22.4.2018 | Svátek má Evženie
Sedmá letošní Pevnost válčí se stroji

10.7.2009 9:05

Pevnost 7/2009 války se strojiTOPlistOBSAH - Úvodník věnoval Tomáš Němec lákání na nedávno vydaný Speciál Pevnosti věnovaný seriálům.

4 Fantastická aréna - 24.-26. července nezapomeňte na Castle Party. Zkuste se mrknout, co přináší Dark elf, tedy česká webová strategie. Těšte se na nejnovější hru od Bioware nebo jste se nechali zlákat a 9. července vyrazili na horor Juraje Herze T.M.A. Tři autoři pak odpovídali, kterou historickou epochu by v budoucnu rádi zpracovali.

6 Téma

Terminator Salvation vs. Transformers 2 - Jiří Pavlovský & Ďuro Červenák - Jiří Pavlovský opět sarkastickými hláškami ohodnotil jedno velké zklamání, ač koukatelné a nad Terminátorem trochu zaplakal, přesto hodnotil snahu filmařů nadprůměrnými 60 %. Za to Ďuro se opět pustil do seznámení čtenáře (diváka) s tím, co předcházelo, co se šuškalo, před premiérou Transformers - Pomsta poražených. Index očekávání nastavil na 70 %.

Války se stroji (I.) - Martin Šust - Nemalou dávkou bibliografických a věcných údajů nás zahrnul Martin Šust, když zmapoval české překlady románů, kde roboti a stroje hráli prim. Vzpomenout si můžeme na knihy velikánů SF 2001: Vesmírná odysea, Válka s roboty, Boží výheň, Fairyland, Zpěv drozda, Odhalený vesmír a další...

10 Bulvár Alfa Ralfa Střípky z fantastické scény - Darth Zira - Darth Zira připomenula nejrůznější akce z května: Eroticon 2009, Pochod nemrtvých Prahou, první JFK con, symfonii Pána prstenů, výstavu Jany Šouflové, křty v Krakatitu a koncerty v klubu Exit.

12 Literární žánry

Česká a slovenská historická fantasy - Míla Linc - Jako druhé téma Pevnosti by mohl být označen Míla Linc, který se po vzoru článků Martina Šusta vrhl na zmapování situace v subžánru české a slovenské historické fantasy. Knih takto klasifikovatelných vyšlo zatím jako šafránu, a tak můžeme zmínit Stín modrého býka, Čas rytířů, Červenákovy cykly Bivoj a Bohatýr nebo Jdi a přines hlavu krále.

14 Rozhovor

Pavel Renčín - Míla Linc - U příležitosti vydání další nové knihy Pavla Renčína přinesl Míla Linc zajímavý rozhovor, který vedou Renčínovy postavy s autorem.

16 Literární novinky

Novinky ve fantasy, sci-fi a hororu - Martin Šust - S nejnovějšími přeloženými knihami a tím, co se teprve vydalo v zahraničí nás seznamuje Martin Šust pravidelně. V úvodníku se pozastavil nad špatně nasměrovanou agresí nedočkavých čtenářů, kteří zbytečně obviňují nakladatele, že musí čekat na pokračování cyklů, přičemž se mnohdy z ekonomických důvodů nemusí podařit vůbec je vydat. Za Sarden pak děkuji za stručnou připomínku devítiletého výročí sci-fi rubriky Neviditelného psa.

18 Unikátní projekty

M. Surkov, V. Kuprijanov (eds.): Hlídka jako symptom - Jiří Popiolek - Sbírka esejů přínáší zejména pohled na soudobou ruskou společnost, kterou Hlídka bezesporu ovlivnila. Eseje se nedotýkají pouze literární předlohy a úspěšného filmu, ale i vědy a politiky. Samozřejmě pak je těžké doporučit ji širší skupině čtenářů, ale Jiří Popiolek to zvládl. (70 %)

20 Knižní recenze

 • Jeph Loeb, Tim Sale: BATMAN – DLOUHÝ HALLOWEEN 1 + 2 (Jakub Zahradník, 70 %)
 • Alison Goodmanová: EON – ZNOVUZROZENÍ DRAČÍHO OKA (Martin Fajkus, 60 %)
 • Fiona E. Higginsová: ČERNÁ KNIHA TAJEMSTVÍ (Jiří Popiolek, 90 %)
 • Richard Šusta: ZTROSKOTANÝ ČAS (Ondřej Jireš, 70 %)
 • Robert Fabian: SEMPER FI (Vojtěch Čepelák, 70 %)
 • Arthur C. Clarke, Frederik Pohl: POSLEDNÍ TEORÉM (Jiří Popiolek, 60 %)
 • Jon Courtenay Grimwood: PAŠAZÁD (Jiří Popiolek, 70 %)
 • Jill Murphyová: ČARODĚJNICE ŠKOLOU POVINNÉ (Jakub Zahradník, 50 %)
 • Julie Nováková: ZLOČIN NA POSEIDON CITY (Leoš Kyša, 40 %)
 • Ondrej Trepáč: KRVAVÍ PSI (Martin Fajkus, 40 %)
 • Ian R. Macleod: DŮM BOUŘÍ (Petr Holan, 80 %)
 • Vlado Ríša (ed.): ROBOTI A LIDI (Otomar Dvořák, 70 %)
 • Bernard Werber: TANATONAUTI (Petra Neomillnerová, 80 %)
 • Rafał Kosik: VERTIKAL (Petr Holan, 50 %)
 • Henry Kuttner: ELAK Z ATLANTIDY (Jakub Zahradník, 60 %)

25 Knižní novinky - Tituly vydané ve dnech 11. 5.  - 10. 6. 2009

27 Povídky

 • Míla Linc - Právo pustiny - Již kresba Milana Fibigera ukazuje, kam povídka bude směřovat a o čem vyprávět. Příběh o mocichtivosti, zradě a pomstě ukazuje vzájemné půtky dvou knížat, díky kterým trpí nevinní. Mezi nimi i nebohá dcera jednoho z nich Anežka, jejíž přáním je, aby její ponížení nebylo pomstěno, jedině tak se může zastavit krveprolití, jenže kdo by v zájmu cti poslouchal tyto slabošské plačtivé řeči? Muži určitě ne. Nájemní žoldnéři brzy zjistí, že čest pro znesvářené příliš neznamená, když praktikují svůj ďábelský plán. Příjemné čtivo k propršenému večeru.
 • Jan Hlávka - Výměna (2.) - Dokončení novely z minulého čísla. Dějové linie se spojují.
 • Tony Daniel - Rádio Praha - Autor, ač Američan, dokázal po pobytu v Praze stvořit opravdu silný příběh, nad kterým jsem musel zůstat pouze užasle zírat. Městskou legendu, lásku, ovládání času, elektronky, konec komunistické éry, tajní agenti, výborného vypravěče, to vše a ještě mnohem víc nabízí v krátké povídce Tony Daniel, aby možná trochu neprávem vyvolal dojem, že Prahu zná a umí ji lépe prodat, než našinci. Atmosférický a kouřem provoněný skvost nezbývá, než doporučovat, kudy chodíte.

  35 Rozhovor - Míla Linc - Martin Fajkus - Po čtvrté je tu Míla Linc, tentokrát však není v pozici, ve které dílo vytváří, ale už "jenom" spoluvytváří svými odpověďmi.

  58 Profíci radí

  • Astonova literární dílna (XI.) - Ondřej Neff - A počtvrté Vetřelec.
  • Řemeslo románu (I.) - František Novotný - Jak se stát spisovatelem radí František Novotný, přestože ho musel T. Němec přemlouvat. A jde mu to dobře, protože léta zkušeností mu dovolila leccos se naučit. Navíc jsou jeho názory věcné, logické a výtečně se čtou. Zkusili jste se již inspirovat ruskými klasiky? A tím nejsou myšleni Ljukaněnkové.

  62 Listárna

  64 Pohled za scénu

  Eva Aichmajerová - Martin Šust - Krátký rozhovor s českou herečkou a moderátorkou Evou o tom, jak se k fantastice dostala.

  65 Dech draka

  66 Dračí knihovna

  • Odplata Nočního stínu - David Rozsíval

  70 Teorie

  • Neobvyklá náboženství - Lucie Lukačovičová - Výborný text nás tentokrát naučí něco o woodoo a věřte tomu, že je to náboženství se vším, co od tohoto pojmu čekáme. Bohužel ho trochu diskriminovaly horory, což se snad alespoň částečně podaří Lucii napravit.
  • Metagame - Sebastian Chum
  • Tak trochu jiný hrdina - Jan Šlechta

  76 Asterion

  • Odplata Nočního stínu – postavy - David Rozsíval

  80 Křišťálová koule

  • Střepy snů očima testera - Josef Straka

  82 Z domova

  • Worldwide DnD Game Day - Dalibor Zeman

  88 PC hry

  • Le Havre - Filip Gotfrid (100 %)
  • Space Beans - Sebastian Chum (70 %)
  • Fenomén Ticket to Ride - Jan Macošek (80 % a 90 % evropská verze)
  • Santy Anno - Jakub Zahradník (70 %)

  83 Deskové & karetní hry

  • Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena - Karel Wolf (90 %)
  • Grand Ages: Rome - Karel Wolf (70 %)

  90 Kino & DVD 

  Koralína a svět za tajnými dveřmi - Ďuro Červenák (80 %)

  4x minirecenze (Kletba Měsíčního údolí, Krvavé pobřeží / Hnus, Smrtihlav)

  92 Téma 

  Války se stroji (II.) - Ďuro Červenák - Perfektně napsaný článek vzpomíná na první vzbouřené stroje, roboty, uměle stvořená monstra, aby plynule zmínil i ty hodné, které se vyskytli na plátnech kin. Bohužel jich však bylo méně, než-li hodných, naštěstí se s nimi můžeme vypořádat, což už není tak jednoduché, pokud se mašiny stanou nástroji virtuální reality a umělých inteligencí.

  94 Filmové novinky

  Novinky ve fantasy, sci-fi a hororu - Ďuro Červenák - Náhlednete i do filmů pro příští sezónu.

  96 Anime

  Ači a Šipak - Alexandra Pavelková - Kyberpunková akční komedie ukazuje lidi a svět na pokraji katastrofy, protože se topí ve výkalech. Naštěstí však intouši vymyslí, jak hovínka využít jako zdroj energie, aby se vše mohlo pěkně opakovat. 70 %.

  97 Reportáž

  Ceny Akademie SFFH - Filip Gotfrid - Na předávání cen Akademie si zavzpomíná Filip Gotfrid.

  98 Fantastická planeta

  Apollo 11 - Jan Kovanic - Honza Kovanic už je ve věku, kdy o sobě může tvrdit, že je pamětníkem doby, kdy první člověk vkročil na Měsíc. Stalo se tak před 40 lety (21. července 1969). Jak let Armstronga, Aldrina a Collinse probíhal a spoustu dalších detailů i o době, kdy se USA předháněli se SSSR se dozvíte od jednoho z nejpovolanějších.

  100 LARP

  Poslední svobodné léto: Systém - Pavel Gotthard - LARP pro několik málo odvážných, kteří si chtějí zkusit na vlastní kůži, jak funguje totalita.

  102 Magie  

  Pod vládou hvězd (VII.) - Petra Neomillnerová - Detaily o znamení raka.

  104 Křížovka 

  Transformers: Pomsta poražených - Libor Čermák

  105 Edice Pevnost

  Jiří Mazurek: Legenda o Garonně

  106 Tiráž a upoutávka

 • Jan Pechanec


  Už víte, kam do školky?
  Už víte, kam do školky?

  Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

  Diskuse


  diskuse neobsahuje žádné příspěvky
  Přijďte si popovídat na nový Sarden
  Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

  Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...