23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdo vládne

30.3.2011

Už si toho všimli mnozí a vidíme to všichni, a tak je zbytečné dávat za nadpis otazník. Spíš se ptejme po jiné věci. Pro pořádek a pro čtenáře mimo českou kotlinu, moravské úvaly a slezské hory však nejdříve zopakuji:

Věcem veřejným vládne podnikatel Vít Bárta. Že už není podnikatel? Jenže vygenerování partaje vzal jako podnikatelskou příležitost - která se mu povedla. Nic proti tomu. Určitě lepší, než když tak zazobaná strana, jako byla Čs. strana socialistická i se svými baráky a vydavatelskou společností, zkrachovala. Císařské postavení Vítka B. je natolik zřejmé, že se jen slušelo ho zformalizovat. Pan Bárta na příštím sjezdu VeVerek bude usilovat o oficiální převzetí vůdcovství. Jistě mu v tom dopomůže i jeho úspěšná politická spolupráce s panem prezidentem Klausem. Pakli by ho strana vyzdvihla až na předsednický trůn, hodlá z dosavadní tváře partaje Radka Johna učinit čestného předsedu - pozor - s právem veta! Tím se jenom potvrdí skutečná role současného ministra vnitra, který to vnitro opravdu, ale opravdu tolik chtěl. (Zato vnitro ho dnes nechce.)

Kdo vládne TOP 09? Od začátku vidíme, že jde o manažerský projekt Miroslava Kalouska, nejlepšího ministra financí. V porovnání s těmi polistopadovými i předlistopadovými. Protože ho však nelze porovnat s Aloisem Rašínem, opusťme adjektivum "nejlepší" a změňme ho za "nejschopnější". A doplňme i "nejřvavější". Jeho hlas nelze přeslechnout nejen při debatách o tom, kudy by se měla posouvat ekonomika, ale potažmo i celá vláda, včetně jinopartajních ministrů. Také zde je vůdce strany spíše opomíjen. Ctihodný kmet Karel Schwarzenberg je asi nejlépe zaparkován na ministerstvu zahraničí, které mu je i geneticky nejbližší. Neřve, klidní hormony, což je vynikající pro dipomata, ale pro lídra strany se to jaksi nehodí.

Česká sociální demokracie si po určitém interregnu konečně zvolila nového předsedu. Tentokrát to není řvoun kalibru Paroubek, ale slušňák Bohuslav Sobotka. Takhle - on tak vášnivě nemává pěstičkami jako Jiří Paroubek, avšak říká přesně to samé, co předcházející předseda, i s jeho doslovnou demagogií. Na nedávném sněmu si delegáti vybrali ze dvou stejných kandidátů Sobotku, jeho rival Michal Hašek se stal jeho prvním místopředsedou. Oba si ponechali své tábory přívrženců. Po prvním kole volby byl přitom stav docela vyrovnaný - 298:291. Někteří Haškovi příznivci pak volili Sobotku (druhé kolo 304:285) zjevně za příslib prvního místopředsednictví pro Michala. Sobotka ho do této funkce však nepodpořil. Za což si vyslechl kritiku Zdeňka Škromacha: Nedržíš sliby. Za což si Zdeněk vyslechl kritiku od (ne)přítele a europoslance Richarda Falbra: Jsi dobytek.

Nu, zdá se, že v ČSSD vládne bohapustá demokracie typu "zelení před krachem". Kdo zde skutečně vládne, se ukáže až při příštím pokusu o vyslovení nedůvěry vládě. Sobotka je proti tomuto komunistickému návrhu, Jiří Paroubek tvrdě pro. A vyzývá i ostatní sociálnědemokratické poslance k témuž.

U komunistů vládne sice politbyro a ve sněmovně se hlasuje jednomyslně. Zato uvnitř partaje si vykolíkovali své parcely jak klasičtí marxisté, tak pravicoví oportunisté a také mladí starobolševici, lkající po sladkých padesátých letech a masovém vrahu Gottwaldovi. Zatímco v parlamentu panuje vnější jednota, uvnitř KSČM bych ani tak nenacházel demokracii jako spíše anarchii.

Lidoví unionisté si zatím ve stínu mediálních bouřek lízají své rány a trpělivě se modlí.

Nu a ODS vede její nejsilnější muž, Petr Nečas. Stranu tedy vede, až na její nejsilnější pražskou organizaci, která je ve svém jednání na panu předsedovi a jeho přáních velmi autonomní. Petr Nečas rovněž vede vládu, kde již několikrát vystoupil proti různým nátlakům ze stran koaličních partnerů. Kolikrát? Mockrát. Asi přesně tolikrát, jako kolikrát ustoupil. Až se dostal na sám břeh Rubikonu, který se odhodlal hájit. Tím míním udržení ministra Alexandra Vondry. Zatímco koalové nyní vrčí - to není naše odpovědnost, Vondra je vostuda ODS, v ODS samé sílí hlasy - pryč s Vondrou. Zdá se, že by to ale znamenalo i rovněž "pryč s Nečasem". Protože buď by odešel, anebo by potvrdil svoji zbytečnost.

Tak kdo tedy u nás vládne? Prý vláda. Kdo vládne vládě? Premiér. Koho premiér vždy poslechl, když si začal vyskakovat? Víta Bártu, již brzo korunovaného vládce VeVerek. Nu a kdo poňoukl Bártu, aby se ucházel o post nejvyšší - tedy zatím ve straně? Kateřina Klasnová, jeho manželka.

Takže kdo nám vládne, je celkem jasné.

Nu dobře, položím tu druhou, důležitější otázku:

Kdo nám, občanům, slouží?

Psáno v Praze dne 29. března 2011

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.