23.2.2018 | Svátek má Svatopluk
Sedmá letošní Pevnost válčí se stroji

10.7.2009 9:05

Pevnost 7/2009 války se strojiTOPlistOBSAH - Úvodník věnoval Tomáš Němec lákání na nedávno vydaný Speciál Pevnosti věnovaný seriálům.

4 Fantastická aréna - 24.-26. července nezapomeňte na Castle Party. Zkuste se mrknout, co přináší Dark elf, tedy česká webová strategie. Těšte se na nejnovější hru od Bioware nebo jste se nechali zlákat a 9. července vyrazili na horor Juraje Herze T.M.A. Tři autoři pak odpovídali, kterou historickou epochu by v budoucnu rádi zpracovali.

6 Téma

Terminator Salvation vs. Transformers 2 - Jiří Pavlovský & Ďuro Červenák - Jiří Pavlovský opět sarkastickými hláškami ohodnotil jedno velké zklamání, ač koukatelné a nad Terminátorem trochu zaplakal, přesto hodnotil snahu filmařů nadprůměrnými 60 %. Za to Ďuro se opět pustil do seznámení čtenáře (diváka) s tím, co předcházelo, co se šuškalo, před premiérou Transformers - Pomsta poražených. Index očekávání nastavil na 70 %.

Války se stroji (I.) - Martin Šust - Nemalou dávkou bibliografických a věcných údajů nás zahrnul Martin Šust, když zmapoval české překlady románů, kde roboti a stroje hráli prim. Vzpomenout si můžeme na knihy velikánů SF 2001: Vesmírná odysea, Válka s roboty, Boží výheň, Fairyland, Zpěv drozda, Odhalený vesmír a další...

10 Bulvár Alfa Ralfa Střípky z fantastické scény - Darth Zira - Darth Zira připomenula nejrůznější akce z května: Eroticon 2009, Pochod nemrtvých Prahou, první JFK con, symfonii Pána prstenů, výstavu Jany Šouflové, křty v Krakatitu a koncerty v klubu Exit.

12 Literární žánry

Česká a slovenská historická fantasy - Míla Linc - Jako druhé téma Pevnosti by mohl být označen Míla Linc, který se po vzoru článků Martina Šusta vrhl na zmapování situace v subžánru české a slovenské historické fantasy. Knih takto klasifikovatelných vyšlo zatím jako šafránu, a tak můžeme zmínit Stín modrého býka, Čas rytířů, Červenákovy cykly Bivoj a Bohatýr nebo Jdi a přines hlavu krále.

14 Rozhovor

Pavel Renčín - Míla Linc - U příležitosti vydání další nové knihy Pavla Renčína přinesl Míla Linc zajímavý rozhovor, který vedou Renčínovy postavy s autorem.

16 Literární novinky

Novinky ve fantasy, sci-fi a hororu - Martin Šust - S nejnovějšími přeloženými knihami a tím, co se teprve vydalo v zahraničí nás seznamuje Martin Šust pravidelně. V úvodníku se pozastavil nad špatně nasměrovanou agresí nedočkavých čtenářů, kteří zbytečně obviňují nakladatele, že musí čekat na pokračování cyklů, přičemž se mnohdy z ekonomických důvodů nemusí podařit vůbec je vydat. Za Sarden pak děkuji za stručnou připomínku devítiletého výročí sci-fi rubriky Neviditelného psa.

18 Unikátní projekty

M. Surkov, V. Kuprijanov (eds.): Hlídka jako symptom - Jiří Popiolek - Sbírka esejů přínáší zejména pohled na soudobou ruskou společnost, kterou Hlídka bezesporu ovlivnila. Eseje se nedotýkají pouze literární předlohy a úspěšného filmu, ale i vědy a politiky. Samozřejmě pak je těžké doporučit ji širší skupině čtenářů, ale Jiří Popiolek to zvládl. (70 %)

20 Knižní recenze

 • Jeph Loeb, Tim Sale: BATMAN – DLOUHÝ HALLOWEEN 1 + 2 (Jakub Zahradník, 70 %)
 • Alison Goodmanová: EON – ZNOVUZROZENÍ DRAČÍHO OKA (Martin Fajkus, 60 %)
 • Fiona E. Higginsová: ČERNÁ KNIHA TAJEMSTVÍ (Jiří Popiolek, 90 %)
 • Richard Šusta: ZTROSKOTANÝ ČAS (Ondřej Jireš, 70 %)
 • Robert Fabian: SEMPER FI (Vojtěch Čepelák, 70 %)
 • Arthur C. Clarke, Frederik Pohl: POSLEDNÍ TEORÉM (Jiří Popiolek, 60 %)
 • Jon Courtenay Grimwood: PAŠAZÁD (Jiří Popiolek, 70 %)
 • Jill Murphyová: ČARODĚJNICE ŠKOLOU POVINNÉ (Jakub Zahradník, 50 %)
 • Julie Nováková: ZLOČIN NA POSEIDON CITY (Leoš Kyša, 40 %)
 • Ondrej Trepáč: KRVAVÍ PSI (Martin Fajkus, 40 %)
 • Ian R. Macleod: DŮM BOUŘÍ (Petr Holan, 80 %)
 • Vlado Ríša (ed.): ROBOTI A LIDI (Otomar Dvořák, 70 %)
 • Bernard Werber: TANATONAUTI (Petra Neomillnerová, 80 %)
 • Rafał Kosik: VERTIKAL (Petr Holan, 50 %)
 • Henry Kuttner: ELAK Z ATLANTIDY (Jakub Zahradník, 60 %)

25 Knižní novinky - Tituly vydané ve dnech 11. 5.  - 10. 6. 2009

27 Povídky

 • Míla Linc - Právo pustiny - Již kresba Milana Fibigera ukazuje, kam povídka bude směřovat a o čem vyprávět. Příběh o mocichtivosti, zradě a pomstě ukazuje vzájemné půtky dvou knížat, díky kterým trpí nevinní. Mezi nimi i nebohá dcera jednoho z nich Anežka, jejíž přáním je, aby její ponížení nebylo pomstěno, jedině tak se může zastavit krveprolití, jenže kdo by v zájmu cti poslouchal tyto slabošské plačtivé řeči? Muži určitě ne. Nájemní žoldnéři brzy zjistí, že čest pro znesvářené příliš neznamená, když praktikují svůj ďábelský plán. Příjemné čtivo k propršenému večeru.
 • Jan Hlávka - Výměna (2.) - Dokončení novely z minulého čísla. Dějové linie se spojují.
 • Tony Daniel - Rádio Praha - Autor, ač Američan, dokázal po pobytu v Praze stvořit opravdu silný příběh, nad kterým jsem musel zůstat pouze užasle zírat. Městskou legendu, lásku, ovládání času, elektronky, konec komunistické éry, tajní agenti, výborného vypravěče, to vše a ještě mnohem víc nabízí v krátké povídce Tony Daniel, aby možná trochu neprávem vyvolal dojem, že Prahu zná a umí ji lépe prodat, než našinci. Atmosférický a kouřem provoněný skvost nezbývá, než doporučovat, kudy chodíte.

  35 Rozhovor - Míla Linc - Martin Fajkus - Po čtvrté je tu Míla Linc, tentokrát však není v pozici, ve které dílo vytváří, ale už "jenom" spoluvytváří svými odpověďmi.

  58 Profíci radí

  • Astonova literární dílna (XI.) - Ondřej Neff - A počtvrté Vetřelec.
  • Řemeslo románu (I.) - František Novotný - Jak se stát spisovatelem radí František Novotný, přestože ho musel T. Němec přemlouvat. A jde mu to dobře, protože léta zkušeností mu dovolila leccos se naučit. Navíc jsou jeho názory věcné, logické a výtečně se čtou. Zkusili jste se již inspirovat ruskými klasiky? A tím nejsou myšleni Ljukaněnkové.

  62 Listárna

  64 Pohled za scénu

  Eva Aichmajerová - Martin Šust - Krátký rozhovor s českou herečkou a moderátorkou Evou o tom, jak se k fantastice dostala.

  65 Dech draka

  66 Dračí knihovna

  • Odplata Nočního stínu - David Rozsíval

  70 Teorie

  • Neobvyklá náboženství - Lucie Lukačovičová - Výborný text nás tentokrát naučí něco o woodoo a věřte tomu, že je to náboženství se vším, co od tohoto pojmu čekáme. Bohužel ho trochu diskriminovaly horory, což se snad alespoň částečně podaří Lucii napravit.
  • Metagame - Sebastian Chum
  • Tak trochu jiný hrdina - Jan Šlechta

  76 Asterion

  • Odplata Nočního stínu – postavy - David Rozsíval

  80 Křišťálová koule

  • Střepy snů očima testera - Josef Straka

  82 Z domova

  • Worldwide DnD Game Day - Dalibor Zeman

  88 PC hry

  • Le Havre - Filip Gotfrid (100 %)
  • Space Beans - Sebastian Chum (70 %)
  • Fenomén Ticket to Ride - Jan Macošek (80 % a 90 % evropská verze)
  • Santy Anno - Jakub Zahradník (70 %)

  83 Deskové & karetní hry

  • Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena - Karel Wolf (90 %)
  • Grand Ages: Rome - Karel Wolf (70 %)

  90 Kino & DVD 

  Koralína a svět za tajnými dveřmi - Ďuro Červenák (80 %)

  4x minirecenze (Kletba Měsíčního údolí, Krvavé pobřeží / Hnus, Smrtihlav)

  92 Téma 

  Války se stroji (II.) - Ďuro Červenák - Perfektně napsaný článek vzpomíná na první vzbouřené stroje, roboty, uměle stvořená monstra, aby plynule zmínil i ty hodné, které se vyskytli na plátnech kin. Bohužel jich však bylo méně, než-li hodných, naštěstí se s nimi můžeme vypořádat, což už není tak jednoduché, pokud se mašiny stanou nástroji virtuální reality a umělých inteligencí.

  94 Filmové novinky

  Novinky ve fantasy, sci-fi a hororu - Ďuro Červenák - Náhlednete i do filmů pro příští sezónu.

  96 Anime

  Ači a Šipak - Alexandra Pavelková - Kyberpunková akční komedie ukazuje lidi a svět na pokraji katastrofy, protože se topí ve výkalech. Naštěstí však intouši vymyslí, jak hovínka využít jako zdroj energie, aby se vše mohlo pěkně opakovat. 70 %.

  97 Reportáž

  Ceny Akademie SFFH - Filip Gotfrid - Na předávání cen Akademie si zavzpomíná Filip Gotfrid.

  98 Fantastická planeta

  Apollo 11 - Jan Kovanic - Honza Kovanic už je ve věku, kdy o sobě může tvrdit, že je pamětníkem doby, kdy první člověk vkročil na Měsíc. Stalo se tak před 40 lety (21. července 1969). Jak let Armstronga, Aldrina a Collinse probíhal a spoustu dalších detailů i o době, kdy se USA předháněli se SSSR se dozvíte od jednoho z nejpovolanějších.

  100 LARP

  Poslední svobodné léto: Systém - Pavel Gotthard - LARP pro několik málo odvážných, kteří si chtějí zkusit na vlastní kůži, jak funguje totalita.

  102 Magie  

  Pod vládou hvězd (VII.) - Petra Neomillnerová - Detaily o znamení raka.

  104 Křížovka 

  Transformers: Pomsta poražených - Libor Čermák

  105 Edice Pevnost

  Jiří Mazurek: Legenda o Garonně

  106 Tiráž a upoutávka

 • Jan Pechanec


  Diskuse


  diskuse neobsahuje žádné příspěvky
  Přijďte si popovídat na nový Sarden
  Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

  Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...