maturitního vysvědčení, pirátský návrh naopak laťku snižuje, takže počet úspěšných maturantů bude vyšší, zato umět toho budou méně. Je tohle opravdu to, co od našeho školství chceme? V dnešním světě, kde stále sofistikovanější technika vyžaduje čím dál vyšší kvalifikaci, mají naše školy chrlit maturanty, kteří nezvládnou ani složené úrokování?

Počítač a internet je dnes prakticky v každé domácnosti, takže všechny potřebné informace má každý takřka na dosah ruky. Je to na jedné straně obrovská vymoženost, která nám ušetří spoustu času a námahy, ale má bohužel i svůj negativní dopad: odvykáme si přemýšlet vlastní hlavou. Nepotřebujeme si nic pamatovat, protože všechno máme uloženo v počítači, mobilu nebo cloudu. Nepotřebujeme vymýšlet, všechno za nás už vymyslel někdo jiný, stačí zagúglit. Ztráta mobilu nebo i jen vybitá baterie je pak ovšem hotová katastrofa. Matematika nejen rozvíjí paměť memorováním vzorečků a pouček, ale především učí logicky uvažovat, což je vedle paměti neméně užitečná schopnost ve všech oborech.

Snižovat si laťku je velice lákavé a pohodlné, ale sami si tím pouze lžeme do kapsy. Krátkodobě to Pirátům možná vynese popularitu u línější mládeže a jejích rodičů, ale dlouhodobě na to v evropské i světové konkurenci jenom doplatíme.