29.3.2024 | Svátek má Taťána


ŠAMANOVO DOUPĚ: Spiklenci chlastu

19.9.2012

V pondělí se tu Aston podivoval, že ještě není žádná spiklenecká teorie ohleně metylu v alkoholu. Dnes poskytnu aspoň jednu, vyprávěnou v pravidelném čtvrtečním literárním kruhu stolní společnosti, tedy v hospodě u piva.

Kolega Richard se zeptal klasickým "Cui bono"? Protože se v té době zákaz týkal stánků a mobilních prodejen, vyšlo mu, že za otravou nejspíš bude někdo, komu se nelíbí prodej chlastu u stánků a mobilních prodejen. A to určitě nebudou stánkaři a mobilní prodejci. Načež vyslovil spikleneckou teorii: Jde o spiknutí velkých lihovarníků, kterým se už přestala líbit nekalá konkurence. A tak se ji rozhodli zlikvidovat.

Nu, něco na tom je, jako na každé spiklenecké teorii. Zejména když jsme se v rámci vzájemných pomluv minulý týden dověděli zajímavou informaci, podle které některé malé lihovary mají ještě nelegální pobočky. V nich se vyrábí alkohol nepančovaný, vysoce kvalitní, kontrolovaný – avšak nedaněný. Do oběhu se mohou dostat díky "ztraceným" a "ukradeným" kolkům, kteréžto lapálie postihují statisticky významně právě malé lihovary. Tedy – ukazuje se, že i oficiální producenti mohou být výrobci pro černý trh. Pak by pro ně bylo snadné podstrčit do distribuce záměrně jed. A to i na několika místech najednou. Tím by se vysvětlilo, že ani po téměř dvou týdnech není jasný zdroj této epidemie – což je z čistě epidemiologického pohledu nezvyklé. (Faktem ale je, že se nejedná o nemoc, ale o zločin, kdy "nakažení" lidé raději mlčí.)

Tato spiklenecká teorie byla tedy vyslovena ve čtvrtek a padla v pátek večer, kdy začal platit zákaz prodeje a nabízení 20 % alkoholu všude. (Krom lékáren, kde si lze pořídit třeba Švédské kapky, které obsahují 38 % alkoholu.) Podle ministra Hegera se totiž ukázalo, že většina otrávených nakupovala metanolové lahůdky v "kamenných obchodech". (To už začalo vadit i velkým výrobcům, kteří hned začali přemýšlet – jak vyrazit z českého státu náhradu škod.) Jenže žádnou spikleneckou teorii tak snadno nevyvrátíte. Co když se naštvali právě černí prodejci a vrátili úder? Tedy nastrkali do lánů líbezných lihovin svá jedovatá kukaččí vejce? Protože ty otravy přece nebyly hromadné, že? Na to stačila jedna lahvinka sem a druhá flaštička tam.

Pokud by toto byla pravda, pak samozřejmě nelze znovu otevřít lihové regály (někde až 1/3 prodejního prostoru) ani v kameňácích a bylo by třeba prodávat lihoviny jen u specializovaného pultu. Specializované prodejny bych nezaváděl, v našem prostředí by to byl jen další popud pro naše korupčníky.

Lidé ještě nepřestali umírat a už se uvažuje, jak budeme s alkoholem fungovat dál. Blbé výzvy, aby se teď chlast prodával alespoň v "nezasažených" krajích, by, pokud by byly vyslyšeny, vedly jen k tomu, že by se prodejci, kteří dosud nevylili svoje zboží do příkopu, snažili udat ho právě tam. Jako se snaží prodat naši oficiální lihovarníci a obchodníci v sousedních státech. Vláda jim totiž nezakázala vývoz! Takže to zůstalo na těch sousedních vládách, tedy polské a německé. Na Slovensku k zákazu prodeje českého alkoholu přistoupili až po otrávení svých čtyř občanů. Český chlast se totiž zde stal velmi populární, neb velké řetězce ho začaly od pondělka náramně zlevňovat…

Zpátky ke spiknutí: Nevěřím na ně. Tedy na tu variantu, že někdo vědomě otrávil lidi. Ale jsem přesvědčen o jiném spiknutí: Karvinští občané přece věděli, že prodej alkoholu v půjčovně průmyslových potřeb nebo trafice nemůže být v pořádku. Rovněž to museli vědět místní úředníci živnostenského odboru a místní policajti. A to dlouhá, velmi dlouhá léta! (Svého času jsem taky prodával u stánku, i když ne chlast, ale knihy. A byl jsem pravidelně kontrolován. I u toho stánku musel mít člověk dodací listy či faktury. Alkohol jsem prodávat nesměl, jen knihy a časopisy.) Jediná otázka je, kam až daleko a jak vysoko to ti policajti a úředníci věděli. A kolik pobírali, aby to nevěděli…

Co nás dále čeká, není úplně jisté. Ten alkohol, co je zatím vyroben, by se asi měl zlikvidovat. Protože ty závadné zásoby se budou jejich majitelé snažit nejspíš někde udat: Stánkaři je budou chtít prodat do kamenných špeluněk anebo vyvézt do zahraničí. O totéž se pokusí i mezinárodní prodejní řetězce. Takže nejlépe by bylo použít ho jako – biopalivo.

Zdá se téměř jisté, že ve stáncích už tvrdý alkohol nenajdeme. I když existují jiné cesty. Jeden můj známý pomáhal o dovolené svému příbuznému v letní sezoně u stánku na koupališti. Největší tržbu neměli z párků ani z piva. Ale z Okeny. A že z ní muselo být oken!

Psáno v Praze dne 18. září 2012

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.