25.4.2024 | Svátek má Marek


ROZVĚDKA: Náznaky, které si říkají o zmnožení

11.11.2014

Na rozdíl od BIS může Vojenské zpravodajství zprostředkovat veřejnosti velmi poučné informace ze zahraničí

Vojenské zpravodajství (VZ) vydalo veřejnou část své výroční zprávy za rok 2013 téměř současně s Bezpečnostní informační službou (BIS).

Již ve zprávě za rok 2012 VZ referovalo o zvýšeném vlivu iráckých radikálů v Sýrii. Předpovídalo, že po případném pádu režimu Baššára Asada by v mocenském vakuu nastalý chaos znamenal destabilizaci celého regionu. V roce 2013 hodnotilo negativně dále vzrůstající vliv náboženských extremistů v roztříštěné protiasadovské opozici, která ovládala rozsáhlá území na pomezí Sýrie, Turecka, Jordánska a Iráku. Zpravodajství sledovalo posilování a zvyšování aktivit odnoží al-Káidy, z nichž se vyprofiloval Islámský stát (ISIS).

V této souvislosti je třeba se ptát, zda a jak vláda pracovala s těmito informacemi, které i ve zveřejněné podobě obsahují zárodečné indicie vzniku Islámského státu. Jeho vznik totiž pro českou vládu neměl být překvapivý.

Zajímavý moment obsahuje pasáž o Íránu. Konstatuje se v ní, že charakter íránských ozbrojených sil zůstal nadále především obranný – což je v rozporu s rozšířeným tvrzením o agresivním charakteru íránského režimu. Vojenský puč v Egyptě, kterým byla svržena demokraticky zvolená vláda, podle zpravodajců uklidnil situaci.

Komplikovanost izraelsko-palestinského konfliktu nezná logických hranic. Palestinský Hamás, zařazený na Západě na seznam teroristických organizací, se přiklonil v syrském konfliktu na stranu Západem podporovaných protivládních povstalců. Tím ale ztratil podporu Íránu i Egypta. Spojence si Hamás hledá v oblasti Zálivu – a dost pravděpodobně mezi nimi budou i ti, kteří podporují Islámský stát.

Priority – Rusové a Číňané

Rusko se chce podle VZ rehabilitovat jako velmoc, a k tomu přijalo ambiciózní plány modernizace vojenských sil, jejichž realizace však pokulhává. Důležitou informací – zejména ve světle analýzy strategických záměrů USA od George Friedmana (Příštích sto let) – je ruská deklarace obnovit trvalé námořní uskupení ve Středozemním moři s využitím syrského přístavu Tartús.

Zpravodajství konstatuje, že „stejně jako v roce 2012 pokračovala ruská politika v regionu Střední Asie v oslabování vojensko-ekonomického vlivu ze strany USA a Čínské lidové republiky“. Toto je formulace zpravodajců, kteří dělají čest svému řemeslu.

Poměrně symptomatickým příznakem vlivu deformovaného prostředí však je, že v kraťoučké kapitole téže výroční zprávy týkající se činnosti cizích zpravodajských služeb v oblasti obrany jsou z tohoto velmocenského trojúhelníku – podobně jako u BIS – jmenovány prioritami VZ pouze zpravodajské služby ruské a čínské.

Překvapivě pozitivní vývoj normalizace vztahů mezi Srbskem a Kosovem je dalším možným příspěvkem k tématu snižování napětí. Situace v západní části Balkánu je však stále ovlivňována nesmiřitelnými postoji neústupných představitelů některých etnik a zejména separatistů.

Přestože se mnozí vojáci české armády vydávají do vzdálených zemí stíhat al-Káidu, její členové se zatím nevydali do jejich domoviny je za to na oplátku ztrestat. Až to tak občas vypadá, že je to u nás někomu líto – snad z pocitu naší malé důležitosti. To se však netýká zprávy VZ, která toto malé nebezpečí teroristické odvety na našem území vyhodnocuje realisticky.

Při sledování teroristických aktivit v době před olympiádou v Soči a pak během ní zaznamenali sblížení teroristické organizace Islámský emirát Kavkaz s al-Káidou. Jejich nepřítelem je jak Rusko, tak obecně Západ.

V armádě se – docela logicky – objevují sympatizanti pravicově extremistických myšlenek. Zpravodajství indikovalo v tomto kontextu nejen zvýšený výskyt násilí, ale i aktivní zapojení vojáků. Zpravodajci se informačně podíleli na policejní akci, jejímž výsledkem bylo zadržení a obvinění těchto extremistů.

Kyberzločiny na objednávku

Tato oblast je všeobecně považována za důležité budoucí bojiště, a proto je jí věnována příslušná pozornost. Je to náznak dávající tušit, že vojenští zpravodajci toto riziko nepodceňují, když mu přiřkli „potenciál velmi rychlého růstu“.

Kromě zaznamenaného vzestupu případů kybernetické špionáže se stále častěji objevují komplexní útoky na prvky kritické infrastruktury, jakož i možnost objednat si kybernetický útok podle zadaných parametrů na komerční bázi.

Tajné informace: v ohrožení, ale neunikají

Obrana republiky je velmi významně ohrožována kritickými jevy v oblasti obchodní. Netransparentnost, korupce, obcházení zákona, neefektivní využívání prostředků, klientelistické vazby. Ani ochrana utajovaných informací nebyla bezchybná. VZ však uvádí pouze „možné porušení zásad ochrany utajovaných informací“, přičemž o několik řádků níže konstatuje, že „ohrožení utajovaných informací v oblasti obrany nebylo identifikováno“.

Výroční zpráva VZ za loňský rok má několik velmi kvalitních náznaků, jejichž zmnožení by veřejnost bezpochyby uvítala. Vojenské zpravodajství může na rozdíl od BIS veřejnosti zprostředkovat velmi poučné informace ze zahraničí. Bylo by vhodné a prospěšné, kdyby se na těchto náznacích založená komunikace zpravodajců s veřejností stala intenzivnější.

LN, 6.11.2014