25.4.2024 | Svátek má Marek


ROZHOVOR: Vládní rada pro výzkum je neodborná a nekompetentní

2.11.2009

Čeští vědci a jejich sympatizanti se už mnohokrát ohradili proti reformě českého výzkumu a vývoje připravované Radou pro výzkum, vývoj aMarek Blažka inovace (RVVI). Na poslední demonstraci Budoucnost není na prodej (6. 10. 2009) zaznělo, že Rada není dost odborná a je nekompetentní. Navíc se připravuje změna, která by omezila možnost českých vědců ovlivnit složení Rady. Sekretář Rady pro výzkum a vývoj Marek Blažka těmto výtkám oponuje v našem rozhovoru.

RNDr. Marek BLAŽKA
(nar. 27. června 1958 v Praze)
Od roku 1992 je sekretářem Rady pro výzkum, vývoj a inovace a od roku 2000 ředitelem odboru výzkumu, vývoje a inovací Úřadu vlády ČR. Založil Grantovou agenturu ČR jako instituci a samostatnou kapitolu státního rozpočtu. Absolvent Přírodovědecké fakulty UK.

Proč se vlastně v názvu Rady pro výzkum, vývoj a inovace neobjevuje slovo „věda“?

Protože slovo věda není v České republice, ani v zemích Evropského společenství právně definováno.

V posledních týdnech zaznělo na adresu RVVI několik silných výroků. Např. astronom Jiří Grygar zpochybnil odbornost rady, když řekl, že českou vědu řídí subalterní úředníci, průmysloví manažeři a lidé, jejichž práce by sotva obstály při nestranném vědeckém hodnocení. Nelichotivě se o odbornosti a kompetentnosti RVVI vyjádřil také bývalý předseda Akademie věd ČR Rudolf Zahradník a mnozí další. Co o tom soudíte?

Obávám se, že tito pánové a další nejsou seznámeni s tím, co má RVVI dělat. Rada nemá psát vědecké projekty, nemá ani získat Nobelovu cenu. Jejím úkolem je připravit například rozpočet. Znalost prostředí je samozřejmě nutná, ale není to jediná ani hlavní podmínka.

Vysoké školy, Akademie věd a další výzkumné instituce mají možnost navrhovat členy Rady. Budou mít tuto možnost i do budoucna? Nyní se připravuje změna, která by umožnila tyto instituce obejít a nechat nominaci pouze v rukou předsedy Rady...

Ne, to je zkreslené. Jedná se o pracovní fázi a bude se o této změně diskutovat.

Nicméně nyní má být vypuštěna formulace, která ukládá předsedovi Rady povinnost vyžádat si návrhy na nové členy od Akademie věd, vysokých škol a dalších subjektů...

Není to vypuštěno, je to jinak a logicky. Rada je poradní orgán vlády, a tak je jejímu předsedovi dána i ta možnost, aby členy navrhnul sám, aniž by byl vázán návrhy vědců, výzkumníků, inovátorů nebo průmyslníků.

Což znamená, že by nově bylo možné navrhovat členy Rady pro výzkum, vývoj a inovaci i bez těch, kteří se zabývají výzkumem a vědou...

Skutečný důvod takové změny je takový, aby mohla být rada oborově vyvážená. Donedávna v ní chyběl např. lékař. Vláda dosud sice může jmenovat, koho chce, ale musí vhodné kandidáty dostat. A to se opakovaně nestalo. Proto nyní chceme tuto možnost: buď členy rady navrhne přímo předseda nebo příslušné instituce vyzve, aby tak učinily.

Nelze oborové nevyváženosti Rady předejít i jinak, aniž by přitom Akademie věd, vysoké školy a další výzkumníci ztratili právo členy navrhovat?

Oni se budou moci vyjadřovat vždy, Akademie věd je orgán státní správy, a tak se bude moci vždy vyjadřovat v mezirezortním připomínkovém řízení, kde je možné členy také navrhnout.

To by asi bylo na dlouhou diskuzi, pojďme na další otázku. Souvisí snížení rozpočtu pro Akademii věd s hospodářskou krizí nebo je to jen možnost, na co snížení dotací pro tuto instituci svést? Celkový balík peněz na vědu a výzkum se přeci nesnížil.

Do konce dubna jsme pracovali s nárůstem 2,5 miliardy ročně. To, že se i v krizi podařilo peníze do vědy a výzkumu uhájit, je zásluhou Rady a jejích členů. Naopak nátlakové akce jsou kontraproduktivní. Asi jste četl otevřený dopis premiéra předsedovi Akademie věd.

S tím dopisem se tedy ztotožňujete?

Samozřejmě. Byl jsem u toho, kdy nejen premiér předsedovi AV ČR opakovaně včas říkal, že není možné demonstrovat a jednat zároveň.

Myslíte si, že není možný souběh jednání u stolu a demonstrování na ulici? Kromě toho předseda AV ČR Drahoš přeci nedemonstroval.

On nebo pracovníci Akademie věd a instituce, za které odpovídá, to je bezpředměté. Demonstrace byla navíc v pracovní době.

Nikoli, říjnová demonstrace byla po 18. hodině...

Podstata problému je jinde.

Může pan Drahoš odpovídat za to, co dělají jeho zaměstnanci jako svou občanskou iniciativu?

V pracovní době a za peníze Akademie věd.

Demonstrace je organizována členy hnutí Věda žije, v níž pracovníci Akademie věd tvoří velkou část, ale nejsou zde jen oni.

Nemůžu mluvit za pana premiéra, budu mluvit za sebe. Že demonstrují, chápu, ale nechápu jejich slovník. Polovina z toho je žalovatelná.

Můžete alespoň několik takových jmenovat?

Prosím podívejte se na jejich materiály a letáky. Blíže nebudu komentovat, asi máte jiný názor na to, co je žalovatelné.

Děkuji za rozhovor

Jiří Simonides