25.4.2024 | Svátek má Marek


ŠAMANOVO DOUPĚ: Čtyři odsuny Němců z Evropy (2)

18.1.2012

Poválečná vysídlení, přesídlení, vyhnání, deportace, repatriace a německá koncepce

doupe1

Po měsíci se znovu vracím ke svým zápiskům z konference Odsun Němců z Československa - 65 let poté, kterou dne 29. listopadu 2011 uspořádala v Ústí nad Labem Univerzita J.E. Purkyně společně se skupinou Evropských Konzervativců a Reformistů Evropského parlamentu.

Po přednesení čtyř příspěvků ve dvou panelech nastalo poledne a čas na otázky. Jan Zahradil jako přísný moderátor upozornil, že čeká otázky - nikoli další přednášky. Z této části konference se mi podařilo zachytit následující (pokud je člověk sám zúčasten diskuse, těžko se mu zachycuje):

Eva Hahnová konstatovala, že sudetoněmecký landsmannschaft (SL) bývá v Čechách démonizován. Henleinova strana poté, co se přežila, se opětně v poválečném západním Německu etablovala, a dodneška SL drží její kontinuitu. K této rekonstitucionalizaci došlo vinou politické situace. Do roku 1948 byly sudetoněmecké a jakékoli jiné aktivity, navazující na nacistickou éru, okupačními orgány strikně potírány. Po stažení železné opony se však Velká Británie a USA rozhodly podporovat revizionistické požadavky proti svým bývalým spojencům a v rámci toho se dostalo i podpory SL. Podpora pak trvala i po vzniku Spolkové republiky Německo, a to jak finanční, tak politická. To vedlo k tomu, že se SL nikdo nepokusil zreformovat. Dnes vymírají nositelé původních henleinovských idejí, ale přicházejí nové generace. Dokud bude SL existovat, najdou si ty ideje nové nositele. Toto je třeba učinit předmětem česko-německé diskuse!

doupe2

Martin D. Brown poznamenal, že výraz "etnická čistka" nelze použít libovolně na všechny národnostní přesuny v historii. Vyzval nás, abychom v používání tohoto výrazu zůstávali přesní. Protože v anglickém diskursu se už toto neděje.

Dále padlo několik poznámek od různých posluchačů o nastávající marginalizaci střední Evropy, jejíž pozici lze posílit jedině v rámci jednotné Evropy. Je zjevné, že Američané nahlížejí na Evropu tak, že by pro ně měla být hospodářsky i vojensky jediným partnerem. Přičemž je tendence, že USA přebírají německé hledisko. Shrnuto – nejsme příliš bezvýznamní na to, aby s námi někdo vůbec jednal?

Eva Hahnová si to nemyslí. Je třeba rozlišovat otázku politické a historické relevance. Po znovusjednocení Německa v roce 1990 se jako zásadně důležité jevily požadavky SL, přednesené spolkovou vládou, na zrušení Benešových dekretů. Ty mělo Československo zrušit podobně, jako Německo zrušilo Norimberské zákony. Zároveň sudetští Němci pro sebe požadovali autonomii ve své bývalé domovině. Tento požadavek obsahoval první dopis, který mluvčí SL Franz Neubauer (CSU) zaslal českému premiérovi Petru Pithartovi. Tento vysoce brizantní politický problém spolková vláda "nekonfrontovala". Odsun tří milionu lidí je tak historicky závažné téma, že se na ně budou nové generace ptát znovu a znovu. Je potřeba tuto diskusi zvěcnit a doprovodit fakty - abychom se mohli dorozumět alespoň v české společnosti.

doupe3

Václav Houžvička připomněl, že kdyby naše zahraniční politika v roce 1990 podlehla historickým požadavkům, pak by se rozpadl stát (myšleno český stát, protože Československo se stejně rozpadlo o dva roky později).

Piotr M. Majewski se vrátil k pojmu "genocida" a připomněl, že toto slovo se vztahuje i na samotné deportace Židů do vyhlazovacích táborů. Pojem "vysídlení" je obsažen v definici genocidy, ale jenom jako jeden z jejích příznaků. Co se Polska týče, tam je v názvosloví přesunů masy lidí zmatek. Užívá se slov "vysídlení", "přesídlení", "vyhnání", "deportace" dokonce i "repatriace". A to z politických důvodů, když se označuje odsun Poláků z východu země (který obsadil Sovětský svaz) na západ (jenž byl zabrán Německu). Mimochodem - v SSSR byl označován přesun menšin na Sibiř nebo do Kazachstánu ruskými termíny "výpusk" nebo "vývoz".

Dopolední část konference ukončil Jan Zahradil poznámkou, že vztah české politiky k německé koncepci vidí jako vhodné téma jiné konference. Ještě poznamenal, že Němci jsou dnes (listopad 2011) v Evropě jako poslední zastánci federalismu.

(Příště budu pokračovat přepisem přednášky Zdeňka Radvanovského "Zánik meziválečného systému práv menšin v poválečné Evropě", která byla součástí prvního odpoledního tématu "Právní důsledky odsunu německé menšiny z ČSR".)

Viz i předcházející části zprávy z konference Odsun Němců z Československa – 65 let poté, kterou uspořádala v Ústí nad Labem Univerzita J.E. Purkyně společně se skupinou Evropských Konzervativců a Reformistů Evropského parlamentu dne 29. listopadu 2011:
Eva Hahnová: Čtyři odsuny Němců z Evropy.
Martin D. Brown: Etnické čistky? Od kdy?
Piotr M. Majewski: Kdy Poláci pochopili Čechy.
Václav Houžvička: Co dělí a co sjednocuje střední Evropu.

Další fotky z konference viz ve fotogalerii.

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.