18.4.2024 | Svátek má Valérie


ŠAMANOVO DOUPĚ: Hyugense nebrat!

8.12.2005

Datum: 01.12.2005

Vážení kolegové,

taky píšu články bez korektorky, takže vím, že člověk snadno udělá chybu. Ale článek ve Vašem dnešním čísle na stránce 7 jich má přespříliš:

Už titulek je špatně: "Hyugense má pro pozemšťany nové zprávy". První věta článku zase začíná "Sonda Huygense včera na zemi zaslala sérii snímků...". Název sondy je však "Huygens". Holandský vědec Christiaan Huygens se svým bádáním, objevy a spisy vyrazně zapsal do dějin matematiky, fyziky, astronomie i optiky. Žil v 17. století a není to jeho sonda, ale je po něm pojmenována!

Tato sonda prý "analizuje" povrch a atmosféru Titanu. Analyzuje nebo olizuje?

Na Titanu prý nalezla oblaka z organických molekul, které obsahují "carbon" a "nitrogen". Český čtenář by možná přivítal překlad. Pak by se dověděl, že jde o uhlík a dusík...

Titan není "největší saturnův měsíc", ale největší Saturnův měsíc.

Pět chyb na deseti řádcích je až dost. Tedy chyb češtinských. Ale už jsem se setkal s tím, že chyba v pravopise bývá příznakem chyby důležitější, tedy chyby faktické. A ta je fatální!

Evropská sonda Huygens přistála letos 14. ledna na Titanu. Byla součástí větší sondy agentury NASA Cassini, která i nadále krouží po oběžné dráze kolem Saturnu a občas přeletí nad některými jeho měsíci - i nad Titanem. Koncem října ho minula už poosmé. Samotný Huygens byl v průběhu několikaleté mise propojen konektory s Cassinim a na vlastní zdroje přešel až po oddělení. Byl vybaven chemickými bateriemi, které měly plánovanou dobu životnosti tři hodiny, právě aby vystačily až k okamžiku přistání. Po přistání ve skutečnosti pracovaly ještě další dvě hodiny, ale protože mezitím už mateřská sonda Cassini, která sloužila jako retranslační stanice, zapadla za obzor Titanu, bylo toto vysílání již nevyužité.

Takže těžko můžete v dnešních novinách napsat, že "Sonda Huygense včera na zemi zaslala sérii snímků..." Tedy napsat to můžete, ale není to pravda. Pravda je, že vědci budou údaje z této sondy zpracovávat ještě celá léta a budou své poznatky časem uveřejňovat. Možná, že to udělali i včera. Ale ne ze snímků, které by včera zaslal už přes deset měsíců "mrtvý" Huygens.

Zdraví,
Jan Kovanic

Psáno v Praze dne 1. prosince 2005