16.4.2024 | Svátek má Irena


ŠAMANOVO DOUPĚ: O té energii ze Slunce

14.10.2010

Několik poznámek k růstu cen elektrické energie

Od prvního ledna 2011 stoupne cena elektrické energie. Nejvíce vyroste ta drobná částka, kterou platíme v kolonce "příspěvek obnovitelným zdrojům energie". (Nejde tedy o ekologické zdroje, ale o zdroje, které jsou zákonem označeny jako "podporované".) Tato drobná částka bude značit celkové zvýšení cenové hladiny o 12 % pro domácnosti a až 17 % u firem. Ocelárny, které musí plánovat dopředu, se už děsí. Občané zatím moc nevěří, ale něco se v nich chruje. Nenávist k slunečním korzárům.

I vyběhli různí politici různých stran s různými řešeními. Jeden chce zvýšit DPH a z jejich (plánovaného) růstu platit (dotovat) ceny elektřiny. Jiný chce dopředu prodat povolenky na roky, které nastanou až po konci světa (tedy po roce 2012). Další chce uvalit spešl daně na ty zloděje slunce.

Milý spotřebitelé, vážení voliči. Politici se vám snaží namluvit, že neexistuje zákon zachování. Existuje. Čili když někde něco přidám, takto musí chybět jinak. Když zůstane zachována cena elektrické energie, zaplatíte ji v dražších potravinách a lécích. Nebo zvýšením ceny elektrické energie! (Zvýší se cena v kolonce za platbu povolenek.) Anebo budeme platit prohrané arbitrážní spory. Srážková daň u fotovoltaiky je dobrý nápad, ale protože zde máme mezinárodní investory, velice nebezpečný nápad.

Z hlediska ušlechtilého zámyslu politiků vedlejší, avšak z hlediska celkového dopadu hlavní efekty jsou tyto dva:

1) Česká republika se na mezinárodním poli stane nedůvěryhodnou pro investory.

2) Křížové dotování nabourá další tvorbu cen, protože do regulačního procesu cena/zájem o zboží hodí vidle z boku.

Poznámka ke korzárům: Ti loupí na občanech s povolením státu. Politici to prosrali, když se tvořila politika podporování OZE. Zejména tedy růžoví a zelení politici, ale i ti modří a černí. Politici dnes křičí - chyťte zloděje!

Poznámka ke skutečnému nárůstu fotovoltaiky: Existuje domněnka, že její nárůst nebude takový, jak hrozí regulační úřad. Spíše si myslím, že technici, ekonomové a matematici tolik nepřestřelili, jak politici podstřelili. Vlastně oni vůbec nestříleli, to až teď, před volbami, přicházejí s kanonádou...

Poznámka k nápadu "snížíme ceny elektřiny od ČEZu": ČEZ není státní firma, skoro třetinu drží jiní akcionáři, a manadement firmy je odpověden všem akcionářům, nejen státu. Zde si zaděláváme na další arbitráž.

Naštěstí však nezaděláváme, neb ceny "elektřiny od ČEZ" prostě snížit nelze! Kdosi se v TV rozčiloval, že "ČEZ má marži 40 %." Marži má obchodník. Ta část ČEZu, která prodává elektřinu do distribuce, má v současnosti marži téměř nulovou. Elektřinu si kupuje na burze. V dřívějších dobách kupovala na dlouhá období, čímž dosáhla, při extrémním zdražování, výhodných cen. Ovšem v době extrémního poklesu cen má nakoupíno dopředu tentokrát "předraženě". Na burze si elektřinu může koupit kdokoli. Když kupují nové firmy za dnešní ceny, mohou nabídnout současné (a dočasné) levné ceny. ČEZ nemůže prodávat za míň než prodává, protože už nakoupil!

Jiná část ČEZu elektřinu vyrábí. Ale ta ji taky nemůže "zlevnit", protože ji nemůže prodat. Před pár lety proběhla v Evropě fáze "unbundlingu", jíž se "rozbily monopoly". Přirozené monopoly se nepřirozeně rozbily, totiž oddělila se část výrobní od části prodejní. Takže dnes ČEZ co vyrobí, musí nabídnout na burze, Na té burze pak kupuje i ta jeho "obchodní část". A všichni ostatní hráči. Tuto cenu může stát, jako rozhodující akcionář snížit. Na burze pak za tuto uměle sníženou cenu může nakoupit elektřinu kdokoli, kdo má dostatek peněz. Obchodníci ČEZ už mají nakoupíno. A protože neměli skoro žádnou marži, nemají ani skoro žádné peníze k dalšímu nákupu. Levnou elektřinu si koupí někdo jiný za české ceny - a pak ji bude nabízet za německé!!!

Poznámky k otloukánku ČEZ:

1) Tento holding vyrábí jen část energie, spotřebované v Česku. Odhadem 60 %. Veškeré útoky médií se výhradně soustřeďují proti němu, ačkoliv má ceny v Česku - z velkých hráčů - nejnižší. Až absurdní pak je, když oslovený občan Českých Budějovic nadává v televizi na zlodějský ČEZ. Když je přitom na území, které primárně obhospodařuje konkurenční firma... K tomu další poznámka - každý občan si může vybrat dodavatele elektrické energie podle svého uvážení.
2) Dividendy z ČEZ dotují státní rozpočet. Nebude zisk, nebudou dividendy, nebudou peníze na dotování cen elektřiny!!!
3) Dividendy z ČEZ by měly podpořit důchodovou reformu. Dále jak výše...
4) Jestliže se budou vyvádět z ČEZ zisky, nebude mít společnost na investice. Dnešní čerstvá zpráva: bude posunut termín dostavby Temelína
5) ČEZ elektřinu vyrábí. Devadesát procent dalších distributorů ji jenom překupuje. Když se nic nevyrobí, nebude co kupovat!

Existuje kombinovaný tlak na energetickou společnost ze strany státu, který chce po ní vejce i polívku. Výsledkem může být, že tahle slepice chcípne. A nebudou ani vajíčka, ani polívka. Jestli to chce stát s energetikou vést jako Chávez ve Venezuele, můžeme dopadnout podobně. Nebylo by lepší, abychom v tom případě neprodali ČEZ sakumprásk tomu, kdo za něj dá nejvíc?

K tomu poznámka: soustředěný mediální tlak vede k tomu, že se může tento drahokam národního pokladu prodat někomu značně pod cenou. (Třeba někomu, kdo ovládá tisk nebo platí černé Pí Ár novinářům. I když si myslím, že naši publicisté jsou pitomí zadarmo!)

Ještě poznámku k unbundlingu: Podobně jako se oddělila výroba od obchodu, ještě více se rozdělila výroba od distribuce. Vznikl státní podnik ČEPS, který obhospodařuje páteřní distribuční síť. Za distribuci taky platíme v jedné kolonce ceny elektřiny. Tuto cenu může stát ovlivnit přímo. Její zlevnění přináší - nedostatek investic, tedy nedostatek nových přepravních kapacit! Toto je dnes hlavním problémem, nikoli nedostatek elektřiny. Křik, proč energetické firmy včas nepostavily distribuční sítě má několik odpovědí:

Protože to nedělají výrobní firmy, ale stát!

A proč to neudělal stát? Protože by to zvýšilo cenu elektřiny.

A protože jste mu nedovolili, vy, zelení občané, postavit přenosové vedení v dohledu oken svých domů a chalup!

A protože udělat politické rozhodnutí jde za minutu, ale vedení se postaví za rok.

A taková elektrárna se se vším všudy staví taky dvacet let! Nikdo nemůže schválit zákon, aby se postavila zpětně!!!!!!!!!!!

Už se blížím k závěru. Na samý konec dám dvě nejpodstatnější poznámky:

Jedině vysoká cena elektřiny povede k jejímu šetření. Bude výhodné investovat do nových šetrnějších spotřebičů. Například v 70. letech daly Pražské dopravní podniky v sekci Tramvaje 90 % provozních nákladů na obnovu kolejového parku - a za elektřinu platily 5 %. Proč by kupovaly spořící, či dokonce elektřinu rekuperující tramvaje???

A teď ta úplně nejzákladnější poznámka: Současný mix blbých nápadů politiků, zločinného působení ideologie Zelených Khmérů a obecně rostoucího šetření v investicích, ale i údržbě (propána!) povede k tomu, že se v nedaleké době nebudeme ptát KOLIK dáme za elektřinu - ale KDY nám ji zase zapnou.

Dneska se totiž hádáme o CENU, a vůbec se nebavíme o ZABEZPEČENÍ TRVALÉ DODÁVKY, kterou považujeme - z nějakého důvodu - za samozřejmou.

Stejně jako každodenní východ Slunce.

Psáno v Praze dne 13. října 2010

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.