23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


RUSKO: Putinovo oprávněné zmenšování

30.12.2014

V záři maximální pozornosti, veleben sdělovacímí prostředky všeho druhu, Vladimír Putin, již značnou dobu se prezentuje s obnaženou polovinou svého svalnatého torza, tu se nořit do nijak přehřátých vod Bajkalského jezera, onde na oři cválat po rozsáhlých prériích. Perfektní symbol kágébácké bdělosti a ostražitosti. George W. Bush pohlédl do jeho policajtských očí a ujistil svět o nabytí instantní důvěry.

Nikdy jsem ovšem neměl příležitost okusit tak unikátní slast. Nejblíž jsem se mu před dvěma roky dostal v Soči, kde se teprve dokončoval jeho mohutný projekt zimní olympiády, v tehdy odhadované výši padesáti miliard amerických dolarů.

Náramný triumf, kremelský vládce se pořádně plácl přes kapsu a patrioticky motivovaný národ souhlasil. Při té příležitosti jsem se trošku seznámil s Krymem, tehdy ještě ukrajinským, prošmejdil Sevastopol, krátce poté došlo k jeho imperiálnímu schlamstnutí.

Zahájeny pozvolné kroky ke zmrtvýchvstání mohutného Sojuzu, jehož kolaps kágébácký prezident opakovaně hodnotil jako největší tragedii dvacátého století - katastrofa strašnější než obě světové války dohromady, Adolfovy vyhlazovací koncentráky, Džugašviliho mnohamilionový hladomor a následné čistky, Maova velikánská proletářská kulturní revoluce a následný velký skok vpřed či vzad.

- - -

Pilná žurnalistka, rusko-americká autorka Cathy Young, původním jménem Ekaterina Jung, v Moskvě narozená, ročník 1963, jako sedmnáctiletá s židovskými rodiči směla emigrovat do USA. Již hodně dlouhou dobu čtu inteligentní postřehy o její původní domovině a výjimkou není její čerstvý text „Novorossiya Is Still a Dream“, s podtitulkem „And the ruble is in free-fall“, jak rubl se notně propadá (The Weekly Standard, 22.12.2014). Již v úvodu vyjadřuje podiv, v západním světě sveřepě zahnízděný, o Putinově reputaci velmistra stratéga, brilantně manipulujícího globální události, že jeho rivalové, kapitalističtí konkurenti, vesměs jen bezmocně civí. „A přitom je obtížné postřehnout, že by jeho ukrajinské počínání bylo mimořádně brilantní“ - její slova.

Putinovi se prozatím úspěšně dařilo sabotovat úsilí Ukrajiny, zabránit její orientaci směrem k tržnímu hospodářství, pro-západnímu vývoji směrem k liberální demokracii, členství v Evropské unii a zejména zabránit členství v NATO, proti němuž je Kreml zvlášť alergický.

Onen již zmíněný novotvar Novorossiya je nyní prosazované označení východních ukrajinských oblastí jako Doněck a Luhansk (dříve znám jako Vorošilovgrad), jehož snad většina obyvatelstva se nijak netají svým dychtěním po samostatnosti či aspoň předností stát se součástí Ruské federace. Značně jim ublížilo sestřelení malajského letadla s převážně holandskými pasažéry, z nichž nikdo nepřežil. Sestřelení zřejmě neúmyslné, ale bez pochyb o prokázané odpovědnosti.

- - -.

Jiný druh disharmonie zejména mezi Moskvou a Washingtonem se mi zdá mít podivnou, až i obtížně stravitelnou příchuť. Někdejší globální citadela zarputilého marxistického ateismu se hlasitě hlásí ke křesťanství. Zásluhou nynější pohnuté doby, například vyjádřené titulkem „Arab Spring puts millions of Christians in crossfire“ (Washington Times, 5.8.2013), ortodoxní patriarcha Kirill se obrací k Americe a všem západním zemím, aby podpořily Rusko ve snaze zachránit syrské křesťany, jimž hrozí katastrofa zániku jejich civilizace. Hlavní a dosud nejvlivnější mediální zdroje jako například New York Times se nikdy neobtěžovaly, odvahu nikdy neměly takto se vyjádřit na podporu křesťanů - s vehemencí, s níž se vyjadřují například ve prospěch homosexuálů. Porovnejme s Ruskem, kde již v platnost vešel zákon zakazující „homosexuální propagandu“. President Putin, ex-KGB, otevřeně usiluje povýšit pravoslavnou církev na „morální kompas národa“, jímž po tisíc roků již bývala, než se stala obětí pohanské ateistické ideologie. „Přijetí křesťanství,“ prohlásil Putin, „bylo mezníkem v osudu naší vlasti, neoddělitelnou součástí křesťanské civilizace, což umožnilo stát se jednou z největších mocností světa.“ (Ibid., 19.8.2013).

Jak Rusové, tak Američané mají přece společného nepřítele v podobě barbarského islámského fanatismu. Ruská federace již absolvovala nejednu krutou válku v Čečně. V lednu 2011 ruské úřady kontaktovaly americkou stranu a poskytly informace o teroristickém spojení bratrů Carnajevových - starší Tamerlan, nyní již nebožtík, a mladší Džochar, dosud nesouzený. Autoři teroru v Bostonu, v závěrečných metrech tamějšího maratonu, kde došlo k zabití tří osob a zranění zejména mnoha diváků (260).

Steven Emerson, výkonný ředitel (executive director) v úsilí jménem Investigative Project on Terrorism poskytl informace značně šokujícího rázu: Rozmach radikálního islámu od roku 1991 notně zmohutněl. V USA, v prozatím celkovém počtu 36 států, již vzniklo 127 identifikovaných míst pro příslušnou teroristickou výchovu. Ruský šejk Abdel al-Hamid al-Juhani je „důležitým ideologem al-Kajdy v Čečně a na Kavkaze, propaguje verzi salafismu... salafismus a wahhabismus jsou extrémní, fundamentalistické interpretace islámu, jehož učení nyní získává další stoupence ve světě.“ (Washington Times, 29.4.2013).

Prozatím nelze postřehnout přesvědčivý důkaz pevné páteře západních demokracií z jejich reakcí na stanovisko Moskvy, zejména ve vztahu k Ukrajině. Putinovi se podařilo poněkud zalasovat pouze Bělorusko a Kazachstan, nikoliv však Ukrajinu, do společné celní unie.

V nynější situaci Rusku značně ublížily obchodní sankce, na něž se zpožděním i Francie přistoupila. Ještě důkladnější ránu ale zasadil pokles ceny pohonných hmot - ropa a plyn. Velmi nepřátelsky zareagoval Putin ve svém projevu v parlamentu (4.12.2014) s obviněním Západu, že nejen desetiletí, ale i staletí se snaží zabránit, aby Rusko mohlo být silné a nezávislé.

Ceny tohoto pro Rusko téměř výlučného vývozu poklesly téměř na polovinu. Neméně drasticky ochuravěla i ruská měna, rozhodně ke zklamání rostoucí střední třídy, jíž s Putinem spojuje silné vlastnecké pouto. S notným poklesem hodnoty rublu značně rostou potíže realizovat konečně uskutečnitelné cesty donedávna nedosažitelného zahraničí, značně se komplikují plány odletět například do nyní značně populárního Thajska k lahodným plážím. Putinova popularita tím určitě nezíská..

Cathy Young v citované své stati přispívá s překvapivým tvrzením, jehož zdrojem je politický analytik Andrei Piontkovsky, který právě přijel na návštěvu amerického Hudsonova Institutu a jako další negativum jmenoval ztráty v řadách ruské branné moci. Počet mrtvých v řadách mužstva v oblasti východní Ukrajiny se odhaduje v rozsahu od několika set až po čtyři tisíce a pět set ztracených životů.

KONEC

Neoficiální stránky Oty Ulče