25.4.2024 | Svátek má Marek


ŠAMANOVO DOUPĚ: Stávkokazi a kazisvětové

16.6.2011

Odboráři opakují, že stávka v pražské dopravě není blokační a není namířena proti městu nebo vedení firmy. "Stávka je vedena proti vládě a jejím reformám. Bojujeme za všechny občany," prohlásil Jiří Obitko, předseda odborové organizace metro pražského dopravního podniku. Že jste se mne nezeptali?

Vedení pražských dopravních podniků pravilo: "Metro ve čtvrtek pojede podle víkendového jízdního řádu."

Šéfové odborů pražských dopravních podniků prohlásili: "Metro ve čtvrtek nepojede."

Na Smíchov to mám osm kilometrů. Čili dvě hodiny pěšky nebo deset minut metrem. Stávka není namířena proti mně ani dalším pražským občanům. Ale do práce se nedostaneme. Výzva odborářů, abychom se do Prahy vypravili autem, rovná se návrhem na blokádu.

V této situaci odboráři volají proti "stávkokazům". Stávkokaz je ten, kdo kazí stávku. Cizí zaměstnanec, který přijde do firmy, kde se stávkuje, a pracuje místo stávkujících. Cizí autobusák, který vyjede na linku, kde se stávkuje.

Jak se ke stávce přijde? V demokratických organizacích tak, že si ji odboráři odhlasují. V totalitních odborech tak, že ji vyhlásí odboroví papaláši. V demokratických odborech se stávky účastní i ti, kteří hlasovali proti - když jsou v menšině. Totalitní bossové odborů však nutí stávkovat i neodboráře!

Na metru, pokud vím, je odborově organizována asi polovina zaměstnanců. Většina z té odborově neorganizovaná poloviny hodlá jezdit. Odboráři se jim v tom snaží zabránit.

Strojvůdci, co chtějí jezdit, nejsou stávkokazi. Odboráři, kteří se jim v tom snaží zabránit, jsou kazisvěti!

Psáno v Praze dne 15. června

P.S. Odboráři prý v Praze nebudou dělat blokády. Blokáda metra je blokáda!

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.