28.3.2024 | Svátek má Soňa


ŠAMANOVO DOUPĚ: SOPA/PIPA na lince 22

25.1.2012

V pražských tramvajích se hodně krade. Zlodějské tlupy se si vybírají k okradení zejména zahraniční turisty, ale nakonec je nejvíce okradených mezi nejčastějšími cestujícími, tedy Pražany. Nejoblíbenější tramvajovou linkou pro zloděje je dvaadvacítka, speciálně v nejnarvanějším a nejzasekanějším úseku mezi náměstím Míru a Národním divadlem. A tak svého času pražský Dopravní podnik Prahy přišel s geniálním řešením: Při vjezdu do této oblasti, a pak při rozjezdu z každé stanice zde umístěné, varoval nahraný hlas cestující v tramvaji, aby si dali pozor - že se zde KRADE!

Avšak po nedlouhém čase byla tato praxe odstraněna. A to z toho důvodu, že po zaznění takového varování se ihned každý cestující spěchal přesvědčit, že šrajtofle je na svém místě: V levé vnitřní náprsní kapse, v pravé vnější kapse saka, v zadní kapse kalhot, v tajné kapsičce kabelky. A zloději hned věděli, kam jít, a nemuseli prošátrávat všech pětadvacet kapes bundy. Takže varovné hlášení bylo zrušeno, protože práci zlodějům usnadňovalo. Jen občas to nějaký konkrétní řidič tramvaje nevydrží a před zloději varuje své kaštany sám. A je pak po právu potrestán, když ho někdo bonzne vedení DPP. Dopustil se totiž zločinu i podle SOPA!

Zloděj jede tramvají, okrade cestující, a na nejbližší zastávce se vypaří. Šrajtofli má mezitím už pátý člen gangu. Zloděje chytit nelze, ale řidič je znám. A inspektoři Stop Online Piracy Act rozhořčeně volají:

Řidič odkazoval na závadný obsah! Ten sice tvrdí, že se snažil varovat cestující, ve skutečnosti však dal cennou informaci zlodějům. A co teprve, když Sopáci zjistí, že si v té tramvaji vyprávějí lidé, jak lze nejlépe obejít daňové zákony! Dopravní podnik k tomu dal (nejen) na této lince prostor, je nutné proti němu zakročit! Nejdříve však dvaadvacítku infiltrují federální agenti, aby prověřili, jak je zde uplatňován Preventing Real Online Threats to Economic Creativity and Theft of Intellectual Property Act of 2011. Pipáci nabydou dojmu, že celá linka byla už od samého počátku koncipována tak, aby se v ní mohli okrádat cestující, a linku zruší. Ovšem tak, že tramvaje zůstanou stát na trase. Čímž v Praze vypukne dopravní chaos. Cestující už nebudou okradeni v tramvajích - ale na ulici.

Zajímavé přitom je, že už desítky let u nás opravdu fungují specializované dopravní linky, které jsou provozovány tak, aby porušovaly vlastnická práva občanů - určité taxikářské dobře známé firmy. Ale drsné federální zákony dopadnou na všechny.

Teď od nepřesné tramvajářské alegorie k internetu: PROTECT IP Act má omezit přístup k "podvodným webovým stránkám zaměřeným na porušování autorských práv či na padělané zboží", a to hlavně těm, které jsou registrované mimo Spojené státy americké! USA se snaží prosadit ochranu autorského práva podle amerických zákonů na celém světě. Zde si dovoluji připomenout, že kolem roku 2000 se před francouzským soudem vedly procesy proti portálu Yahoo!, na jehož internetových aukcích se "poskytovala možnost nakupovat či prodávat předměty z nacistické minulosti Německa", při kteréžto příležitosti se – dle Francouzů – "znevažoval holocaust". Yahoo! se tehdy bránila americkým ústavním právem na svobodu projevu. Uplatněním francouzského práva by se porušila americká ústava. Americkému portálu tehdy hrozila pokuta 200 000 € za každý den, po který ony závadné stránky nechá přístupné. Tehdy jsem ve své knížce Nebojte se Internetu upozorňoval, že na jedné síti může být uplatněno jen jedno právo. Žádné "globální internetové" právo, podobné právu námořnímu, však nevzniklo. Místo toho se uplatňuje právo - toho nejsilnějšího.

Avšak pokud mají americká práva platit pro zbytek světa, pak by měl recipročně uspět i evropský žalobce proti americkým stránkám, kde se prodávají nacistické relikvie. Právo zvítězí - a internet chcípne. A autorská práva s ním. Mělo by se to udělat obráceně, tedy, aby šlo stahovat a aby šlo za stahovaný obsah platit. Muzikanti to už umí, filmaři se to učí, u literatury se to zatím moc nedaří. A to právě hlavně kvůli americkým právníkům!

Mimochodem - vůbec jsme se nebavili o tom, kdo platí řidiče tramvaje. Ukazuje se, že cestující si myslí, že by je měl vozit zadarmo, jen proto, že ho to baví, aby dokázal, že mu jde o věc. A všechny dopravní podniky a vydavatelské domy nadšeně souhlasí. Řidičům, kteří namítají, že musí z něčeho žít, praví veřejnost: Kupte si vlastní tramvaj, pronajměte si koleje, pořiďte si zastávky - a jezděte ve vlastní režii. Ale levně - jinak vám budem jezdit načerno. Je to naše - občanské právo!

SOPA/PIPA na lince 22 nechytá zloděje, ale ničí službu cestujícím. A vypadá to, že proto, aby je nahnaly do náruče zlodějských taxikářů!

Autor je publicista a spisovatel

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.